İSTEDİĞİNİZ OKULU TERCİH EDİN

Kahramanmaraş Milli Eğitim müdürlüğü talepler doğrultusunda Anadolu Lisesi kontenjanlarını artırdı. Puan sistemiyle girilen okullarda yer bulamayanlar, ilk nakil hakları için bugün son gün. Kahramanmaraş’ta 9’uncu sınıfa giden yaklaşık 21 bin öğrenciden 13 bininin nakil için müracaat etmesi bekleniyor.

İSTEDİĞİNİZ OKULU TERCİH EDİN

Liselere giriş sınavının ardından aldığı puan durumuna göreyerleşmeye hak kazanan öğrencilerin başka okullara gitmek için nakil başvuruhaklarının ilk dönemi bugün sona eriyor. Aldığı puanlara göre okullara yerleşenöğrenciler, başka bir okula gitmek için ilk nakil haklarını bugün kullanacak.

Kahramanmaraş il genelinde 9’uncu sınıfa giden 20 bin 899öğrencinin okullara kaydı otomatik olarak bakanlıkça yapıldı. Okul yerini beğenmeyen20 bin 899 öğrenciden en az 13 bininin nakil için müracaat etmesi bekleniyor.

Uzmanlar, tercih listelerini oluştururken istenilen okuldışındakilerin yazılmaması konusunda adayları uyarıyor. Çünkü nakilde birtercihine giren öğrenci, ilk yerleştirmede kayıt hakkı kazandığı okulundanvazgeçmiş sayılacak. Girmeyenlerin ise ilk yerleştiği okuldaki hakkı devamedecek. Dört dönemde yapılacak nakil başvuruları 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos,27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül’de saat 17.00’ye kadar alınacak. Sonuçları sırasıyla13 Ağustos, 19 Ağustos, 3 Eylül ve 8 Eylül’de açıklanacak.

Kahramanmaraş’ta bulanan iki fen lisesi kontenjanlarınıdoldurdu. Fen liselerini puanına göre tercih etmek isteyen öğrenci, o okuldanbaşka okula giden öğrenciyi bekleyecek. İMKB Süleyman Demirel Fen Lisesi bu yıl403 taban puanla, puan şartı tutan 120 öğrenciyi kabul etti. TOBB Fen Lisesiise 408 puanla yine 120 öğrenciyi bünyesine aldı. Kahramanmaraş’ta bir tanebulunan Sosyal Bilimler Lisesi ise 327 taban puanla 120’nin kaydını otomatikolarak yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı, gelen talepler üzerine tüm illerdekiAnadolu lisesi kontenjanını artırdı. Kahramanmaraş’ta ise 8 bin 416 olankontenjan sayısı Milli Eğitim Bakanlığının talimatıyla 9 bine çıkartıldı. Buyıl ilk defa liseye gidecek 20 bin 899 öğrenciden 9 bini Anadolu liselerindeeğitim görebilecek.  

Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulunboş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulumüdürlüğüne yapılabiliyor. Öğrenciler, nakil sürecinde okul müdürlüklerinegiderek yerel yerleştirme ve merkezi sınavla alan liseler için en fazla 5’ertercih yapabiliyor. T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle e-Okul’agirdiklerinde önlerinde ilk yerleştirmelerde olduğu gibi bir ekran açılıyor. Kayıtalanı, komşu kayıt alanı ve diğer bölgelerdeki liseler ekranda görünüyor.Yapılan kontenjan düzenlemeleri de ekranda olacak. Örneğin, yeni açılan liselervarsa bunlar ekrana geliyor. Dönüştürülen meslek liseleri de aynı ismikorunarak ‘Anadolu lisesi’ türüyle ekranda yer alıyor. Liselerin içine ek şubeaçıldıysa bunlar iki ayrı lise gibi ekranda beliriyor. Örneğin, ‘X İmam HatipLisesi’nin içine Anadolu Lisesi şubesi açıldıysa bu lise ekranda hem ‘X İmamHatip Lisesi’ hem de ‘X Anadolu Lisesi’ olarak yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13