Kahramanmaraş'ta deprem korkuttu

Türkiye’nin en tehlikeli fay hattı üzerinde bulunan Kahramanmaraş’ta merkez üssü Onikişubat İlçesine bağlı Sarıçukur Mahallesi olan 3,8 şiddetinde deprem meydana geldi. Yerin 3,6 km altında oluşan sarsıntı nedeniyle kısa süreli panik yaşandı.

Kahramanmaraş'ta deprem korkuttu

Kahramanmaraş’ta son 3 ayda şiddeti yüksek ikinci depremmeydana geldi. 18 Ağustos 2017 tarihinde Doğu Anadolu Fay Hattı üzerindebulunan Pazarcık merkez üssü 4,3 şiddetindeki depremin ardından bugün de 15.40civarında 3,8 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinden edinilenbilgiye göre Merkez üssü Onikişubat İlçesine bağlı ve Merkeze 27 km uzaklıktakiSarıçukur Mahallesi olan 3,8 şiddetinde deprem meydana geldi. Oluşan depreminDoğu Anadolu Fay Hattından uzak olması dikkat çekti.

Kahramanmaraş’ı rahatlatan açıklamayı Jeoloji MühendisleriOdası Kahramanmaraş İl Temsilcisi Mehmet Kuruçay yaptı. Sarıçukur Mahallesindedepreme neden olan fay hattının Doğu Anadolu Fay Hattıyla bir ilgisininbulunmadığını belirten Kuruçay korkulacak bir durumun olmadığını dile getirerekşöyle konuştu, “Sarıçukur mahallesindeki depremin Türkoğlu’ndan Doğu Anadolufay hattıyla ilgisi yok. Bu münferit bir faydır. Menzelet barajına yakın olanbir yerde münferit bir fayın üzerinde küçük bir deprem. Doğu Anadolu fayhattıyla ilgisi hiç yok. Elbistan’da, Afşin’de olduğu gibi küçük depremlermeydana gelebilir.  Doğu Anadolu fayhattını tetikleyecek bir deprem değil, küçük bir fay hattı üzerinde bir deprem.Bu depremin çok küçük artçıları olabilir ama 3,8 şiddetindende büyük olmaz”dedi.

Depremi şehirde hisseden Sarıçukar Mahalle Muhtarı EthemAkdağ merkez üssü mahalleleri olan deprem anında kendisinin şehirde olduğunubelirterek; “ben şehirde hafif hissettim. Depremin ardından mahalledekivatandaşlarımız beni arayarak deprem olduğunu söylediler. İkindi namazınamüteakip gerçekleşmiş. Camide namaz kılan cemaatimiz beni aradı, depremolduğunu ve hafif hissettiklerini söylediler. Çok şükür mahallemizde can ve malkaybı yok, sadece kısa süreli panik yaşamışlar” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15