Her yer imam hatip değil

Her yer imam hatip değil

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, ''Her yerin İmam Hatip olduğu söyleniyor ama bu tamamen şehir efsanesi'' dedi.

Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi ekibine özel açıklamalarda bulunan Cemal Yılmaz, son yıllarda en çok gündem İmam Hatip konusuna açıklık getirdi. Kahramanmaraş'ta İmam Hatip sayısının arttığı, her yerin İmam Hatip olduğu söyleniyor diyen Yılmaz, ''Kaç tane oldu? Neresi oldu diyorum? Bu tamamen şehir efsanesi olarak söyleniyor. İlimizde ki bin 300 okulumuzun sadece 23 tanesi İmam Hatip'' ifadelerini kullandı.

HERKES İSTEDİĞİ OKULU SEÇEBİLİYOR

Yılmaz, Kahramanmaraş'ta ki okullarla ilgili şunları kaydetti;

''Bizim bin 300 tane okulumuz, 288 bin tane öğrencimiz, 14 bin öğretmenimizin her biri kıymetli ve bizim için eşittir. Vatandaşımız sosyal bilimlerde çocuğunu okutacaksa orayı tercih edebilir. İmam Hatipte okutacaksa orayı, nerede okutmak isterse orayı tercih edebilir. Her okula girişin kendine göre nedenleri ve şartları var. İsteyen istediği yeri tercih ediyor. Bizim ilimizde şu anda 23 İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Lisesi var. İlçelere böldüğümüz zaman 2-3 tane düşüyor. En fazla İmam Hatip olan İlçemiz Onikişubat'ta 6 tane var. Orada 20 tane lisemiz var. 2 tanesi Fen Lisesi, 1 Güzel Sanatlar, 10 tane meslek lisesi ve bir spor lisesi var. Hepsinin rakamları ortada, bunlar resmi rakamlar ve internet sitemizde de mevcut. Bazı insanlarımız, bütün okulların İmam Hatip olmasını çok istedi. Bazıları hiç İmam Hatip olmasını istemedi. Bunlar kişilerin kişisel görüşleridir. Devletin bir eğitim politikası var. İmam Hatip lisesinin müfredatının tamamını biz belirliyoruz. Spor Lisesinin de, Sağlık Lisesinin de , öbür taraftan çok programlı Anadolu Lisesinin de müfredatını biz belirliyoruz. Müfredat dışı, kimse yasal olmayan, kanuni olmayan bir iş yapmıyor, yapılmaz da. Her okulumuzun müfettişi de, öğretmeni de, yöneticisi de bakanlığımız tarafından belirleniyor. Dolayısıyla kişisel görüşte hürdür insanlar. Ancak biz kamu yöneticisi olarak en iyi eğitimi vermek, devletimizin imkanlarını sunmak için çalışıyoruz.''

SEVİMLİ MATEMATİK PROJESİ

Matematiği sevdirmek için sevimli matematik projesi yaptıklarını ifade eden Yılmaz, ''Matematik belirleyici bir ders. Bütün okullarımızda matematik dersi var. Seviyesine göre de matematik farklılık arz ediyor. Fen lisesiyle meslek lisesinin müfredatı, ağırlığı bir değil. 2023 Eğitim vizyonun da da kademeli olarak, seviyelerine uygun biçimde müfredatta güncelleniyor. Şu anda pilot uygulamalar var. Ülke genelinde revize edilerek uygulamaya geçilecek. Matematik belli bir akademik algıyı zorunlu kılan bir ders'' dedi.

Aynı şartlarda dahi yetişen herkesin Matematiği aynı şekilde öğrenemediğini ifade eden Yılmaz, ''Benim beş tane çocuğum var. Aynı ortam, aynı imkanlar içerinde yetişti ancak bir tanesinin hemen hemen bilmediği bir şey yok Matematikte. Ortanca olanı Matematikte muvaffak kılamadık. Onunda grafik tasarımı var. Türkiye'nin en iyi grafik tasarımcılarından oldu ve ajans kurdu. Kimisinin kabiliyeti matematiktedir. Şöyle düşünüyoruz; kimseye zorla yemek yediremezsiniz. Ama herkes yetecek kadar su içmek zorunda. Herkese ihtiyacı kadar matematik öğreteceğiz. Ekstralarını özel gayret sarf edenlere imkan sağlayacağız'' ifadelerine yer verdi.

TEKNOLOJİ EĞLENCE DEĞİL ÖĞRENME UNSURU OLMALI

Biz teknolojiyi iletişim ve eğlence aracı dışında öğrenmede de bir unsur olarak kullanmamız lazım diyen Yılmaz, ''Televizyon vs. eğlence aracı olarak kullandığımız sürece eğitimde arzuladığımız sonuç yoktur. Bizim teknolojiden kastımız, bakanlığımız yeni imzalanan protokolle, interneti olmayan okul kalmayacak. Uydudan direkt olarak internet alınacak. Bazı okullarda internet alt yapısı olmayınca akıllı tahtayı kurmuş olsanız bile akıllı tahtadan istifade edemiyordunuz. Şimdi o sorunda çözülmüş oldu.Kademeli olarak Fatih projesi kapsamında okullara tablette dağıtılıyor. Bütün okullara dağıtmak zamanla olacak. Eğitim öğretimi aksatacak şu an için bir durum yok. Yıpranmış sıramız, arızalı tahtamız olabilir ancak haberdar oldukça bunları gidermeye çalışıyoruz'' dedi.

İNŞAATI DEVAM EDEN 72 OKUL VAR

Kahramanmaraş'ta inşaat halinde olan ve yarım kalan okullarla ilgili soru üzerine Yılmaz şöyle konuştu; ''Şu anda ilimizde 72 tane inşaatı devam eden okulumuz var. Bunların bir kısmı ekonomik kriz dolayısıyla, yeninde ihale edilmesi süreci vs. var. Diğerleri devam ediyor ama temposu düşük olanlar var. 72 okulumuzun kimisi yeniden yapılan var. Kimisi yıkılıp yapılan, bahçesinde müsait olan yere yaptıklarımız var.''

Bu tasfiye sürecinden dolayı bir iki ay gecikme olabilir diyen Yılmaz, ''Şu anda ilimizde ikili eğitim yapılan hiç bir lisemiz yok. Bu çok büyük bir nimettir. Bir tanesi varsa da o okul geçici taşımadan kaynaklıdır. İlk okul ve ortaokullarda var. Bunları da yeni yapılan binalara taşıyınca, 3 ay 5 ayda, bir kısmında 1.5 yılda tamamlayacağız ve okullarımızı taşıyarak tekli eğitime geçeceğiz'' ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15