KAHRAMANMARAŞ'I DÜNYA TANIYACAK

Kahramanmaraş’ın Onikişubat Belediyesi tarafından hayata geçirilecek rekreasyon alanında hayat bulacak ve dünyada çapında üst düzey öneme sahip olacak olan EXPO 2023 Kahramanmaraş için basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’de iştirak etti.

KAHRAMANMARAŞ'I DÜNYA TANIYACAK

Basın Toplantısında, EXPO 2023 Kahramanmaraş’ın, B sınıfı uluslararası kategoride bir bahçecilik Expo’suolduğu bildirildi. Bu projenin Kahramanmaraş’ta yapılacak olmasının şehri heranlamda kalkındıracağının ve Kahramanmaraş’ın dünya markası olacağının altıçizilirken halka eğitim, kültür, sanat ve eğlence deneyimini arttıracağının veiç ve dış turizm açısından çok önemli olduğuna dikkat çekildi.


Bu projenin sahibi olan Onikişubat Belediye Başkanı HanefiMahçiçek, “Onikişubat belediyemiz 2014 yılında kurulmuştur. Yeni birbelediyedir. 415 bin nüfusu vardır. Belediye başkanı seçildiğimizde maalesefbir hizmet binamız yoktu. Fiziki olarak hiçbir şeye sahip değildik. Ama çalışmaarkadaşlarımla beraber Onikişubat’ı yaşanılabilir bir kent yapmak için gecemizigündüzümüze kadar çalıştık. Bu ekiple hiçbir şeyi olmayan belediyeyi her şeyiolan bir belediye haline getirdik.  367ton asfalt yaptık. 8,5 milyon metre kare parke yol yaptık. 350 tane yeşil alanyaptık. Bu yaptıklarımızın hepsini saysak zaman yetmez. Özetleyecek olursak 4,5senede eski parayla 422 trilyon kaynak ayrılmıştır. Fakat bizim harcadığımızpara 722 trilyondur. Aradaki farkı bu belediye ve bu belediyenin çalışanlarıödedi. Dolayısıyla devlete borcu olmayan bir belediyedir” açıklamalarındabulundu.

“EXPO’LAR ÜLKELERİNVE ŞEHİRLERİN KALKINMASINI SAĞLAYACAKTIR”

 Cumhurbaşkanınınkendilerine gösterdiği bir istikamet ve vizyon olduğunu belirten Mahçiçek, “Buvizyonun adı 2023-2053 ve 2071’dir. Onikişubat belediyesinin bir hikayesiolması lazım. Bu hikaye 4,5 sene önce sanaldı. Ama bu hikayemiz bugüngerçekleştirildi. Göreve geldiğimiz günden bu yana çok ciddi çalışmalar yaptık.EXPO 2023’ün ana teması doğa dostu şehir ve duyarlılıktır. 100 yılın temelsorunlarından biri küresel çapta giderek yayılan kentleşme ve artan nüfustur.Bu açıdan değerlendirildiğinde doğa dostu şehir ifadesi küresel kentleşmealması gereken yeni üsluba işaret ederken duyarlılık insanın doğaya doğal yaşamolan ilgi ve dikkatinin gerekliliğine vurgu yapmaktadır. EXPO’lar ülkelerin veşehirlerin kalkınmasını gelişmesini sağlayan şehrin birliğini ulusal veulusalar arası düzeyde arttıran eğitim kültür sanat birliğini yaşatan iç ve dışturizmi canlandıran yeni iş imkânları ve fırsatlar oluşturan dünya kupası veolimpiyatlardan sonra en önemli uluslararası etkinliklerdendir.

