HER ON BEBEKTEN BİRİ ERKEN DOĞUYOR

Hamilelik süreci hemen hemen tüm anne baba adayları için oldukça heyecanlı ve bir o kadar da sorularla dolu geçen bir süreç olur. Bütün hazırlıklar bebeğin vaktinde doğacağı üzerine yapılsa da her 10 bebekten birinin erken doğum sonucu dünyaya geliyor olması planlarda değişiklik yapmayı gerektirebilir.

 HER ON BEBEKTEN BİRİ ERKEN DOĞUYOR

Normal bebeklerden biraz daha fazlaözene ihtiyaç duyan erken doğan (prematüre) bebekler, farklı ihtiyaçlara sahipolmanın yanı sıra farklı risklerle de karşı karşıya. Prematüre doğumların tıptakive bakım kalitesindeki gelişmeler sayesinde eskisi kadar korkulacak bir durumolmadığını belirten Acıbadem Adana Hastanesi Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir, erken doğan bebeklerinher şeyden önce çok sıkı takip edilmesinin ve görülen sorunlara hızla müdahaleedilmesinin hayati önemde olduğunun altını çiziyor.

Yakın takip çok önemli

Prematüre doğan bebeklerin mutlakayenidoğan uzmanının olduğu bir yenidoğan bakım ünitesinde takip edilmesigerekiyor. Bebeğin hangi haftada doğduğunun yaşam şansı açısından çokbelirleyici olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir, özellikle 28haftadan önce doğan bebeklerin hayatta kalma şansının düşük olması nedeniyleçok daha yakından takip edilmeleri gerektiğine dikkat çekiyor. En çok solunumve beslenme problemleri yaşayan prematüre bebekler akut ve kronik akciğerhastalığı, enfeksiyonlar, kafa içi kanamalar, havale ve diğer nörolojikproblemler ve büyüme ve gelişme geriliğinin yanı sıra görme ve işitmeproblemleri, beslenme ve sindirim sistemi sorunları gibi birçok risklekarşılaşıyorlar. Bu riskler deneyimli yenidoğan uzmanları ve iyi bir bakımlaortadan kaldırılabiliyor ya da büyük oranda kontrol altına alınabiliyor.

Anne adayları da takip edilmeli

Prematüre doğum yapmış annelerinsonraki gebeliklerinde de benzer bir durumla karşılaşma riski olabileceğinisöyleyen Prof. Dr. Demir, böyle bir durumda anne adayının mutlaka bir perinatolojiuzmanınca takip edilmesi gerektiğini belirterek rutin kontrollerin de ihmaledilmemesini tavsiye ediyor.

 

Nedenleri kadından kadınadeğişebilir

Tüm dünyada doğumların yaklaşıkyüzde 10’u erken doğum. Gelişmiş ülkelerde de bu durum farklı değil. Erken doğum(prematürite), yenidoğan ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer alıyor. Anneninvajinal veya idrar yolu enfeksiyonlarının olması, serviks (rahim ağzı)yetersizliği, hormonal değişiklikler, alkol ve sigara kullanımı gibi etkenlerinyanında kaza, düşme ve travmalar da erken doğumu tetikleyebilen faktörlerarasında. Çoğul gebeliklerde ve önceden prematürite öyküsü olanlarda erkendoğum riskinin yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir,prematüre doğumu öngörmenin her zaman mümkün olamayabileceğine dikkat çekiyor.

Erken doğum riskini ortadan kaldırmak için

Erken doğum riskini ortadankaldırmak için her şeyden önce dengeli ve düzenli beslenmek ve varsa sigara-alkolkullanımına ara vermek gerekiyor. İkiz ya da üstü çoğul gebelik varsa takibindaha dikkatli yapılması öneriliyor. Daha önceden prematüre bebek doğurmuşannelerde rahim ağzının ölçülmesi ve gerekirse ‘serklaj’ denilen dikiş atılmasıyöntemiyle veya progesteron hormonu takviyesi le prematüre doğumun önlenmesiyoluna gidilebiliyor. İdrar yolları veya vajinal enfeksiyonların vakitgeçirmeden tedavi edilmesi için doktora başvurmak da erken doğum riskiniazaltacak önlemler arasında. Uzmanlar bütün bunlara ek olarak anne adaylarınınhamilelik süresince ağır kaldırmaktan ve ağır işlerden kaçınmasını ve bu türişler için mutlaka yardım istemesini öneriyor.


 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15