Kahramanmaraş'ta, Suriyeli esir kadınlar için bileklerini eşarpla bağladılar

Kahramanmaraş'ta, Suriyeli esir kadınlar için bileklerini eşarpla bağladılar

Kahramanmaraş'ta Sivil Toplum Kuruluşları Demokrasi meydanında bir araya gelerek Suriye'de esir tutulan kadın ve çocuklar için bir bildiri yayınladı.

Kahramanmaraş'ta Sivil Toplum Kuruluşları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Demokrasi meydanında bir araya gelerek Suriye'de esir tutulan kadın ve çocukların serbest bırakılmasını istedi. Kadınlar daha sonra bileklerini eşarp ile bağlayarak, kadınların esaretine dikkat çekti. Bildirinin okunmasının ardından dua edildi.

Sivil Toplum Kuruluşları adına bildiriyi okuyan Sevilay Tüfekçi, ''Bugün 8 Mart 2019 Dünya Kadınlar Günü'nde bombaların altındaki Suriye dahil 110 ülkede meydanlardayız. Bugün Dünyanın dört bir yanında Suriyeli mahpus kadınlar için meydanlardayız. Buradan Suriye hapishanelerinde acı içinde özgürlük bekleyenleri ve meydanları doldurarak onlar için vicdanları ayağa kaldıranları selamlıyoruz Biliyoruz ki, mazlumlar ve ezilenler için vicdanın haykırışından daha güçlü bir imkan yok'' ifadelerine yer verdi.

Sevilay Tüfekçi, ''Bugün ki basın bildirimizin içeriği, Suriye'de esir tutulan 7 bin kadın ve çocuğun serbest bırakılması amacıyla Suriye'de ki rejime ve onu destekleyen ülkelere, Dünya'da kadın ve çocukların haklarını savunan kuruluşlara bir bildiri niteliğindeydi. Kadın ve çocukların ayrı bir statüye tabi tutulmaları, uğramış oldukları tecavüz ve işkencelerin son bulması ve serbest bırakılmalarıydı. İnşallah sesimiz 81 ilden ve Kahramanmaraş'tan tüm Dünya'ya duyurulur ve kadın, çocuklara yapılan bu işkenceler, tecavüzler son bulur.''

                HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15