“Her Nimetin Kaynağı Topraktır, Zarar Vermeyelim!”

Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, anız yakılmaması konusunda çiftçilere uyarılarda bulunarak, anız yakanlara dekar başına 60 TL para cezası uygulanacağını söyledi.

“Her Nimetin Kaynağı Topraktır, Zarar Vermeyelim!”

Hububat hasadının başlamasıyla birlikte uyarı ve bilgilendirme yapılmasına karşın, her yıl anız yakıldığını hatırlatan Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, Dönemsel olarak çiftçinin anız yakarak, doğaya, çevreye ve insanlara zarar verdiğini söyledi.

“ANIZ İLE ÇIKAN YANGINLAR MİLYARCA ZARAR NEDEN OLUYOR”

Başkan Mehmet Çetinkaya, anız yangınlarının her yıl milyarlarca liralık maddi zararlara neden olduğunu belirterek, “İşin ekonomik boyutu verilen zararın görünmeyen yönüdür. Çünkü hayvan yemi olarak kullanılmasının yanında birçok yararı olan sap-saman yok edilmektedir. Bu, ülkemiz ekonomisi için büyük bir kayıptır. Verimli hasat alabilmek için doğal kaynakların korunması gerekiyor. Anız yakma, çevreye, biyo çeşitliliğe ve tarımsal üretime zarar veren ilkel bir yöntemdir.

HER NİMETİN KAYNAĞI TOPRAKTIR

“Hububat hasadının ardından toprak yüzeyinden alınamayan kısımlar yakılmayıp uygun aletlerle parçalanmalı ve bu durumun toprağa ve toprağın yeni ürün için hazır hale getirilmesine engel teşkil etmeyeceği üreticilere anlatılmalıdır diyen Başkan Çetinkaya, “Çünkü Her nimetin kaynağı Topraktır. Çevre Kanunu'na göre anız yakılması, çayır ve meraların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır. Bu yüzden Kahramanmaraşlı çiftçilerimize tekrar tekrar çağrım şudur ki; toprağı korumak verimliliğini artırmak için anız yakarak toprağı yakmasınlar” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15