Hüsn-ü Hat Sergisi Göz Doldurdu

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Suzan ve  Abdulhakim Bilgili Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan Hüsn-ü Hat Sergisine ilgi büyük oldu.

Hüsn-ü Hat Sergisi Göz Doldurdu

Suzan ve  Abdulhakim Bilgili Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü giriş salonunda hattat Muzaffer Kaplan ve kursiyer öğrencilerin 3 aylık bir süre içerisinde hazırladıkları 100 ün üzerinde Hüsn-ü Hat eseri sergilendi. Sergiye Millî Eğitim Müdür Yardımcısı ve Müdür v. Ahmet Sarıtürk, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Millî Eğitim Müdür Yardımcıları: Ahmet Akküncü-Sıddık Şirikçi, Onikişubat ilçe millî Eğitim Şube Müdürleri: Ömer Güner, H.Emre Gökşen, Süleyman Dal, Onikişubat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatma Aktuğ(Özdemir), Abdulhakim Bilgili Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Bülbül, yardımcıları, öğretmenler, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

İslâm yazıları için kullanılan tâbire, aynı zamada da  İslâm yazı çeşitlerinin estetik ölçü ve endişeler içerisinde yazılmasına Hüsn-i hat denilmektedir İslâm yazılarını, estetik ölçüler ve endişeler içerisinde yazana da “hattat” ünvanı verilmektedir.

Suzan ve  Abdulhakim Bilgili Halk Eğitim Merkezi Müdürü konu ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Bugün Hüsnü hat sergimizi açmış bulunmaktayız. Hattat Muzaffer Kaplan hocamızın 3 aydan beri devam eden Hüsnü hat kursunun kursiyerleri tarafından böyle güzel bir çalışmaya imza attık, bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu çalışmalarımız devam edecek, Hüsn-ü Maraş’ta halk eğitim merkezleri içerisinde ilk defa bizim Halk Eğitim Merkezi müdürlüğümüz de açılan bir kursumuz. Geleneksel el sanatlarımızın içerisinde biz buna harflerin dehası da diyoruz bir nevi. Bu anlamda insanın doğuşunda bir vav harfine benzetildiği daha sonra Elif gibi dimdik durması ve ölümünde de yine vav haline gelmesi şekillerle, harflerle hocalarımız kursiyerlerimize yansıtmış bulunmaktadır Onlara bu güzel çalışmalarından dolayı teşekkür ederim”

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen ise düşüncelerini şu ifadelerle anlattı:

“Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Onikişubat  Halk Eğitimi Merkezi tarafından  bu ilçede  yaşayan vatandaşlarımıza çok çeşitli kurslar açılmaktadır. Bugün burada bu kurslardan bir tanesi Hüsn-ü Hat sergisini gerçekleştiriyoruz. Gördüğünüz gibi çok güzel eserler var, özellikle kurs hocamız alanında oldukça yetenekli, kursiyerlerde hocalarından öğrendikleri çok güzel bir şekilde uygulamışlar, ben teşekkür ediyorum.

 Onikişubat’ta yaşayanlara da ben şunu söylüyorum, eğer bir yetenekleri varsa, bunları geliştirmek içinOonikişubat Halk Eğitim Merkezimize geldiklerinde kendilerine her türlü yardım yapılacaktır. Kurs konusunda kayıtları alınır Onlar burada yetiştirilir ve sonucunda da bir sanat öğrenerek buradan ayrılırlar. Onikişubat Halk Eğitim Merkezi müdürümüz başta olmak üzere, buradaki çalışan arkadaşlarımıza bu sergiye bu hale getirenlere, öğretmenimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Hattat Muzaffer Kaplan ise şunları dedi:

“Burada bir yılın 1 emeği var. Yeni çalışmalarımızın yanı sıra 1 yıl öncede verdiğimiz emeğin karşılığı var, kursa katılarak gelen arkadaşlarımıza hizmet etmeye ve Kahramanmaraş’ta Hüsn-ü hat sanatı çok önemli ve gerekli sanatlar içerisinde bulunmakta, biz bunu Maraş’ta sevdirmeye, iyi bir yer tutturmaya çalışıyoruz. Yaptığımız Başka bir şey de yok,  herkese teşekkür ediyorum”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15