İŞSİZLİK GİDEREK DÜŞÜYOR!

Kahramanmaraş'ta İşsizlik oranları verileri giderek düşmeye başladı. Nisan ayında tek haneli rakamlara düşen İşsizlik seviyesi şu anda 7,8 seviyesine kadar geriledi. Kahramanmaraş'ta 2018 yılında 14 bin 313 kişinin istihdam edildiği öğrenildi.

İŞSİZLİK GİDEREK DÜŞÜYOR!


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklananverilere göre, Nisan'da işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0,9 puanazalarak yüzde 9,6 seviyesine gerilemişti. KMTSO güncel verilerine göre Kasımayı itibari ile işsizlik seviyesi 7,8 seviyesine indi.

Söz konusu dönemde işsiz sayısı 201 bin kişi azalışla 3milyon 86 bin kişi olarak kayıtlara geçerken, işsizlik oranı ise Mayıs 2016'dansonra ilk kez tek haneye geriledi. Kahramanmaraş'ta ise kurumlardan İŞKUR'agelen 11 bin 337 işçi talebinin 7 bin 352'sinin karşılandığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılanMilli İstihdam Seferberliğinin ardından işsizlik oranları, rakamsal verileregöre düşmeye başladı. 2018 yılının Ocak, Şubat, Mart ayından itibaren yavaşyavaş düşmeye başlayan, en son açıklanan Mayıs ayı TUİK verilerine göre de 9,6 yanitek haneli rakamlara düşen işsizlik rakamları şu anda Kahramanmaraş'ta 7,8seviyesinde bulunuyor.

37 BİN KAYITLI İŞARAYAN VAR

Kahramanmaraş’ta işsizlik yok denecek kadar az. Haziran ayıitibariyle Kahramanmaraş'ta 37 bin 586 kayıtlı iş arayanın bulunduğu, bunlarınhepsinin işsiz olmadığı da belirtildi. İlk 6 aylık döneminde kurumlardan 11 bin337 kişilik talep alan ve 7 bin 352 kişiyi işe yerleştirerek bu taleplerinbüyük bir bölümünü karşılayan İŞKUR'un hedefi 15'in üzerine çıkmak.

ENGELLİ İSTİHDAMINAYÖNELİK DESTEKLER

 İŞKUR'da engelli veeski hükümlülere yönelik projeler kapsamındaki destekleri için müracaatlarda başladı.

Engellilere ve eski hükümlülere desteklerini sürdüren İŞKURfarkındalık oluşturmaya devam ediyor. Engellilere ve eski hükümlülere destekveren İŞKUR engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına, engellilerinmesleki eğitim ve rehabilitasyonları, işe ve işyerine uyum projeleri, destekteknolojileri ve korumalı işyerleri ile diğer projeler aracılığı ileistihdamlarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bu kapsamda; engellilerin kendi işini kurmalarına yönelikprojeler, eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,engellinin istihdamını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelikprojeler, engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimineyönelik projeler, ruhsal ve zihinsel engelli bireylerin istihdam edileceğikorumalı işyeri desteğine yönelik projeler, engellilere yönelik diğer projeler,desteklenecek.

Başvuruların 7 Aralık'ta sonra ereceği müracaat için kendiişini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü kişilerin, girişim belgesi olmasızorunlu olduğu bildirildi. Proje başvurularının İŞKUR il müdürlükleri ve hizmetmerkezlerine doğrudan yapılacak olup, belge eksiği olan dosyalar işlemealınmayacağı öğrenildi.

İSTİHDAM SAYISI 15 BİN'E YAKLAŞTI!

Kahramanmaraş'ta 2018 yılı itibari ile istihdam edilen kişisayısı 15 bine yaklaştı. 11 bin 453 erkeğin, 2 bin 890 kadının bu yıl istihdamedildiği belirtildi. Nitelik gerektirmeyen mesleklerde 8 bin 612 kişinin, tesisve makine operatörleri ve montajlarda 2 bin 998 kişi, Hizmet ve Satış elemanıolarak 893 kişinin, Sanatkarlar ve İlgili işlerle ilgili olarak ise 849 kişininistihdam edildiği öğrenildi.

Sağlık bakanlığında ise 50 kişinin normal, 22 kişinin eskihükümlü olduğu toplam 72 kişinin istihdam edildiği, Milli eğitimde ise 58normal 14'de engelli vatandaş olmak üzere 72 kişinin istihdam edildiğibildirildi.

HABER: ÖMER FARUKSALMAN

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15