İMAR BARIŞI'NIN SÜRESİ UZATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı ile ilgili yaptığı açıklamada, 31 Ekim’de bitecek olan başvuru süresinin 31 Aralık 2018’e kadar uzatacaklarını söyledi.

İMAR BARIŞI'NIN SÜRESİ UZATILDI

Kocaeli'de bir dizi ziyaret gerçekleştirdikten sonra KocaeliValisi Hüseyin Aksoy'u ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,İmar Barışı hakkında açıklamalarda bulundu.

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir BelediyeBaşkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile kameraların karşısına geçen Bakan Kurum,"İmar Barışı sürekli gündemimizde. İmar Barışı, kaçak binalarındevletimizle olan barışı. Bu kaçak binalarda vatandaşlarımızın mağduriyetiningiderilmesi adına çıkarılmış olan bir yasa. Elektriği, suyu, doğalgazıbağlansın, vatandaşlarımız burada yaşam kalitesini daha yukarı çıkarsın diyeyapılmış bir yasa. Tekrar söylüyorum bunu altını çizerek, yasa 31 Aralık2017'den önceki yapıları ilgilendiriyor. 2017 öncesinde yapılmış aslında kayıtaltına alınması. Ancak sahada birçok kaçak bina yapılıyor. Bu kaçak binalarailişkin hem İçişleri Bakanımız hem Adalet Bakanımız hem de Çevre ŞehircilikBakanlığı olarak biz gerekeni biz valiliklerimiz ile birlikte koordinasyoniçinde yürütüyoruz. Bu binaların hepsi de yıkılacak. Ben buradan belediyebaşkanlarımıza, valilerimize bir defa daha sesleniyorum; 2017 sonrasındayapılmış binaların tadilatına, kaçak binaların yapılmasına kimse müsaadeetmesin. Bu yapıların valilik eliyle yıkılması noktasında takiplerini hepbirlikte yapalım diyoruz” dedi.

İMAR BARIŞI BAŞVURUSÜRECİ 31 ARALIK'A KADAR UZATILDI

31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek İmar Barışıbaşvurularının uzatıldığını ifade eden Bakan Kurum, “Burada çok yoğun birbaşvuru var. Bugün itibariyle yaklaşık 8 milyon 150 bin vatandaşımız başvurduve başvurduğu bedel de yaklaşık 5 milyar 120 milyon lira oldu. Başvuru talebi13-14 milyon olmasını bekliyoruz ve gerçekten yoğun bir şekilde oluyor. Bubaşvuru sürecini de 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatmayı hedefliyoruz. Bunuuzatıp, vatandaşımızın bundan daha çok yararlanması noktasında inşallah süreciuzatıp devletimiz, daha çok vatandaşı ile barışmış olacak. Tekrar söylüyorum bubarış, yeni bina yapmak değildir. Yeni bina yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bunoktada hem biz, hem belediyelerimiz hem de valiliklerimiz bunun takibiniyapıyor olacak" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15