İlaçta kur oyunu

Yabancı firmalar, avro kurunun 2,69 TL olarak sabitlenmesinden dolayı Türkiye'ye ilaç göndermiyor. 15 Şubat’ta yeniden karar verilecek kur rakamını bekleyen firmalar, hastaların derdine devâ olmaktansa ilaç satmamayı tercih ediyor. 140 kalem ilaca piyasada ulaşılamıyor...

İlaçta kur oyunu

Sağlıkta cepten harcamalar giderek artarken, vatandaşlarise pek çok ilacı piyasada bulmakta sıkıntı çekiyor. Son dönemde piyasadakiilaçların durumuyla ilgili odalarına çık sayıda şikâyet geldiğini belirtenBursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin, “Her sene yıl başında o senekullanılacak avro kuru devlet tarafından açıklanıyor. Bu avro kuru bütün yılboyunca sabit tutuluyor. 2018 yılında avro kuru 2,69 TL seviyesindeydi. Bu yılkiavro kuru hâlen açıklanmadı. Maalesef bu açıklamanın gecikmesiyle birlikte ilaçfirmaları piyasaya ilaç vermekten imtina ediyor." dedi.

Şu anki yasa ve yönetmeliklere göre, her yılın ilk 45gününde duyuru yapılıyor. 15 Şubat olarak görülen bu tarihin yakın bir tariheçekilmesi için gerekli başvuruları yaptık.

140 kalem ilaca piyasada ulaşılamadığını belirten Şahin,"Bunun dışında 150-200 kalem ilaca ise kısıtlı ulaşma söz konusu. MeselaBursa’da aylık bir ilaçtan bin kutuya ihtiyaç varken, şu anda 100 kutu veya 50kutu var. Hastalarımız bu kısıtlı ürünlere de ulaşmakta sıkıntı çekiyor”ifadelerini kullandı.

 

KRİTİK TARİH 15 ŞUBAT

Piyasada ilaç bulunmamasından eczacıların sorumlututulmaya çalışıldığını belirten Şahin, “Halbuki hastalarla eczacılar sürekliiç içe. Onların ilacının tedariki noktasında elimizden geldiğince gayret sarfediyoruz. İlaç firmalarından depolara ilaç sevkiyatında sıkıntılar var. Bu ilaçfirmalarıyla alakalı hükümetle yaptığımız görüşmelerde, denetlemelerinsıkılaştırıldığını ifade ediyorlar. Ancak piyasada baktığımız zaman sıkıntınındevam ettiği gözlemleniyor. Şu anki yasa ve yönetmeliklere göre, her yılın ilk45 gününde duyuru yapılıyor. 15 Şubat olarak görülen bu tarihin yakın birtarihe çekilmesi için gerekli başvuruları yaptık. İlaç firmaları maalesefsektöre düşük kurdan ilaç vermek istemiyor. İlacın fiyatının artacağınıbildikleri için ilacı bekletiyorlar. İlaca ticari olarak bakıyorlar. Hâlbukisağlıkta ticaretin ikinci planda olması gerekirken, maalesef bazı ilaç firmalarınticareti ön plana çektiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

YERLİDE SIKINTI YOK

Yerli ilaçlara bakıldığı zaman bu sıkıntının pek fazlaolmadığını belirten Şahin, “Çünkü yerli ilaçlarda muadilleri olduğu için enazından hastalarımıza hizmet verme noktasında çok sıkıntı yaşamıyoruz. Büyüksıkıntıları muadili olmayan ve ithal ettiğimiz ilaçlarda yaşıyoruz. Almanya,İsviçre, Japonya, Amerika, bunlar ilaç sektöründe büyük ülkeler. Bu ülkelerinhepsinden farklı farklı ilaçlar geliyor. Euro kurunda yeni gelecek zammıbekliyorlar” dedi.

Bazı ilaçlarla alakalı korumalar olduğunu ifade edenŞahin, “Bir ilacı firma bulduktan sonra yaklaşık 10 yıl boyunca kimseüretemiyor. Yerli ilaç sanayimizin gelişmesi gerekiyor. İlaç piyasasınabaktığımız zaman yüzde 70’i yerli. Ancak, TL bazında baktığımız zaman sondönemde yapılan yatırımlar ve teşviklerle yüzde 49’lara kadar yerli sanayiçıkabildi. Yabancı firmalar ilaç vermeyi kestiği zaman yerli ilaç sanayimizingüçlü olması gerekiyor. Bizim artık kendi kendimize yeter hale gelmemiz lazım”şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15