Kahramanmaraş'ın en büyük ikinci camisi olacak

Türkiye’nin Cumhuriyet döneminden sonraki en büyük 3’üncü camisi olan Abdulhamithan Cami’nin temelini atan eski Başbakanlardan Merhum Necmettin Erbakan’ın adını taşıyacak cami için harekete geçildi. Erbakan’a gönül verenlerin bir araya gelip yapımı için dernek kurduğu cami kuzey çevre yolu üzerinde yapılacak.

Kahramanmaraş'ın en büyük ikinci camisi olacak

Kahramanmaraş’ın görsel olarak hakim alanlarından biri olanKuzey Çevre yolu kenarındaki bir alana Kahramanmaraş’ın en büyük ikinci camisiyapılacak. Cumhuriyet döneminden bu yana yapılan Türkiye’nin en büyük 3’üncücamisinin temelini atan 54. Hükümetin Başbakanı Merhum Prof. Dr. NecmettinErbakan’ın adını taşıyacak olan caminin yer tahsis işlemleri başlatıldığıbildirildi.

Cami yapılması için önce dernek kuran Erbakan gönüllüleri,Kuzey Çevre yolu üzerinde bulunan bir arsayı tahsis için işlemleri başlattı.Bir taraftan caminin yanı sıra külliye şeklinde düşünülen camiinin projeçalışmaları devam ederken diğer taraftan da yer tahsisi için gerekli yazışmalaryazıldı.

Yaklaşık 7 dönüm üzerine kurulması planlanan cami vekülliyesiyle ilgili Bugün Gazetesine bilgi veren Prof. Dr. Necmettin ErbakanCamii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Kurucu Üyesi Muhammet Şahin; “Camiimiz;Müslümanların dini ihtiyaçlarını sağlayacak üniteleri kapsayacak şekildedüzenlemek amacını hedef almıştır; Camii olarak, erkek ve kadınlara hafızlık kursları,Kur’an-ı Kerim kursları, kütüphane-kıraathane için erkek ve kadınlara toplantı salonları,kadın erkeklere ayrı ayrı gençlik merkezi salonları, konferans salonu ve eğitimmerkezi 500 kişilik, İslami nikah merasim merkezi ve salonu, dini çocuk kreşalanı, misafirhane (yurt içi ve yurt dışı Müslümanlar için), taziye evi, aşevi,İslami sanat merkezi (hüsnü hat ve dini musiki için alan),otopark-bahçe ve oyunalanları her türlü dini ve kültürel eğitim faaliyetlerde bulunmaktır. Camidehizmet görecek vaiz, imam-hatip Müezzine (Diyanete  ilâveten) idare müdürü ve yeteri kadar hizmetehlinin  ilgili kurumun onayı ile  dernek imkânlarıyla istihdamlarını  sağlamak amacıyla kurulan Dernek bu amacaulaşmak için yaptırma ve yaşatmak amacıyla kurulmuştur Şimdiden Rabb'im bizlerimahcup etmesin. Allah hayırlı ve mübarek eylesin. Kahramanmaraş’a vemilletimize hayırlı olsun" dedi.

Bir yıldır süren takip ve teknik çalışmaların ardından camialanlarının cami yapılmak için tahsis işleminin gerçekleştiğini dile getirenDernek Kurucu Üyesi Muhammet Şahin; "Prof. Dr. Necmettin Erbakan CamiiYaptırma ve Yaşatma Derneği resmen faaliyetlerine başlamıştır. İnşallah kısazaman sonra proje ve maliyeti ile ilgili net olarak görsel ve rakamsal bilgilerhalkımızla paylaşılacak, hayır sahiplerinin maddi ve manevi yardımlarınamüracaat edilecektir Camimiz 24 saat açık olan Türkiye’de ilk ve tek camiolacak. Camimizin bir taraftan projeleri çizilirken diğer taraftan da dernekolarak Dünyadaki en büyük 10 camiyi inceledik. Eksiklerimiz olsun istemiyoruz.Kahramanmaraş’ın en büyük ikinci camisi olacağını düşünüyoruz." dedi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Camii Yaptırma ve YaşatmaDerneği Kurucu üyeleri ise şu isimlerden oluştu; Mustafa Karcı, MustafaAydoğar, Muhammet Şahin, Mehmet Aydoğan, Fahri Yiğitoğlu, Veli Çiftarslan,Mustafa Kemal Hançerli.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17