İkinci el otomobil alacaklar dikkat!

2019 yılı Ağustos ayı itibaren ikinci el araç alış satış işlemlerinde yeni dönem başlıyor. Hayta geçecek olan yeni düzenleme ile artık herkes galericilik yapamayacak ve ekspertiz raporu zorunlu hale gelecek İkinci el otomobil satışlarıyla ilgili 2018 Şubat ayında yayınlanan yönetmelik bu yılın Ağustos ayı itibariyle yürürlüğe girecek.

İkinci el otomobil alacaklar dikkat!

. Yeni dönemleberaber satış işlemlerinde ekspertiz raporu zorunlu olacağı gibi araçlaragaranti de verilecek. İstanbul Galericiler Esnaf Odası Başkanı Kenan Taşlıdağ,yeni düzenleme ilgili detayları Haber7.com'a anlattı.

 

İkinci el araç alırken vatandaşın yaşadığı sıkıntı vekorkuları ortadan kaldıracak düzenleme hayata geçiyor. Düşürülmüş kilometre,pert kayıtlı araç ve hasar gizleme gibi durumlar tamamen tarih olacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanantasarıyla beraber artık her önüne gelen galericilik yapamayacak. Belirlenenkurallar dışındaki arabaların satışı gerçekleşmeyecek. Galericilik yapmakisteyenler yetki ve yeterlilik belgesi alacak.

 

EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLU OLUYOR

Yeni düzenleme ile beraber hem galeriye araç satarken hemde alırken TSE belgeli işletmeler ve ustalar tarafından verilen ekspertizraporu zorunlu olacak. Öte yandan Bu raporu verenler aracın gerçek durumunuyansıtmasından sorumlu olacak.

 

GARANTİ VERİLECEK

İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, torkkonvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi satış tarihinden itibaren 3 ayveya 5 bin kilometre garanti altında olacak. İşletme, garanti kapsamına girenhususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilecek.

Garanti kapsamındaki parçalarda meydana gelen arızalar enfazla 30 iş günü içinde giderilecek. Motosikletler için bu süre azami 20 iş günü olacak. Arızanıngiderilmesine ilişkin masraflar, satıcı tarafından karşılanacak.

 

GARANTİ KAPSAMI OLAN DURUMLAR

Ancak  aracınolağan kullanımı nedeniyle oluşabilecek, kayışlar, egzoz, amortisör, debriyaj,ön dişli takımı, fren balataları ve pabuçları, diskler, contalar gibiparçalarda meydana gelen aşınma ve yıpranmalar gibi durumlar garanti kapsamındaolmayacak.

 

BELEDİYELER TARAFINDAN AÇILIP İŞLETİLECEK

Hayata geçecek düzenleme ile beraber İkinci el motorlukara taşıtı pazarları belediyeler tarafından kurulup işletilecek.

Konu ile ilgili Haber7.com'a açıklamalarda bulunanİstanbul Oto Galericileri Odası Başkanı Kenan Taşılağ, yeni düzenleme ilesektördeki hem esnaf tarafından hem tüketici tarafından yaşanan sorunlarınyüzde 95'nin geride kalacağını belirterek, profesyonel bir galericilik sistemininhayata geçeceğini söyledi.

Taşlıdağ, "Biz bu yönetmeliğin hayata geçmesini istiyoruz. Yeni düzenleme hemesnafımızın hem de vatandaşımızın sorunlarına çözüm olacak ve güvenli birticaretin önüne açacak. Şöyle ki artık her önüne gelen galericilik yapamayacak.Şuan herkes araç alım satımı yapıyor, bu da sektörde bir güvensizlik vemağduriyet oluşturuyor. "

Yönetmelikte iki önemli husus var, Bunlarda biri yetkibelgesi diğeri ise yeterlilik belgesi...

Yetki belgesini Ticaret Bakanlığımızın il müdürlükleriverecek bu toplu iş yerlerinde olan galericilere yönelik olacak. Yani artıkmahalle aralarındaki galericiler bu yetki belgelerini alamayacaklar. Biz buişle uğraşan herkesin toplu işlerinde olmasını istiyoruz, ancak galericilersitelerini özel firmalar yaptıkları için küçük esnaf arkadaşlarımız buralardanyer alamıyorlar bir de yetersiz alan var. "

"İkinci olarak Yeterlilik belgesi durumu var, bizbunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıraklık eğitim merkezileri tarafındanverilmesini ve süre konulmamasını istiyoruz. Bu belgenin 5 yıl süresi var veher 5 yıl da yenilemek gerekiyor, biz yeterlilik belgesinin okul diploması gibisüresiz olmasını istiyoruz."

 

HEM ESNAF HEM VATANDAŞ RAHATLAYACAK

"2. el araç alım satımında ekspertiz raporlarınınzorunlu olması hem esnafımızı hem de vatandaşımızı rahatlatacak. Esnafarkadaşlarımız sattıkları araca garanti veremez, bu ayrı bir uzmanlıkgerektiriyor.  Motoru, şanzımanıkaportası hepsi ayrı… Bunun için garanti belgesini eksper firmalarınınvermesini istiyoruz. Garanti süresi daha önceden 100 bin km’ydi bu şimdi 5 binkm veya 3 ay olarak güncellendi."

 

PERT ARAÇLAR GERİ DÖNÜŞÜME GÖNDERİLSİN

"Ayrıca gündeme pek gelmeyen bir konu var, o dasigorta firmaları tarafından piyasa tekrar sürülen pert kayıtlı araçlar. Hemvatandaş hem de esnaf en çok bu konudan şikayetçi. Şu anda yönetmelikte yok amabiz pert kayıtlı araçların piyasaya hiç girmeden geri dönüşüme gönderilmesinitaraftarıyız."

 

İKİNCİ EL ARAÇLARDAKİ FİYATLAR...

"Şu anda herkes araba alıp satıyor ve herkes kendifiyatını kendi belirliyor.  Aracınısatışa çıkaracak biri benim aracım daha temiz diyerek daha yüksek fiyat yazıyorve piyasa yükseliyor. Ancak bu araç neye göre hangi rapora göre temiz. Öte yandanyılda 3 araç alım satım sınırlaması var ancak bu anne, baba ve eşlerin üzerinevekalet yoluyla araç almak suretiyle deliniyor. Yeni yönetmelik ile berabergalericiliğe gelecek standartlar bu konuda da olumlu yansımalara nedenolacak."

 

TAKASBANK SİSTEMİ DEVREYE GİRSİN

İkinci el araç alım satımında yaşanan dolandırıcılıklarve mağduriyetlere de dikkat çeken Taşlıdağ, "Biz alım-satım işlemlerindeTakasbank'ın devreye girmesini istiyoruz. Vatandaş parasını verdiği zamanbankaya yatırsın satışını alsın ve o banka üzerinden para karşı tarafın hesabınageçsin. Notere gidildiğinde parayı havale ediyorsun ama kimin adına  havale edildiği bilinmiyor. Sadece aldım,aldım ve verdim, verdim... İmzayı atıp çıkıyor ertesi günü mahkemelerdeuğraşmak zorunda kalıyor." dedi.

 

İŞTE YENİ DÜZENLEMEDE ÖNE ÇIKAN MADDELER

-Galerici olmak için yetki ve yeterlilik belgesi.

-İkinci el otomobile 3 ay-5 bin km garantisi.

- Büyük arızanın faturasını satıcı ödeyecek.

-Ekspertiz raporu zorunlu olacak ve raporu veren sorumluolacak

-Boyalı parçalar, kilometre değişikliği teslim belgesineyazılacak.

-Otomobil satışında komisyonlara üst sınır getirilecek.

-Garantideki parçalarda arıza 30 günde giderilecek.

-Kalitesiz yakıt kullanımı arızası garanti kapsamındaolmayacak.

-Apartman altına galeri açılamayacak.

- LPG'li araçlar açık alanda satılacak.

- Sigortasız araç satışı yapılamayacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37