KAHRAMANMARAŞ'TA TEMATİK DONDURMA PARKI KURULUYOR

Kahramanmaraş’ta Tematik Dondurma Parkı kuruluyor. Kahramanmaraş’ın zengin gastronomi kültürünün izlerini taşıyan Maraş dondurması, bugün şehrin en önemli simgesi ve en güçlü markası haline geldi.

KAHRAMANMARAŞ'TA TEMATİK DONDURMA PARKI KURULUYOR

Geçtiğimiz günlerde Maraş Dondurması’nın coğrafi tescilinialan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Tematik Dondurma Parkıkuruyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir projekapsamında Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) desteği ile yapılacak TematikDondurma Parkı, dondurma sektörünün şehrin turizmine ve ekonomisine sağladığıkatkının güçlendirilmesini hedefliyor.


Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu BaşkanıSerdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız projenin destek sözleşmesinibirlikte imzalayarak projeye start verdiler.

Proje kapsamında, KAFUM Fuar Merkezi’nin güney cephesinde yeralan 3 bin m2 alanda Tematik Dondurma Parkı kompleksi inşaedilecektir.

Park içerisinde, dondurma üretimi aşamalarının çocuklara,gençlere ve ailelerine uygulamalı olarak sergileneceği üretim bölümleri, Maraş Dondurması’nınana hammaddesi olan keçi sütünün elde edilmesi noktasında keçilerin yaşayacağıhayvan yaşam alanı, salep bitkisinin tanıtımı için kurulacak olan ekim alanı,dondurma figürlü oyun grupları, dondurma seklinde dondurma satış kulübesi,yetişkinler için kafeterya ve hediyelik eşya satış yeri gibi birimler yapılacak.

Proje hakkında bilgi veren KMTSO Başkanı Serdar Zabun, “150yıllık damak zevki ve gurur kaynağımız olan Maraş Dondurması’nın coğrafiişaretini alarak en büyük değerimizi taçlandırmıştık. Bu bizim için çok önemli.Her bir Kahramanmaraş ferdi için büyük bir gurur, farklı bir heyecan. Bugün deMaraş Dondurmasının gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak üzere Tematik DondurmaParkı Projemizin çalışmalarına başlıyoruz. Bu projeyle, çocuklarımızın, gençlerimizin ve ailelerinin hem eğleniphem de Maraş Dondurması’nın üretim, hazırlanış, sunum vb. aşamaları ile ilgilibilgi birikimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Projeyi uygulayacağımız alanKahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce bu projeye tahsis edildi. Bu itibarla, KahramanmaraşBüyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a çok teşekkür ediyorum.Projemizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” Şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş’ın tanıtımına ve turizm gelirlerine katkısağlaması hedeflenen Tematik Dondurma Parkı Projesi, aynı lokasyonda yapılmasıdüşünülen Dondurma Vadisi Ana Projesi’nin de bir parçasını oluşturuyor.  

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner19

banner13

banner17