'İŞTAHSIZ ÇOCUKLARDA TANI VE TEDAVİ YAKLAŞIMLARI'

SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE “İŞTAHSIZ ÇOCUKLARDA TANI VE TEDAVİ YAKLAŞIMLARI” KONULU PANEL DÜZENLENDİ

'İŞTAHSIZ ÇOCUKLARDA TANI VE TEDAVİ YAKLAŞIMLARI'

FENERBAHÇE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF.DR. GARİPAĞAOĞLU:

-“İŞTAHSIZLIĞINTEDAVİSİ, DOKTOR, DİYETİSYEN, PSİKOLOG, SOSYAL HİZMET UZMANI, KONUŞMA TERAPİSTİGİBİ MESLEKLERİ İÇEREN MULTİDİSİPLİNER BİR YAKLAŞIMI GEREKTİRİR”

 

FenerbahçeÜniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı, Beslenme ve Diyetetik BölümBaşkanı Uzmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, iştahsızlığın tedavisinin,doktor, diyetisyen, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, konuşma terapisti gibimeslekleri içeren multidisipliner (bilimselveya teknik alanda birden fazla bilim dalının bir arada kullanılması)bir yaklaşımı gerektirdiğini söyledi.

 

Prof.Dr. Garipağaoğlu, SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme veDiyetetik Bölümü tarafından düzenlenen pandelde, “İştahsız Çocuklarda Tanı veTedavi Yaklaşımları” konusunu anlattı.

 

“İştahsızlık,besini alma ya da yemek yeme konusunda isteksizliktir. Her yaşta görülebilenolumsuz bir yeme davranışıdır” diyen Prof. Dr. Garipağaoğlu, kişisel, ailevi,ekonomik, çevresel ve sosyo-kültürel faktörlerin iştahı olumlu ya da olumsuzyönde etkilediğini kaydetti.

 

Prof.Dr. Garipağaoğlu, daha önceki deneyimlerin, besinin görünümü, kokusu, hattabesin hakkında konuşulmasının dahi iştahı etkileyen faktörler arasında olduğunavurgu yaptı.

 

İştahsızlığın,organik ya da non-organik/psikososyal nedenlerle meydana gelebildiğini ve çocuklaraçısından en önemli sonucunun, büyümeyi olumsuz etkilemesi olduğunu belirten Prof.Dr. Garipağaoğlu, şöyle devam etti:

 

“İştahsızçocuğun değerlendirmesinde, öncelikle doktora başvurmak ve organik bir nedeninolup olmadığını araştırmak gerekir. Bunun için; dikkatli bir öykü alınması, tambir fizik muayene, büyüme-gelişmenin değerlendirilmesi ve tam kan sayımı, idrarincelemesi, parazit araştırması gibi bazı temel laboratuvar tetkiklerinyapılması gerekir.

 

Değerlendirmede,beslenme yetersizliğine bağlı bir sağlık sorununun ortaya çıkması, örneğinaneminin gelişmesi, büyüme-gelişme durumunun olumsuz etkilenmesi, son 1-2 ayiçinde vücut ağırlığının bir ya da daha fazla persentil (bebeğin gelişiminin normal şekilde ilerleyipilerlemediği hakkında ipucu vermek için kullanılan büyüme eğrisidir) düşmesi,vücut ağırlığının yaşa ve cinse göre 2 SS (Standart Sapma) altında olması veyavücut ağırlığının yaşa göre ideal ağırlığın yüzde 80’inden daha az olması,iştahsızlığın endişe edilmesi gereken bir durum olduğunu gösterir.”

 

Prof.Dr. Garipağaoğlu, iştahsızlığın tedavisinin, doktor, diyetisyen, psikolog,sosyal hizmet uzmanı, konuşma terapisti gibi meslekleri içeren multidisiplinerbir yaklaşımı gerektirdiğinin altını çizdi.

 

Tedavininbeslenme davranışına ve beslenmenin içeriğine yönelik olmak üzere iki aşamalıyürütüldüğünü anlatan Prof. Dr. Garipağaoğlu, “Psiko-sosyal nedenlerle ortayaçıkan iştahsızlığın tedavisi zaman alır, sabır gerektirir. Ancak iştahsızçocukların anneleri genellikle aceleci davranırlar, kısa sürede sonuç almakisterler. Annelerin bu tutumu, sonucu değiştirmeyeceği gibi profesyonellerin deişini zorlaştırır” dedi.

 

SaniKonukoğlu Hastanesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen panelde, SANKOÜniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim GörevlisiUzman Diyetisyen Funda Esin Fakılı ise “Vaka Sunumları” yaptı.

 

Katılımcılarınsorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu ve Uzman DiyetisyenFunda Esin Fakılı’ya, SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. TürkanPasinlioğlu teşekkür belgesi ve hediye takdim etti. 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15