İlk kez Tüp Bebek deneyecekler olan çiftler dikkat!

Tüp bebek tedavisinde öncelikli amaç ilk seferde gebeliği yakalamak ve dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek ancak bu çoğu zaman mümkün olamayabiliyor. Dünyada ve ülkemizde tüp bebek başarısı henüz yüzde yüze ulaşmış değil. Centrum Clinic Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, tüp bebek sahibi olmak için gerçekleştirilen tüm süreçler çok sağlıklı ilerliyor olsa bile ilk denemede çocuk sahibi olma şansının dünyada ortalama yüzde 35 ve yüzde 40 aralığında olduğuna dikkat çekiyor

İlk kez Tüp Bebek deneyecekler olan çiftler dikkat!

Tüp bebek tedavisi ile ilgili önemli açıklamalardabulunan Prof. Dr. Recai Pabuçcu, bu konuyla ilgili merak edilen bütün sorularayanıt veriyor.

 

Tüp bebek tedavisinin başarısı bu etkenlere bağlı

Hem erkek hem de kadına ait birtakım faktörlere bağlıolabilir. Bunlardan en önemlisi kadının yaşıdır. Çünkü elde edilen yumurtanınkalitesi yaşa bağlıdır ve oluşacak embriyo kalitesine etki eden en önemlifaktördür. Kadın yaşının 42-43’ü geçtiği durumlarda şansımız yaklaşık %5’lerinaltında seyrediyor. Bir diğer önemli faktör erkeğin sperm durumudur. Bunlarındışında, eşlik eden hastalıklar (guatr, şeker, obezite vs..), tüplerde hastalıkbulunması, yumurtalık rezervinin zayıf olması, rahim içerisinden geçirilmişoperasyonlar veya hastalıklar başarıya olumsuz etki edebilir.

 

Özetle;

- Kadın yaşı

- Yumurtalık rezervi

- Spermlerin durumu

- Tüplerin durumu

- Eşlik eden hastalık olup olmadığı

Başarıyı etkileyen faktörlerin başında geliyor.

Tedavi başladıktan sonraki sürece dikkat

Öncelikle, neden tüp bebek tedavisine gidildiği çokönemli. Herkese her zaman tüp bebek uygulamak doğru olmadığı için tedavikararını net vermek gerekiyor. Karar verildikten sonra ise stresten uzak durmakve olumsuz düşünmemek ilk yapılması gerekenler. Bu süreçte, sigara-alkolalışkanlıklarımızdan uzak duralım. Moralimizi yüksek tutalım.

 

Başlangıçtaki testler çok önemli

Kadında yumurtalık rezervi için Anti Mullerian Hormon(AMH), tiroid için TSH, şeker için açlık şekeri, süt hormonu (Prolaktin), tamkan sayımı ve bulaşıcı hastalıklar için Hepatit-b, Hepatit-c ve HIV testlerinebakıyoruz. Eğer daha önce yapılmadı ise rahim filmine bakıyoruz (HSG). Sadecegerekli durumlarda rahim içerisine kamera ile bakıp gerekli ise tedaviyapıyoruz. Erkekte 2-7 günlük cinsel perhizi takiben sperm analizi yapıyoruz.Üstte sayılan testlerin dışında, sadece özel durumlarda diğer nitelikli testleristenir. (Örneğin: pıhtılaşma testleri, kromozom analizi, sperm DNA testi vs.…)

 

Tedaviye regl döneminin ikinci ya da üçüncü günübaşlanıyor

Tüp bebek tedavisine genellikle regl döneminin ikinci yada üçüncü günü başlanıyor ancak seçilecek protokole göre bir önceki reglin 21.günü de başlanabilir. Genelde reglin başlangıcı tercih ediliyor ve günlükkarından yapılan iğnelere başlanıyor. Yaklaşık 10-15 gün kadar günde bir keziğne yapıldıktan sonra, yumurtalıklar içerisinde büyüyen folliküllerolgunlaşınca çatlatma iğnesi yapılıyor ve 36 saat sonra anestezi altındayumurtalar toplanıyor. Bu esnada, eşlerden de sperm örneği alınıyor ve toplananyumurtalar içerisine spermler iğne ile veriliyor. Yaklaşık 4-5 gün, özelortamlarda döllenme işlemi takip ediliyor ve bu dönemin sonunda en iyiembriyo(lar) rahim içerisine transfer ediliyor.

 

Kısaca;

1. Günlük iğneler ile yumurta büyütme işlemininyapılması,

2. Yumurtaların toplanması,

3. Toplanan yumurtaların laboratuvarda spermler iledöllenmesi,

4. Döllenmiş yumurtalardan embriyo elde edilmesi,

5. Elde edilen embriyoların rahim içerisine transferedilmesi.

 

Hangi embriyolar transfer ediliyor? Seçme işlemi nasılyapılıyor?

Toplanan ve sperm ile döllenen yumurtalar, laboratuvarortamında inkübatör adı verilen özel ortamlarında saklanıyor. Saklanmaesnasında özel sistemler ile izlenen embriyoların özellikle öncelikli ve iyibölünenleri not ediliyor. Daha sonra, özel skorlama sistemleri kullanılarak enyüksek kalitede oldukları tespit edilen embriyolar transfer edilmek üzereayrılıyorlar. Merkezimizde özellikle blastosist adı verilen 5. Gün embriyolarıkullanılıyor. Bunun bir avantajı, blastosistler daha seçilmiş embriyolar olduklarıiçin tutunma olasılıkları bir miktar fazla oluyor.

 

Embriyo transferi sonrasında önerilen ilaçlar eksiksizalınmalı

Transfer işlemi sonrası 1-2 gün istirahat etmek, ağırspor-iş yapmaktan kaçınmak, kafeinli içeceklerden uzak durmak, alkol-sigaraalmamak ve cinsel birliktelikten kaçınmak önemli. Transfer işleminden yaklaşık12 gün sonra kanda gebelik testi bakıyoruz. Bu dönemde önerilen ilaçlarıneksiksiz kullanılması çok önemlidir. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane