'HİÇ KİMSENİN GARANTİSİ YOK'

Kahramanmaraş Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Erdal Kanbur, “Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de milyonlarca engelli insan bulunduğunu’ ifade ederek hayattan hiç kimsenin garantisi olmadığını” ifade etti.

'HİÇ KİMSENİN GARANTİSİ YOK'

1992 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı bir kararla, 3Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edildiğini ifade edenKahramanmaraş Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Erdal Kanbur Gazetemiz Yazıİşleri Müdürü İlker Yiyen’e yaptığı açıklamada, Engelliler bir gün değil hergün anılmalı. Onlar hayatı bizlerle birlikte yaşıyor. Onlara sahip çıkmalıyızve hayata bağlamalıyız” diyerek şu ifadelere yer verdi: “Engellivatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayatstandartlarının yükseltilmesi, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır. Bununbilinciyle eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan, kültür vesanata, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik vesosyal desteğe kadar çok ciddi ve çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Busorunlar sadece engelli vatandaşlarımızın değil, ailelerinin, çevrenin,toplumun, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur vebirlikte aşılmalıdır. Gerçekten Hükümetimiz Engelliler için Ön ayak oluyorseviniyorum. Demek oluyor ki TBMM de dahil, toplumda dahil Engellilerin rahatyaşaması için mücadele ediyor. Daha önceleri bu gibi kolaylık sağlayacak şeyleryoktu. Şimdi ise Yollardan, toplu taşıma araçlarına kadar engellilerimiz içinözel hizmet sunulmakta. Doğuştan ya da hastalık, kaza neticesinde bedensel,zihinsel ve sosyal yeteneklerini kaybeden vatandaşlarımız sağlık, eğitim,sosyal güvenlik ve istihdam yönünden eşitsizliklere maruz kalmaktadır. Oysakiengelli olmak üretime engel değildir, yeter ki fırsat verilsin. Eğer bu fırsatonlara sağlanırsa onlar da diğer insanlar kadar topluma faydalı olabilirler”dedi.

“HER AN ENGELLİHALİNE GELEBİLİRİZ”

Hayatı çok ciddiye almayalım ama yaptığımız işleri ciddiyapalım diyen Kanbur, “Buradakilerin kimisi ortopedik, kimisi zihinsel, kimiside görme engelli. Bugün onların kimisi elini, kolunu, gözünü kullanamıyor.Hepimiz her an engelli olabiliriz. Engelli arkadaşlarımıza hepimiz sahipçıkalım. Zenginlik, güzellik gibi geçici kavramlarla kendimizi daima kalıcıolarak düşünmeyelim. Engellisine sahip çıkmayan bir toplumun kendisiengellidir, biz her zaman engellimizin yanındayız. Engellilerimizin,sorunlarını göz önüne alarak, tüketen değil, üreten ve bağımsız bireyler halinegetirilmesi en büyük amacımızdır” dedi.

“BÜTÜN ENGELLERAŞILIR”

Kahramanmaraş’ta engellilerin daha hoşça vakit geçirmesiiçin sportif faaliyetler düzenliyoruz diyen Kahramanmaraş Engelliler SporKulübü Derneği Başkanı Erdal Kanbur, “Örneğin Yüzme sporunu gençlere aşılıyoruz.Genç yüzücü Sevilay Öztürk, Beytullah Eroğlu gibi gençleri hayata kazandırdık. BeytullahŞimdi İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un başarısı için mücadele ediyor. Minikkızımız Sevilay Öztürk’ü kazandırmaya çalışıyoruz. Bu da demek oluyor kiengellilerin kendi çabası ile mücadelesi büyük kulüplere kazandırıla biliyor.Çabası sayesinde farkı meydana çıktı ve insanlar ellerinden tutarak bir yerleregetirdi. Bunun örnekleri çok yeter ki çaba gösterilsin. Bu daha önceKahramanmaraş’ta yoktu ve biz Kahramanmaraş Engelliler Spor kulübü Derneğiolarak bunu hayata geçirdik” İfadelerini kullandı. (HABER: İLKER YİYEN)

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15