Hızlı tren ne zaman gelecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kahramanmaraş’a sözü verilen Hızlı Tren konusu geçtiğimiz günlerde Valilik İl Koordinasyon toplantısında gündeme geldi.

Hızlı tren ne zaman gelecek?

 Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 6.Bölge Müdürlüğü yetkililerinin sunumu sonrasında Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun, Hızlı Tren’de ki son durumu, ne zaman geleceğini sordu.

PROJE BU YIL BİTİYOR

TCDD 6.Bölge Müdürlüğü yetkilisi, Başkan Zabun’un sorusu üzerine Hızlı Tren’in projesinin bu yıl içerisinde projesinin biteceğini belirtti. Hızlı Tren’in yapımına ne zaman başlanacağına dair henüz bir tarih verilmezken, ödenek konusunda ciddi bir azalma olduğu, bu yüzden önceliğin eldeki yapımı devam eden projelere ağırlık verildiği, ihalenin genel müdürlük tarafından yapılacağı belirtildi.

CUMHURBAŞKANI MÜJDELEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran 2018 yılında düzenlenen Kahramanmaraş mitinginde, "Nurdağı İle Kahramanmaraş'ı birbirine bağlayarak, şehrimizi hızlı tren hatlarıyla buluşturmuş olacağız.  Bu hatta, Hızlı Tren hattının etüt çalışmaları devam ediyor.  Çalışmalar tamamlanınca Gaziantep 53 dakika, Adana, 1 buçuk saat, Mersin 2 saat olacak. Bu iş plan, proje işidir. Lafla değil, icraat, icraat" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kahramanmaraş'a gelecek olan Hızlı Tren projesini 2017 yılı Ekim ayında Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Kılıç'ın paylaşımında yer alan bilgiye göre, ‘’Kahramanmaraş-Nurdağı arasında  200 km/saat hıza uygun çift hatlı sinyalli elektrik hızlı demiryolu yapım projesi için fizibilite çalışmalarını tamamlanmış olup kesin proje hazırlama ihalesi için 22.06.2017 tarihinde teknik ve mali teklifler alınmıştır. Alınan teknik teklifler incelenmektedir. Hattın projesi Eylül 2019'da tamamlanacaktır. Kahramanmaraş'ı hızlı demiryolu ağına bağlamak için ilk etapta Kahramanmaraş-Köprüağzı arası 4.9 km kısaltacak 6.5 km uzunluğunda bir varyant yapılması planlanmaktadır.’’

Bu kapsamda; Türkoğlu istasyonu baş makastan ayrılan 6500 m uzunluğunda yeni bir varyant oluşturulmak suretiyle mevcut Köprüağzı-Kahramanmaraş hattına bağlanabilecektir. Projenin başlangıç tarihi 2016 ve bitiş tarihi 2019 olarak açıklanırken, proje bedelinin 3.5 Milyon TL olduğu duyuruldu. Hattın Konya-Karaman-Mersin-Adana-Osmaniye -Gaziantep hızlı demiryolu hattı Nurdağı'ndan geçmektedir. Projenin tamamlanması ile birlikte Adana-Gaziantep hızlı demiryolu hattı birleştirilecek ve Kahramanmaraş merkeze hızlı tren bağlanacağı belirtildi.

2 Yıl önce paylaşılan açıklamalarda bu ibareler yer alıyor. Hızlı trenin Kahramanmaraş’a ne zaman geleceği ise merak ediliyor.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15