KADEM'DEN MUHALEFETE MUHALEFET!

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kahramanmaraş İl Temsilciliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ekonomik sorunları olan erkeğin hıncını eşinden alabileceği” tespitinin kadına şiddeti meşrulaştırdığı iddiasıyla dün Kahramanmaraş Adliyesi önünde bir basın açıklaması düzenleyerek Kılıçdaroğlu hakkında suç duyusunda bulundu.

KADEM'DEN MUHALEFETE MUHALEFET!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluhakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden KADEM İl Temsilcisi MutluAslantürk, kadına muhalif muhalefet istemediklerini söyledi. Adliye önündetoplanan grup adına basın açıklamasını ise KADEM Hukuk Komisyonu Başkanı Av.Nesibe Gönen yaptı. Gönen, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı UluslararasıMücadele Günü arefesinde Kılıçdaroğlu'nun şiddeti meşru sayan ifadelerinihepimiz dehşet ve esef içinde izledik. Ülke siyasetinde rol oynayan/ oynamasıbeklenen bir şahsın, kadına yönelik şiddetle mücadeleyi teşvik etmesibeklenirken ucuz politik gayeler güderek şiddeti meşrulaştıran sözler sarfetmesi asla kabul edilemez” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun ifade özgürlüğü sınırlarını aşıp nefret veayrımcılık söylemine varan şiddet yüklü politik dil kullanmaktan yıllardırvazgeçmediğini ifade eden AV. Gönen, şöyle konuştu: “Kılıçdaroğlu, Şubat2015'te ‘işsiz olan eşin karısını dövebileceğim’ söyleyerek erkeği şiddeteteşvik etmiş; 2016 yılında 'Kadınlardan korkan birisine erkek denemez'ifadeleriyle kadınları aciz gören zihniyetini gözler önüne sermişti. Biz budehşet ifadelerinin etkisinden kurtulamamışken; dönemin Aile ve SosyalPolitikalar Bakanı hakkında hiçbir ahlaki değer sisteminde karşılık bulmayanyakışıksız sözler sarf etmişti. 2017 yılının nihayetine geldiğimiz şu günlerdeise 'ekonomik sorunları olan erkeğin hıncını eşinden alabileceğini' söyleyenKılıçdaroğlu şiddeti meşrulaştıran bu açıklamasıyla bir kez daha cehaletini vesamimiyetsizliğini ortaya koydu. Zira değişen ve dönüşen Türkiye'de bu köhnemişfikirlerin artık yeri yoktur. Ana muhalefet liderinin söylemlerini, savunduğunuiddia ettiği değerler doğrultusunda düzeltme zarureti artık ivedilikkazanmıştır.”

Şiddetin hiçbir gerekçesi, bahanesi ve açıklamasının olamayacağınıkaydeden Gönen, şu açıklamalarda bulundu: “Evrensel değerleri, kadının insanhaklarını hiçe sayarak, sadece siyasi üstünlük ve hamle kazanmak adına şiddetimeşru gören bu izansızlık hali, toplumsal şiddeti ve kutuplaşmayıkörüklemektedir. Toplumsal ayrışmayı körükleyen her türlü söylemin üretilmesive yayılması toplumsal ve siyasal barış açısından oldukça tehlikelidir, Busöylemler bizi bir arada tutan toplumsal zeminin kaybolmasına da nedenolmaktadır. Bu düşünceyle, KADEM olarak kadınlara yöneltilen cinsiyetçi politikdili reddediyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu'nu kadın sorunlarını siyasete malzemeetmekten vazgeçip meşum sözleri dolayısıyla kamuoyundan özür dilemeye, toplumafaydalı rasyonel siyaset yaparak kadın sorunlarına çözüm üretmeye davetediyoruz!” (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15