KAHRAMANMARAŞ'TA OLMAYAN O SERVİS HASTALARI MAĞDUR EDİYOR!

KABÖDER Başkanı Hanifi Çöplü, Kahramanmaraş Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi KSÜ Tıp'ta bulunmayan Çocuk Nefrolojisi, Karaciğer Nakil merkezi ve Böbrek Nakil servisi eksikliğini dile getirdi.

KAHRAMANMARAŞ'TA OLMAYAN O SERVİS HASTALARI MAĞDUR EDİYOR!

Kahramanmaraş Böbrek ve Diyaliz Derneği Başkanı HanifiÇöplü, KSÜ Tıp Fakültesinde Organ Nakil Servisinin olmadığını ve binden fazlakişinin diyaliz tedavisi aldığını, bir an önce nakil olan hastalar için servisaçılması gerektiğini söyledi.

BÖBREK HASTALARI NEYAPACAK?

Kahramanmaraş'ta binden fazla kişi diyaliz tedavisi görüyor.180 civarında ise böbrek nakli olmuş kişi bulunuyor. KABÖDER Başkanı HanifiÇöplü,''Eğer Nakil servisi olmazsa bu hastalar ne yapacak aylık kontrolleri,böbrek nakilleri tedavileri, kısaca yaşama umutları nerede kalacak? bu hastalariçin bir an önce servis açılmalı'' dedi.

EKİP VAR, RUHSAT YOK

Kahramanmaraş'ta Karaciğer nakli yapacak ekibin bulunmasınarağmen ruhsat olmaması nedeni ile nakil yapılamıyor. Prof. Dr. FatihYüzbaşıoğlu'nun Sağlık Bakanlığına ruhsat başvurusunda bulunduğunu belirtenBaşkan Hanifi Çöplü bu konunun bir an önce çözülmesi için gerekli çalışmalarınyapılmasını istiyor.

TEDAVİYİ ÇEVREİLLERDE ARIYORUZ

Çocuk Nefrolojisi bölümünün de şehrimizde bulunmaması nedeniile hastaların çevre illere gitmek zorunda kaldığını ve büyük zorluklaryaşadıklarını belirten Hanifi Çöplü, ''Kentimiz de Çocuk böbrek hastalıkları dahızla artıyor. Bu çocukların aileleri ne yapacaklarını, nereye gideceklerinibilmeyip sıkıntı içerisine düşüyor'' dedi.

KABÖDER Başkanı Hanifi Çöplü, ''KSÜ Tıp fakültesi Organnakli merkezi servisi ile ne zaman tam aktif hale gelecek sorusuna cevabınıarıyoruz. Bilindiği üzere şehrimizde 1000 insan diyaliz tedavisi alıyor. Bununyanı sıra böbrek nakli olmuş insan sayısı 180 civarındadır. Bir de bunlara sondöneme gelmiş böbrek hastalarını da eklersek 1500 kişi yapmaktadır. Buhastaların ortalama 750 kişisi yeşil kart ile tedavi olmaktadır. Eğer bu merkezolmasa bu hastalar ne yapacak aylık kontrolleri böbrek nakilleritedavilerini  kısaca yaşama umutlarınerede kalacak'' dedi.

Ülkemiz de organ nakli merkezleri çoğunlukta özel hastanelerbünyesindedir diyen Hanifi Çöplü, ''Bu nedenle yeşil kart kullanan kişiler özelmerkezler de tedavi olamıyor. Bu sebeple devlete ait organ nakli merkezlerinegitmektedirler. Şu zamanda sağlığın gelişmekte olduğunu görüyoruz ama belirlibir kesimi dışarıda bırakması pek kabul edilir durumda değildir.''

Teknoloji ve bilimin hızla ilerlediğini belirten Çöplü,''Bunların içerisinde organ naklide hızla gelişiyor. Bunun örneği,Kahramanmaraş Tıp fakültesin de mevcuttur. Türkiye'de bulunan merkezler dehangi ameliyat sistemi kullanılıyorsa şehrimizde de aynısı kullanılmaktadır. Busevindirici ve hastalar için umut verici bir olaydır. KSÜ tıp fakültesindeorgan nakli bölümünde, bu yıl 20 kişi böbrek nakli oldu. Bunların içerisindeYeşil kart ile tedavi olan hastalarda mevcut. Eğer bu merkez olmasaydı bu hastalar sağlığına kavuşa bilir miydi? diyesoruyoruz. Belki de imkansızdır.'' dedi.

HASTA SERİVİSİAÇILMALI

''Organ nakli merkezine gerekli olan araç gereçler enönemlisi de yatan hasta servisi hızlı bir şekilde açılmalıdır. çünkü nakil olanhastalar enfeksiyon riski taşımaktadır.BU yüzden enfeksiyon ortamından vetedavi yönünden biraz daha dikkat edilmelidir.Bu servisin ve gerekli araçgereçlerin  dernek olarak teminindegerekli olan çalışmaları yapmak için hazır olduğumuzu yönetime de ilettik kizaten iş adamlarımız geçmiş de gerekli olan ilgi alakayı da göstermişlerdir.Bumerkez de olan başarıyı taçlandırmak için gerek olan araç gereçlerin servisinhızlı bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir''

BU MERKEZE BİRTUĞLADA SEN KOY

''Öte yandan Prof dr Fatih Yüzbaşıoğlu hocamız Karaciğernakli için gerekli başvuruyu yaptı. Bu işlemlerin de ilgili mercilere iletipbiraz daha hızlandırılıp bu merkezin gelişiminde önemli rol oynayacaktır. Çevreillerden, ilçelerden bu merkeze nakil için başvurmakta bu insanlar kendilerineen yakın ve başarısı olan hastanede hekimlerden tedavi olmak için geliyor. Buinsanların umudu olan merkezin daha etkin görev yapabilmesi için herkes elinitaşın altına koymalıdır.''

ÇOCUK NEFROLOJİSİ YOK

''Kentimiz de, Çocuk böbrek hastalıkları da maalesef hızlaartış olmakta. Bu çocukların Aileleri ne yapacaklarını nereye gideceklerinibilmeyip sıkıntı içerisine düşmekte ekonomik durumu olmayan Aileler tedavileriiçin çevre illere gitmekte ve çok zorlanmaktadırlar. Kimi aileler tedavileriyarıda bırakmakta ve çocuklarımız diyalizin pençesine düşmekte bu olaysağlıksız toplum olma yolunda hızla ilerlemektedir. Çocuk Nefrolojidoktorlarımızın Kahramanmaraş'ta görev almaları için çalışmalar yapılmasıgerekir. İşin kolayını bulup az yetişen doktorlar buraya gelmiyorlar demek pekdoğru bir şey değildir.Devlet hastanemiz de bir hekim var ama nüfusu 1 milyonuaşan bir şehirde yeterli değil. Olmuyor da zaten bu nedenle tıp fakültemizyönetimi milletvekillerimiz gerekli çalışmayı yapıp bu hastalara yardımcıolmalıdır. İlgili kurumların kişilerin bilgilerine sunarız. Çünkü bir insanınderdi ile ilgilenmeyen insan bir gün kendi dertleriyle baş başa kalır.''

HABER-FOTO: ÖMERFARUK SALMAN

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane