KAHRAMANMARAŞ'A YENİ YATIRIMLAR

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kahramanmaraş’a yeni yatırımlar kazandırmaya devam ediyor. Kırsal turizm, hayvancılık, yenilenebilir enerji, yöresel ürünler ve bitkisel üretim alanında yatırım bedeli 20 Milyon Lira olan 14 proje için sözleşme imzalama töreni gerçekleştirildi.

KAHRAMANMARAŞ'A YENİ YATIRIMLAR

Kahramanmaraşİl Koordinatörlüğü, Üçüncü Çağrı Döneminde destek almaya hak kazananyatırımcılarla sözleşme imzalamaya devam ediyor. İl Koordinatörlüğü’ndedüzenlenen törenle 7 adet kırsal turizm, 2 adet hayvancılık, 2 adet yöreselürün, 2 adet bitkisel üretim ve 1 adet yenilenebilir enerji projesi içinsözleşme imzalandı.

TKDKKahramanmaraş İl Koordinatörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “Büyükçoğunluğu kırsal turizm yatırımı olmak üzere 14 proje için sözleşme imzalamışbulunmaktayız. Toplam yatırım bedeli 20 Milyon Lira olan bu yatırımlar için 10Milyon Lira’nın üzerinde hibe ödemesi yapmayı planlıyoruz. Sadece kırsal turizmalanında ise yatırım tutarı yaklaşık 12 Milyon Lira’yı bulan 7 adet konaklamatesisi için 6,3 Milyon Lira hibe ödemeyi öngörmekteyiz. Kahramanmaraş, TKDK’nınkırsal turizme sağladığı desteklerden en fazla yararlanan şehirler arasında ilksırada yer almaktadır. Coğrafi güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleriyleönemli bir turizm potansiyeli olan Kahramanmaraş, daha fazlasını haketmektedir. TKDK olarak kırsal turizm başlığı altında konaklama, rekreasyon veyeme içme tesislerine destek vermekteyiz. Kırsal bölgelerin gelişmesi, dahayaşanabilir hale getirilmesi ve buralarda istihdam alanlarının oluşması adınabu yatırımların kırsal bölgelerde yapılmasını talep ediyoruz.” ifadelerine yerverildi.

Kahramanmaraş’ınTKDK’nın verdiği desteklerden önemli düzeyde yararlanan kentlerden bir tanesiolduğu ve girişimcilerin her başvuru döneminde programa yoğun bir ilgigösterdiği belirtilen açıklamada, her ilçenin, her sektörden proje sunmasınınmemnuniyet verici olduğu belirtilirken bugün Afşin, Elbistan, Göksun, Türkoğlu,Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar içinsözleşme imzalandığı kaydedildi.

Tarım,hayvancılık ve turizm başta olmak üzere Kahramanmaraş’ı bugün bulunduğunoktadan çok daha ileriye taşımanın girişimcilerin ve TKDK gibi yatırımcıyıdestekleyen kurumların varlığıyla mümkün olduğu vurgulanırken her biri ayrıönemli olan yatırımların önce şehrin gelişmesine katkı sağlayacağı daha sonraise ülke ekonomisi için ciddi bir değer olacağı ifade edildi.

Törene,sözleşme imzalamaya hak kazanan yatırımcılar ve yakınlarıyla birlikte TKDKKahramanmaraş İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan, Birim Amirleri ve personel katıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15