HERKESE ZAM VAR, AMATÖR HAKEME ZAM YOK!

Amatör Heryerde çileli. Eleştiriliyorlar, küfür yiyorlar, bazen şiddete uğruyorlar. Aldıkları cüzi rakam enflasyona yenik düşmüş durumda, ki onu da geç alıyorlar...

HERKESE ZAM VAR, AMATÖR HAKEME ZAM YOK!

Ekonomik sıkıntıların giderek attığı, gelir-giderdengesinin günden güne bozulduğu Türkiye şartlarında, futbol hakemlerininaldığı ücretler, değişmeyen tek şey olarak kaldı. Son olarak 22 Eylül 2017’deyayınlanan talimata göre ücret ödenen hakemlerin aldığı paralar, enflasyonayenik düştü.

Türkiye futbol liglerinde, özellikle de amatör liglerdegörev yapan futbol hakemleri dört gözle ücretlerine zam yapılmasını bekliyor.

Önceki yıllarda sezonun başladığı Ağustos veya Eylülayında sezon boyunca alacağı yeni ücretler belirlenerek, açıklanan hakemler,2018-2019 Sezonu’nun büyük bölümü geride kalmasına rağmen, son olarak 22 Eylül2017 tarihinde çıkarılan talimata göre ücretlerini almaya devam ediyor.

Hakemler, görevlendirildikleri müsabakalarda TürkiyeFutbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun 22.09.2017 tarih ve 67 sayılı kararı ileyürürlüğe giren Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Tazminat,Harcırah ve Ulaşım Ücretlerinin Tespiti ile Ödeme Prensip ve Yöntemleri İçTalimatı’na göre belirlenen ücretlerini yaklaşık bir ay sonra alıyor.

 

Profesyonel futbol liglerinde görev yapan hakem vegözlemcilerin aldığı ücretler

 

ÜCRETLERİNARASINDA UÇURUM VAR

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenenücretlerde klasmanlar arasında uçurum sayılacak farklar bulunuyor. Talimatagöre Süper Lig’de düdük çalan bir hakem, 10 bin lira maç ücreti alırken, 1.Lig’de 3 bin 300, 2. Lig’de bin 865, 3. Lig’de 800 liraya düşen maç tazminatı,A Takım düzeyindeki amatör liglerde 90 lira olarak karşılık buluyor.

 

Amatör Liglerde görev yapan hakem ve gözlemcilereödenen ücretler

 

Bir başka deyişle Kahramanmaraş il merkezinde ikamet edipde Pazar günü saat 13:00’te Andırın da  maçı olan bir hakem, sabah 09:00’dakahvaltısını yapacak. Sonra mecburiyetten sakal traşını olup, çantasınıhazırlayıp, talimat gereği takım elbisesini giyip, saat 10:00’da yola çıkacakki saat 12:00’de Andırın İlçe Stadı’nda hazır bulunsun. Saat 13:00’te başlayanmüsabaka, saat 15:00 civarında sona erecek. Soyunma odasına giren hakem,herhangi bir istenmeyen olay yaşanmamış ise saat 15:30 gibi stattan ayrılıp,herhangi bir mola vermezse 17:30 gibi evine dönecek. Sonra da oturup maçraporunu yazacak. Bu arada da güneş batmış olacak.

Merkez Hakem Kurulu tercihlerine göre, üniversitesimezunu veya öğrencisi, yabancı dili ve mümkünse mesleği olan, manken görünümlühakem, amatör futbola verdiği bu hizmetin karşılığında kendisine layık görülen135 lirayı yaklaşık bir ay sonra alacak. Ya da aldığını zannedecek. Çünküfederasyonun verdiği yol ücreti de reel olmadığı için alacağı paranın birkısmını da peşin olarak yolda harcayacak. Genç hakem, bu görevi eğer yardımcıhakem olarak yaparsa 82,50 lira alacak.

SOSYAL GÜVENCE YOK

Dahası bu hizmetlerin hiçbir aşamasında bu hakemlerinsigortası veya sosyal güvencesi bulunmuyor. Yani Allah korusun, antrenmandaveya maçta herhangi bir sakatlık yaşayan hakem, kaderiyle baş başa kalıyor. Yolculukesnasında yaşanabilecek bir trafik kazasının can kaybı veya kalıcı birsakatlıkla sonuçlanması halinde federasyon yetkilileri taziye ya da geçmişolsun dileklerini iletmekle yetiniyor.

Tüm bu gerçeklere rağmen uzun yıllardır özellikle amatörmaçlarda görev yapan hakemleri mağdur etme alışkanlığından vaz geçmeyen TürkiyeFutbol Federasyonu, son açıklanan talimatın üzerine asgari ücretin bile üç kezyeniden belirlenmesine rağmen, ücret değişikliği için adım atmamak da kararlıgörünüyor. Hakem ve gözlemci ücretleri Eylül/2017’den bu tarafa büyük ölçüdedeğer kaybetti.

PARALAR VAR’A MIGİTTİ?

Diğer taraftan, 2018-2019 Sezonu’nda Süper Lig’de ilk kezuygulanan VAR ve AVAR altyapısının oluşturulması ve bu uygulamada görev yapanhakemlere ödenen ücretlerin bu duruma sebep olduğu söylentileri ise amatörfutbolun çilesini çeken hakemleri derinden üzüyor.

BARIŞ ŞİMŞEKÖRNEĞİ

Spor Toto Süper Lig 2018-2019 Sezonu’nun geride kalan 17haftasında toplam 30 kez VAR veya AVAR olarak görevlendirilen Barış Şimşek,oturduğu yerden 122 bin 400 lira para kazandı. Maç başına 90 lira ödenen hakemin ise bu ücreti alabilmesi için1360 kez sahaya çıkması gerekiyor. Bu, iyi bir sezon ortalaması ile 50 maçaulaşabilecek bir hakem için 27 sezon demek oluyor ki hayatınız boyunca amatörmaç yönetse Barış Şimşek’in ağzına düdüğü almadan, 17 haftada kazandığı parayaulaşma şansı bulunmuyor.

OKUL SPORLARI DAHADA BETER

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığıtarafından organize edilen Okul Sporları Faaliyetleri kapsamında düzenlenenmüsabakalar için ödenen ücretler ise bu rakamların yanında bile komik kalıyor.Karşılaşmalarda görev yapan hakem ve diğer personelin ücretlerinin yaklaşık 9ay sonra ödenmesi ise konuya limon sıkıyor. (HABER: İLKER YİYEN)

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15