“2 MİLYONZİYARETÇİNİN GELMESİNİ ÖNGÖRMEKTEYİZ”

Projenin Kahramanmaraş’a artı değerler katacağını belirtenMahçiçek, şu şekilde sözlerini tamamladı. “Projeyle Kahramanmaraş İl genelindebir milyon bölge illerden 600 bin ulusal çapta gelenlerden 250 bin ve ülkedışından gelen 150 bin olmak üzere 2 milyon ziyaretçinin alana gelmesiniöngörmekteyiz. Bu uluslararası organizasyonu şehrimiz ve halkımıza kazandırmakiçin çok uzun ve meşakkatli bir yolculuğa çıktık. 18 Eylül 2018 tarihinde İtalya’datoplanan 7. Genel kurulunda Onikişubat’ımızı 2023 uluslararası EXPO’ya adaylığıaleyhte oy kullanmamak kaydıyla oy birliği ile kabul edilmiştir. EXPO 2023 aynızamanda uluslararası işbirliği anlaşmaları ile diğer EXPO şehirleri vekatılımcı ülkeleriyle yapılacak olan sektörel toplantılar ile ekonomik kalkınmayıda beraberinde getirecektir.”

 

PROJENİN TEMASI: TEMADOSTU VE DUYARLILIK”

İlimiz açısından bayram havasını hep beraber teneffüsediyoruz diyen Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Bu proje insanlığa hitapeden bir projedir. İnsanın kendini ve şehrini tanıması açısından çok önemlidir.EXPO sadece günlük bir eğlence alanı değildir. Bu proje şehir medeniyet veinsanın bağlantısını kurma noktasında önemli bir yere sahiptir. İlimiziözellikle manevi kalkınma açısından çok daha ileri noktalara götüreceğinigösterecektir. Temasına baktığımız zaman doğa dostu ve duyarlılık ön planaçıkıyor. Doğa dostu denince insanın kendi tabiatını tanıması hikmetiyakalayabilmesi ve bunun şehirle ve bütün insanlık âlemiyle bir irtibatınkurulması işin özü ve esasıdır. Biz medeniyetimiz gelecek nesillere aktarmayımilli bir strateji olarak inşa ettik. Devletin tüm kurumları olarak bustratejinin altını inşa etmek durumundayız. İşte bu proje bu strateji içinönemli bir örnektir. Temasının doğa sevgi insan olması ayrıca önemli bir yeresahiptir. Biz denge ve hikmet esasını yakalamalıyız. EXPO’nun bu yapıya hayır,bereket getirmesini temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

“RECEP TAYYİPERDOĞAN’IN LİDERLİĞİNDE EL ELE16 YILDAN BERİ TÜRKİYE’Yİ TAŞIYORUZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti KahramanmaraşMilletvekili Mahir Ünal, “ Türkiye hem dünya ile olan ilişkisinde hem de kendiiç işlerinde geldiği nokta itibariyle Kahramanmaraş’ımızın bir ilçe belediyesiCumhuriyetimiz ’in 100. Yılı için önem arz ediyor. Kahramanmaraş’ı bütün dünyatanısın diyorsak AK Partiye, Büyükşehir Belediyemize, Onikişubat BelediyeBaşkanımıza herkese çok teşekkür etmek gerekiyor. Çünkü biz büyük bir aileyiz.Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde el ele16 yıldan beri Türkiye’yi taşıyoruz.16 yıldan beri geldiğimiz noktanın sadece Kahramanmaraş’ta bir örneği olmasıaçısından EXPO 2023 Büyük bir anlam ifade ediyor. Konusu da duyarlılık vetabiat dostluğudur. İnsan ve çevrenin ilişkisi açısından çok önemlidir.Bugünlerde en çok duyarlılığa ihtiyacımız vardır. İnsanoğlu çevresine vedoğasına yabancılaşırken kendisine de yabancılaşıyor. İnsanın iki anlamı vardırbir tanesi ünsiyet diğeri de nisyandır” şeklinde konuştu.

“56 ÜLKEYİAĞIRLAYACAĞIZ”

Kimliğimizi ve karakterimizi unutursak her şeyimizi unuturuzaçıklamalarında bulunan Mahir Ünal, Kendimize ve çevremize yabancılaşmadanduyarlılığımız korumalıyız. Büyükşehrimizin ve AK Parti hükümetinin bu konudabüyük bir hassasiyeti var. Şimdi EXPO 2023’te 56 ülkeyi ağırlayacağız. Ve herülkenin bahçeleri olacak. Farklı kültürlerin gelmesi ve ülke bahçeleriylekendilerini tanıtmaları hem şehrimizin tanıtılması hem duyarlılığın ve çevreyeolan hassasiyetin yeniden ülke ve dünya gündemine gelmesi açısından son dereceönemli bir günün başlangıcındayız. Şehrimize bunu kazandırdığı için OnikişubatBelediye Başkanı Hanifi Mahçiçek’e çok teşekkür ediyorum. Bakanımıza vereceğidestekler içi teşekkürlerimi sunuyorum. Hem ülkemizi hem de Kahramanmaraş’ımızıgüzel günler bekliyor. Yeter ki kendimize ve ülkemize güvenelim” dedi.

