KAHRAMANMARAŞ'TA BİR İLK OLAN SANATSAL MOZAİK KURSU ÜZERİNE SÖYLEŞİ:

Türkiye´de toplam on dokuz Olgunlaşma Enstitüsü olduğunu, bunun yirmincisinin geçtiğimiz aylarda, büyük gayretlerle Kahramanmaraş’a açıldığını, Enstitünün Kurucu Müdiresi Mutlu Aslantürk’ten öğreniyoruz.

KAHRAMANMARAŞ'TA BİR İLK OLAN SANATSAL MOZAİK KURSU ÜZERİNE SÖYLEŞİ:

DedeoğluKonağı’nda faaliyetini sürdüren Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü’neyaptığımız ziyarette, Enstitü Müdiresi Mutlu Aslantürk Hanımefendi ile Enstitü’nünfaaliyetlerini konuştuk. Şehrimizde bir ilk olan Sanatsal Mozaik Kurslarıhakkında bilgiler aldık:

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİ GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA KÖPRÜ

MutluAslantürk Hanımefendi, Enstitü’nün faaliyetini ve projelerini anlatırken,gayreti ve heyecanı yüzünden okunuyordu. Kendisine, Olgunlaşma Enstitülerindeneler yapılıyor? Dediğimizde, şunları söyledi: “ Geçmişle gelecek arasındaki köprüler kuran, sanatsal alanda vizyonunuortaya koyan kurumlardır.” Dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Eğitimde sürekli yenileşmeyi ve gelişmeyi takip ederek gelenekselve kültürel değerlerimizi, aslına uygun bire bir uygulamayı gaye edinir. Bufaaliyetleri yaparken, çağdaş yorum ve tasarımlarla, kültürel değerlerimizi harmanlayarakmesleki donanıma sahip, kendine güvenen, mutlu, başarılı, girişimciler yetiştirmeyihedefler. Bu hedefe erişebilmek için kurslar düzenler, çeşitli eğitimler verir.”

MOZAİKATÖLYEMİZDE GELENEKSEL MOTİFLER, TASARIMLAR YAPILIYOR

Mozaik Kursları ileilgili, kurumlarında kursiyerler için nasıl bir alt yapı hazırlandığınısorduğumuzda:  

“2018yılı Eylül ayı itibariyle kurumumuzda faaliyete başlayan mozaik atölyemizdegeleneksel motiflerin ve çizgilerin yer aldığı tasarımlara yer verilerek,sanatsal mozaik üretimi yapılmaktadır.  İlimizde mozaik sanatı ileuğraşan Halk Eğitim ve Yaygın Eğitim alanında tek olan usta öğreticimiz Sibel Çetin,kurumumuzda eğitim vermeye başladı.”

MOZAİKLER ANTİK ÇAĞDAN GÜNÜMÜZE BİR MEDENİYET YANSIMASIDIR

M.Ö.IV. binlerde ilk örneklerine rastlanılan mozaik sanatı, zaman içinde teknik veestetik yönden çok ilerlemiştir. Özellikle Helenistik çağda yaşanan teknikyeniliklerin ardından Roma döneminde bol miktarda kaliteli ve göz alıcı mozaikeserler meydana getirilmiştir. Hâlen günümüzde de farklı tekniklerle uygulanan Mozaiksanatı, Anadolu topraklarında yeşeren farklı medeniyetlerin bir yansımasıolarak hem Doğu kültüründen hem de Batı kültüründen beslendiği için içerisindezengin bir çeşitliliği barındırmaktadır. Şehrimizde bulunan Germenicia AntikKenti de bunlardan biridir.

GAYEMİZ GERMENİCİA ANTİK KENTİNİN TANITIMINA KATKI VERMEK

Mutlu AslantürkHoca, Germenicia Antik Kentinin önemine değinerek şunları söyledi:

Bu çeşitliliğin ilimize yansımış şekli GermaniciaAntik Kenti Mozaikleri olup, söz konusu mozaiklerin ilimizde ve ulusal anlamdatanıtılıp yaygınlaştırılması, turizme kazandırılması ve gelir kaynağı halinedönüşmesi için; Kahramanmaraş Valiliği, Dulkadiroğlu Kaymakamlığı, Yatırımİzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansına ‘GermaniciaAntik Kentinin Tanıtımı ve Turizme Kazandırılması’ Projesi de hazırlanmıştır.”

KURSİYERLERİMİZ MOZAİKLER ÜZERİNDE YAŞAYAN BÖLGE İNSANI

“Germanicia Antik Kentinin tanıtımına yönelik uygulanacakçalışmaya katkıda bulunmak adına Enstitümüz tarafından oluşturulan SanatsalMozaik Kursunda öncelikle GermeniciaAntik Kenti'nin bu günkü sahipleri olan halkın, bölgenin sanatsal ve tarihselzenginliği konusunda bilgilendirmek ve halka ek gelir kaynağı elde edilmesi gayesigüdülmektedir. Bu sebeple Kursa katılım konusunda Germanicia Antik Kentiüzerinde yaşayan bölge insanına öncelik verilmiştir. Kahramanmaraş’ta bu konudaaçılmış ilk ve tek olan kursumuzda haftanın iki günü kurumumuzda sekizer saateğitim alan kursiyerler, kursun sonunda alacakları belgeyle mozaik sanatınıyaygınlaştırma yolunda daha bir şuurlu olarak ilerleyeceklerdir.

“GERMENİCİA’NINANNESİ” ARKEOLOG SAFİNAZ AKBAŞ

Kahramanmaraş Olgunlaşma EnstitüsüMüdiresi Mutlu Aslantürk, Sanatsal Mozaik Kurslarını,  Germenicia Antik Kenti kazılarının uzmanarkeologlarıyla işbirliği yaparak bu kursları tertiplediklerini söylüyor. Bukonu ile ilgili olarak, iş birliği yaptıkları kurumlara ve şahıslara teşekkür ederekkonuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Kursumuzuaçmamıza ve grubumuzu oluşturmamıza verdiği büyük destekten dolayı, gayreti veçalışkanlığı sebebiyle kendisine ‘Germenica’nın Annesi’ ismini uygun gördüğümüz,Arkeolog Safinaz AKBAŞ Hanımefendiye şükranlarımızı bir borç biliriz…”

Kahramanmaraş OlgunlaşmaEnstitüsü’nün daha nice güzel işlere imza atacağını inanıyor, bu vesileyle; buşehir için yüreği çarpan, heyecanlanan, çalışan, gayret gösteren, emek verenherkese teşekkür ediyoruz.

MUTLUASLANTÜRK KİMDİR?

Ankara GaziÜniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi ve Giyim SanatlarıEğitimi Bölümünden 1995 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Milli EğitimBakanlığına bağlı kurumlarda öğretmenlik görevine başlamıştır. Uzmanöğretmendir.

 

KahramanmaraşSütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Eğitim Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisansınıtamamlamıştır. Çeşitli bilimsel makaleleri yayınlanmış olup ve kongre sunumuçalışmaları yapmıştır. MEGEP, İKMEP, METEK, UMEM Beceri 10,Kadın İstihdamınınArtırılması, AB Haraketlilik Projelerinde çeşitligörevler yapmıştır.

2017 yılındaKahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsüne kurucu müdür olarak atanmıştır. Kurucumüdürlük görevini takiben Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsüne müdür olarakatanmıştır. İngilizce bilen Mutlu ASLANTÜRK evli ve iki çocuk annesidir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17