İş Durumunda Ortalamanın Altındayız

Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan Milli İstihdam Seferberliği kapsamında Kahramanmaraş'ta 2019 yılı Ağustos ayı itibariyle 12 bin 582 kişinin İşkur tarafından iş'e yerleştirildiği öğrenildi. 

İş Durumunda Ortalamanın Altındayız

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak yüzde 13'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 116 bin kişilik artışla 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi haber ekibi İşkur Kahramanmaraş İl Müdürü Ali Yüce ile Kahramanmaraş'ta ki iş durumunu konuştu.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan İşkur İl Müdürü Ali Yüce, ''Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan Milli İstihdam Seferberliği kapsamında belli bir oranda veya geçen yılın ortalamasına ilave işçi alındığı zaman bir SGK teşviki ve vergi teşviki uyguluyoruz. Ayrıca bizim aktif iş gücü dediğimiz çeşitli programlarımız var. Bunların temeli, daha fazla işçi çalıştırana SGK'dan destekler var. Bunları konu başlığı olarak geçiyorum'' dedi.

Geçtiğimiz yıl çalıştırılan işçi sayısına ilave alınırsa, SGK İşveren katkı payı, kişinin mesleki yeterlilik belgesi, hangi okuldan mezun olduğu, 15 aya kadar devlet vergisini sigortasını ödüyor diyen Yüce, ''Ayrıca sizin 100 çalışanınız varsa, iş başında eğitim programıyla ilk defa çalışma hayatına atılan gençlerin, işini iş başında öğrenmesi için teşvik edici, özendirici bir uygulamamız. 10 çalışan varsa 3 kişiyi ama imalat sektöründe 6, hizmet sektöründe ise 3 ay boyunca maaşını biz ödüyoruz. İş verenden talebimiz ise bu sürenin sonunda bu kişilerden yüzde 50'sini bizim verdiğimiz destek ve süre kadar çalıştırmasını istiyoruz. Çalıştırmazsa bir yaptırımı yok ama vaatlerine bağlı kalmayan iş veren ile bir yıl boyunca böyle bir program yapmıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Yüce daha sonra şunları kaydetti;

''İşsizlik oranlarına gelecek olursak, üretim ve imalat alanında bir çok firmamız bulunuyor. 'Ben ne iş olsa yaparım' diyen birisinin iş bulmama oranı çok az. Türkiye ortalamasının ise çok çok altında. Zaten elinde altın bileziği olan kalifiye eleman, sanatı olan herkesin yaptığı işlerden farklı bir vasfa ve donanıma sahip olan bir kişi boşta kalmaz. Bizim tekstil fabrikalarımız tecrübe de istemiyor. Yeter ki çalışsın ve orada iplik, boya olsun, bu işle daha önce hiç iştigal etmemiş insanları bile biz rahatlıkla işe aldırabiliyoruz. Ancak ücretler asgari ücret olunca, insanlarda daha tozu toprağı az ve vardiyasız işleri tercih ediyorlar. Hal böyle olunca, tekstil sektöründe daha beden işlerinde son çare olarak bakılıyor. Genel olarak insanlara iş beğendiremiyoruz. Ağustos sonu itibariyle şu ana kadar 12 bin 582 kişiyi işe yerleştirmişsiz. Bizden istenen talep ise 15 bin civarında. Burada 3 bin açık var. İnsanlar beden işçiliği olunca biraz daha mesafeli duruyorlar.''

''Nasıl herkesin bir aile hekimi varsa, bizde de herkesin iş ve meslek danışmanı var. Bu arkadaşlarımıza, iş yerlerini zimmetleriz ve bunlar belirli aralıklarla iş yerlerini ziyaret ederek eleman taleplerini sorarlar. Bu eleman taleplerini de getirip hem işkur sistemine hem de açık işlere yönlendirme yaparız. Bu kapsamda 5 bin 693 iş yerini ziyaret etmişiz. Mükerrer olanlar buna dahil değil. Bizim normal ziyaret sayımız daha fazla. Biz tüm iş yerlerine ulaşmaya çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakanımızın, genel müdürümüzün, Türkiye genelinde ve Kahramanmaraş için yıl sonu itibariyle 18 bin işe yerleştirme hedefini yakalamak ve bunun üzerine çıkmaktır. 18 bin işçiyi işe yerleştirmeyi hedefliyoruz. Şu anda 5 bin 500'lük bir açığımız var. Bununda üzerine çıkacağız.''

 İş yerlerinden gelen işçi taleplerinin ne kadar olduğu sorusu üzerine aylık bin 500 talebin altına düşmediğini belirten Yüce, ''Bu işin niteliğine göre değişmekle birlikte iş yerlerine yerleştirme yapıyoruz. Bugüne kadar il müdürlüğümüze gelen 54 bin 472 kişiye danışmanlık yapmışız. Kayıt yaptırmış, kendisine uygun iş bakmış. Çeşitli yönlendirmeler yapmışız. Bu kapsamında da böyle bir danışmanlığımız var'' diye konuştu.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15