“EXPO’LAR DÜNYANIN ENÖNEMLİ ORGANİZASYONLARIDIR”

Kahramanmaraş’ın kahramanlar şehri olduğunu belirten Tarımve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Aynı zamanda bir çok yazar, düşünür, sanatçıbu şehirden çıkmıştır. Kahramanmaraşlı kardeşlerim her daim milletinindevletinin derdiyle dertlenmiştir. Necip Fazıl övünebilecek bir şeyim varsa oda Kahramanmaraşlı olmamdır, demiştir. Sizlerden gelen her talebe anındakarşılık vermeye çalışıyoruz. Göreve geldiğim anda herkese bir söz vermiştim.Çiftçi, üretici, iş adamı, başımızın tacı her işimizde onlara danışacağız.Onlar bizi yol göstericimiz olacaktır sözünü vermiştim. Sizleri dinlemek vesizlere danışmak için buradayız. Reçetenin sizde olduğunu biliyorum. Bakanınızolarak ayağınıza geliyorum. Sonrada bakanlığımızı ayağınıza getireceğiz.Türkiye’nin enerjisini israf eden parlamenter sistem miladını çoktandoldurmuştu. Bizde isabetli bir seçim yaparak cumhurbaşkanlığı sisteminegeçtik. Ve milletimizin işlerini kolaylaştırmanın yolu artık açıldı. Buvesileyle iki bakanlık bir araya gelip Tarım ve Orman Bakanlığı altındabirleşti. Başka bir söylemle toprak ve su buluştu. Önümüzde ki günlerde çokdaha iyi bir bakanlığı izlemiş olacaksınız. EXPO’lar, olimpiyatlar ve dünyakupasının ardından dünyadan düzenlenen en büyük organizasyonlardan biridir.EXPO 2023 Kahramanmaraş, şehrimiz için çok büyük bir öneme sahiptir.Kahramanmaraş’ta 23 Nisan 31 Ekim 2023 tarihleri arasında 192 gün süren biretkinlik olacak. 21. Yüzyılın temel sorunlarından biride küresel çapta giderekyayılmaya başlayan kentleşme olgusudur. Artan nüfusla doğal alanların imaraaçılması ve tamamen insan ve üretim odaklı mekân tasarımı dünyamızın geleceğinitehdit etmektedir” diye konuştu.

“EXPO, ÜLKENİNMARKALAŞMASI VE GELİŞMESİ İÇİN BİR ARAÇTIR”

EXPO 2023 Kahramanmaraş’ın ana temasının doğa dostu şehir veduyarlılık olduğunun altını çizen Pakdemirli “EXPO farklı kesimlerinperspektifinden 4 farklı yararı barındırmaktadır. Uluslararası toplum için EXPOişbirliği ve ilerleme için bir diyalog platformudur. Halk için EXPO, eğitim veeğlence deneyimidir. Ev sahibi ülke için EXPO, ülkenin markalaşması vegelişmesi için bir araçtır. Katılımcılar için EXPO, uluslararası sosyalyardımlaşmaya ve ekonomik fırsatlara olanak verir. Bu vesileyle Kahramanmaraş’a40’tan fazla ülkeden yatırımcı ve turist gelecektir. Bu fuara yurt içi ve yurtdışı olmak üzere toplamda 2 milyon ziyaretçinin gelmesi beklenmektedir. Dahaiyi bir dünya için yeni yolar herkes için sağlık temasıyla İzmir için EXPO 2015sürecinde bende canla başla çalıştım. Bu sürecin ne kadar meşakkatli olduğunuçok iyi biliyorum. Bu süreçte emeği geçen herkese başta Onikişubat belediyebaşkanımızı gönülden tebrik ediyorum. Bilgi deneyim ve paylaşım büyük birgüçtür.  Bu bağlamda EXPO Kahramanmaraş’asaygınlık kazandıracaktır. Ve değer katacaktır. Kahramanmaraş bu vesile iledünyaya açılacak ve her anlamda gelişme imkânı bulacaktır. Kahramanmaraş yinebu vesileyle de kültürel, tarihsel varlıklarını da tanıtmış olacaktır”ifadelerini kullandı.

