İhracatçıya dev destek

TEB ve TİM, ihracatçı firmaların ihtiyaç duyduğu finansmanı uygun şartlarda karşılamaları için iş birliği protokolü imzaladı.

İhracatçıya dev destek

İhracatın yeni rekorlara imza atması ve 2023 500 milyardolar hedefine ulaşılması için TİM ve TEB önemli bir işbirliğine imza attı. Buamaçla, Türk Ekonomi Bankası (TEB), ihracatçılara avantajlı şartlarda finansmanimkanı ve ticari destekler sunmak için Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ileiş birliği protokolü imzaladı.

 

DÖVİZDE EN UYGUN FİYAT

Ücretsiz danışmanlık hizmeti de verilecek paket ile biryıla kadar vadeli ihracat döviz kredilerinde özel faiz avantajları sunulacak.TİM üyeleri, döviz alım satım işlemleri için de en uygun fiyatları elde edecek.İş birliği kapsamında TEB; 300 milyon dolar, TEB Faktoring ise 50 milyondolarlık kaynak ayırdı ve firmalara kredide 100 bin dolarlık alt sınır koydu.Faiz oranları da maksimum avro yüzde 4 ve dolar yüzde 7 olacak şekildedüzenlendi. Eximbank’a verilen kısa vadeli teminat mektupları komisyon oranıise yüzde 1 olarak ayarlandı.

 

TİM ÜYELERİ İÇİN AVANTAJ

Törende konuşan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, “TEBolarak, ihracatçılara yönelik finansal enstrümanların geliştirilmesi ve ticaridestek araçlarının artırılması konusunda bir kez daha elimizi taşın altınakoyuyoruz” dedi. Leblebici, döviz kurlarıyla ilgili “Her şeyin kontrol altındaolduğu iyi bir dengelenme sürecindeyiz” dedi.

 

Ülkenin genel sorunu faizler

TİM Başkanı İsmail Gülle, "İhracatçılarımızın çoğu,önce üretiyor, ihracat işlemlerini tamamlıyor ödemeyi daha sonra alıyor. Kredikanallarımız ne kadar açık, krediye erişimimiz ne kadar uygun maliyetli olursaihracatımız da güçlü olur" diye konuştu. Enflasyon rakamlarının düşüşü veYEP'e paralel gitmesinin faizlerde iyileşme olacağını gösterdiğini vurgulayanGülle, "Şu anda faiz Türkiye'nin en büyük sıkıntısı. İhracat hedeflerimizbu yıl da devam edecek. Finansman hayati öncelikte" yorumunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15