İlk defa bulundu! Tam 35 milyon yıllık

Kahramanmaraş'ta araştırma yapan Kültür ve Turizm Platform ekibi tarafından yapılan gezide 35 milyon yıllık fosillere dair bulgular elde edildi.

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesi Baydemirli Mahallesinde yapılan araştırma gezisinde 35 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen fosiller bulundu. Gezide bulunan deniz canlısı fosilleriyle ilgili olarak Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesine Platform Başkanı Ahmet Kolutek açıklamalarda bulunurken, köşe yazarımız Ali Avgın'da konuyla ilgili olarak bir yazı yazdı.  

Toprak Fosil Kaynıyor

Fosillerle ilgili olarak açıklama yapan Ali Avgın, ''Bölgede rastladığımız fosillerin, uzmanlarca 35 milyon yıllık olduğunu öğrendiğimizde heyecanımız bir kat daha arttı. Bulunduğumuz bölge; Kahramanmaraş Ahır Dağları, Bertiz, Baydemirli, Akpınar havzasıydı. Dolaştığımız yerlerdeki fosiller; kimileri toprak yüzeyinde taşlaşmış, kimileri büyük blok kayaların içinde kayalaşmıştı. İki bin metre irtifada, dağ başında deniz canlısı fosillerine rastlamak, üzerlerinde yürümek, heyecan verici, tarifi mümkün olmayan farklı bir duygu'' dedi.

Gün yüzüne çıkartılması gerekiyor

Platform Başkanı Ahmet Kolutek, “Bertiz, Baydemirli, Akpınar, yöresinde; arkeolog arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız ön araştırmalarda; 35 milyon yılık olduğu düşünülen fosillere bu bölgede rastladık. Bir an önce bu çok sayıda toprağa karışan bu fosillerin gün yüzüne çıkartılması gerekiyor. Platform olarak elde ettiğimiz bulguları ilgili kurumlara ileterek bilgilerimizi paylaşacağız. Özellikle,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzü, bu konuya hassasiyetle eğilmelerini istirham ediyoruz.  Bu bölge ile ilgili bir an önce sonuç alıcı araştırmalar yapılmalı'' diye konuştu.

BUGÜN ÖZEL -

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15