“AVRUPA’DA TARIMSALHASILADA BİR NUMARAYIZ”

Avrupa’da tarımsal hasılada bir numara olduklarını belirtenPakdemirli, “Genel bitkisel üretim yıllık 100 milyon tondan 115 milyon tonayükselmiştir. Büyükbaş hayvan varlığımız 2002 yılında 9,9 milyon iken şimdi 16milyon âdete çıktı. Burada yüzde 60’dan fazla bir artış var. Etle ilgili zamanzaman ithalata başvurmamızın sebebi halkın tercihlerinin değişmesi ve refahseviyesinin artmasıdır. Tahmin ediyorum 2021 yılından itibaren etle ilgiliithalatımız kalmayacak. Orman varlığımızı 1,5 milyon hektar arttırdık. Bukonuda dünyada nadir ülkelerin arasına girdik. Dünyada herkesin orman varlığıazalırken son 16 yılda Türkiye orman varlığını arttıran nadir ülkelerde biriolmuştur. Toprağı suyu ve ormanı birbirinden ayrı düşünemeyiz” dedi.

“16 YILDAKAHRAMANMARAŞ’A TARIM VE HAYVANCILIK ALANINDA 1,4 MİLYAR LİRA HİBE DESTEĞİVERDİK”

Ormanda, hayvancılık ve tarım yapmaya başlamak gerektiğiniifade eden Pakdemirli, “Barajlarımızın sayısını 276’dan 538’e çıkardık.Hidroelektrik elektrik santrallerimizin sayısını 105’den 533’e çıkardık. İçmesuyu tesislerimizin sayısını 31’den 210’a çıkardık. Son 16 yıldaKahramanmaraş’a tarım ve hayvancılık alanında 1,4 milyar lira hibe desteğiverdik. Genç çiftçi projesi kapsamında da 606 projeye 18,2 milyon TLverdik.  Kırsal kalkınma yatırımlarındada 63 milyon lira hibe ödedik. Son 16 yılda Kahramanmaraş’ımıza orman ve sualanında 3 miyar 700 milyon yatırım yaptık. 5 baraj ve 4 gölet inşa ettik. 17baraj ve 2 göletin de inşaatı devam etmektedir. İlk müjdemiz şehirdehayvancılığı şaha kaldıracak bir proje, Elbistan ilçemize 4 milyon metre karealanda besi organize sanayisini kuruyoruz. Burada 60 bin büyükbaş kapasiteli300 adet besi işletmesi olacak. Bölgede yem fabrikası da yer alacak ve organikgübre üretilecek. Kahramanmaraş’ı doğu Akdeniz kırsal dezavantajlı alanlarkalkınma projesi kapsamına aldık. Küçük ölçekli çiftçilerin kadınların ve gençleringelir seviyesi artacaktır. Yapacağımız desteklerle 25 adet hayvan tesisi 13adet kırsal turizm tesisi 6 adet yerel gıda üretim tesisi, 3 adet yenilebilirenerji tesisi ve daha birçok tesis inşa edilecek. Açıkladığımız müjdelerinKahramanmaraşlılara hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Beni buraya daveteden herkese sonsuz teşekkür ediyorum” ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

EXPO 2023 Basın toplantısına, Tarım ve Orman Bakanı BekirPakdemirli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti KahramanmaraşMilletvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, KahramanmaraşBüyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Onikişubat Belediye BaşkanıHanefi Mahçiçek, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekillerinden Mehmet Cihat Sezal,Ahmet Özdemir, İmran Kılıç, Celalettin Güvenç ve Habibe Öçal katılım sağladı.

HABER-FOTO: MERTPOLAT/ ÖMER FARUK SALMAN 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15