HÜRRİYET OLMAYAN BİR YERDE NAMAZ KILINMAZ

Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanı Hüseyin Kayış, 28 Kasım 1919’da Maraş kalesinde yaşanan Bayrak Olayı’nın yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

HÜRRİYET OLMAYAN BİR YERDE NAMAZ KILINMAZ

“Bilindiği üzere Maraş’ta27 Kasım 1919 gecesi, Ermenilerin ileri gelenlerinden Hırlakyan’ın evindeİşgalci Fransız komutan şerefine bir balo tertiplenmiş, Hırlakyan’ın torununudansa davet eden Komutan’ın teklifini reddeden Ermeni kızın, “Sizinle dansetmekten mazurum. Çünkü kendimi hala esaret ve zillette yaşayan bir kadınolarak görüyorum. Kalede Türk Bayrağı dalgalandığı sürece sizinle dans edemem”demesi üzerine askerlerine emir veren Fransız komutan, Kaledeki Türk bayrağınıindirterek yerine Fransız bayrağını astırmıştır.

 

28 Kasım 1919 Cuma günü Maraşiçin kara bir gün olmuştur. Yatağından kalkan Maraşlılar, asırlardan beri Kaleburcunda dalgalanan şanlı bayraklarını görememiştir. Bu olay şehri infialesürüklemiştir. Avukat Mehmet Ali Bey, “Alemi İslama Hitap” beyannamesini yazıpşehrin muhtelif yerlerine dağıtarak, halkı Bayrağın indirilmesine tepkigöstermeye davet etmiştir.

 

Cuma namazına çok büyükbir kalabalık toplanmıştır. Ezan okunduktan sonra halkın dışarıda “Bayraksıznamaz kılınmaz” diye bağırmasına içerden imam efendi, “Hürriyet olmayan biryerde namaz kılınmaz” diyerek beyannamenin doğru olduğunu ifade etmiştir. Bununüzerine halk topluca kaleye hücum ederek, indirilen Şanlı Bayrağını yenidenKale burçlarına dikmiş ve Cuma namazını orada eda etmiştir.

 

28 Kasım 1919’da MaraşHalkı; kutsiyetinin ayaklar altına alınmasına, bayrağının indirilmesine,hürriyetinin kısıtlanmasına asla ve kat’a müsamaha göstermemiştir. Bu yönüyleMaraş; fedakarlığın, hürriyetçiliğin, bayrak sevgisinin ve nihayetindekahramanlığın timsalidir.

 

Bağımsızlığımızı sürdürmek,başı dik insanlar olarak huzur içinde yaşamak, ecdadımızın 99 yıl öncesergilediği kahramanlığı kuşanmakla mümkündür. İlâyı Kelimetullah idealininsembolü olan şanlı bayrağımızın yurdumuzun üstünde ebediyen dalgalanması,şahadetleri dinin temeli olan ezanların memleket semalarında günün beş vaktiinlemesi, bundan tam 99 yıl önce 28 Kasım 1919 Cuma günü gerçekleşen ‘BayrakOlayı’ndaki ruh ve inancın muhafazasına bağlıdır.

 

Kahramanmaraş Halkının, 28Kasım Bayrak Olayı’nda olduğu gibi bugünde, vatanın kuşatılmasına,kundaklanmasına, karanlığa gömülmesine İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’in; “Canı,cananı, bütün varımı alsın da Huda. Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda”dizelerindeki inanış ve adanış ile cevap vereceğinden hiç kimsenin şüphesiolmamalıdır.

 

Ecdadımızın destanlaşanmücadelesini özetleyen Aşıklıoğlu Hüseyin’in, “Maraş Bize Mezar Olmadan DüşmanaGülzar Olamaz!” sözü sonsuza kadar parlayan ufkumuz olacaktır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle,kurtuluş mücadelemizin aziz kahramanları; Sütçü İmam’ı, Abdal Halil Ağa’yı,Rıdvan Hoca’yı, Ali Sezai Efendi’yi, Arslan Bey’i, Avukat Mehmet AliKısakürek’i, Şehit Evliya’yı, Mıllış Nuri’yi, Yörük Selim’i, Senem Ayşe’yi,Muallim Hayrullah’ı, Doktor Mustafa’yı, Çakmakçı Sait’i, Çuhadar Ali’yi,Aşıklıoğlu Hüseyin’i ve adlarını sayamadığımız nice kahramanlarımızı şükranlayad ediyor, manevi huzurlarında saygı ile eğiliyor, rahmet ve gururlaanıyorum.”

 

Hüseyin Kayış

Ülkü OcaklarıKahramanmaraş İl Başkanı

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15