İlkokul öğrencilerine robotik kodlama eğitimi

Eğitimler sayesinde araştırma ve merak konusu ön plana çıkıyor

İlkokul öğrencilerine robotik kodlama eğitimi

Okul müdürü Abdülcabbar Uzun:

  "Matematik,fizik ve mühendislik zekalı öğrencileri ortaya çıkartmak istiyoruz"


Kahramanmaraş’ta ilkokul öğrencilerine bilim, teknoloji,mühendislik ve matematik (STEM) ile robotik kodlama eğitimi veriliyor.

  Onikişubat ilçesiMimar Sinan İlkokulunda 4’üncü sınıflara verilen eğitimler sayesinde fenbilimleri ve matematik gibi derslerin ezber sisteminden çıkarılıp, bilgileringerçek yaşamda uygulanabilirliği ve problem çözme tekniklerinin geliştirilmesisağlanıyor. Araştırmacı ve merak konularının ön plana çıktığı eğitimler içinokul bünyesinde özel bir sınıf oluşturuldu. Sınıfta eğitim alan öğrencilerrobotik kodlama sayesinde birbirinden farklı boyutlarda robotlar hazırlıyor.

 

  "Çocuklarımızıburada hayata hazırlıyoruz"

  Öğrencilerdekimatematik, fizik ve mühendislik dallarındaki becerilerin verilen eğitimlersayesinde ortaya çıkacağını söyleyen Mimar Sinan İlkokulu Müdürü AbdülcabbarUzun, "Bu sınıf bizim STEM eğitim programı proje sınıfımız. Burada 4’üncüsınıf öğrencilerimize eğitim veriyoruz. Matematik, fizik ve mühendislik zekalıöğrencileri ortaya çıkartmak istiyoruz. Öğrencilerimiz belirttiğimizderslerdeki el becerilerini ortaya çıkartmaktır. İleride üniversite ve lisedeokurken bu öğrendiklerini hayatta uygulayacaklardır. Çocuklarımızı buradahayata hazırlıyoruz. Biz STEM programını bu yıl okulumuzda uyguluyoruz ancaklegolarla yani robotik yarışmalarına biz 3 yıldır yarışmalara katılıyoruz.Legolarla ilgili Mersin’de yükselen yıldız ödülü aldık. Geçen yıl Ankara’dakatıldık ve bu yıl yine Ankara’ya gideceğiz. STEM eğitim programını dailkokullar düzeyinde Onikişubat ilçesinde sadece bizim okul uyguluyor"diye konuştu.


  Kodlama eğitiminingeleceğin mesleği olduğunu söyleyen müdür yardımcısı Onur Gökçedağ,"Burada öğrenciler ilk önce kodlama öğreniyorlar. Yani kodlama eğitimleriçok önemli ve ileride herkes kodlama öğrenecek. Geleceğin mesleği olarakbakılabiliyor" ifadelerini kullandı.

 

  "Çocuklareğlenceli bir şekilde bu eğitimlerini alıyorlar"

  Eğitimlerin defterve kitaplarda kaldığını uygulamanın yapılmadığını söyleyen sınıf öğretmeniErkan Ceyhan ise, "Öğrenciler farkında olmadan bu bilim dalını birprojenin içinde tüm disiplinleri bir arada kullanabiliyor. Bizim en büyüksıkıntımız öğrendiğimiz dersleri problem çözümünde kullanmıyoruz. Günlükhayatta ilişkilendirmiyoruz, sadece defter ve kitap metinlerinde kalıyor.Burada uygulamalı olarak çocuklar eğlenceli bir şekilde bu eğitimlerinialıyorlar" dedi.

  Öğrencilerden BeyzaEkiz de, "Burada yaptığımız çalışmalar bizim el becerimizi artırıyor veicatlara olan bakış açımız değişiyor. Eğitimler sayesinde farkındalığımızartıyor ve takım arkadaşlarımıza olan güvenimiz artıyor. Ben de ileride tekbaşıma bir robot tasarlamak istiyorum" diye konuştu.

 

                                         

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15