Kahramanmaraşlının Yol Çilesi Ne Zaman Bitecek?

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un yapımı uzun yıllardır devam eden Elbistan – Göksun veElbistan – Nurhak – Kapıdere – Gölbaşı kara yollarının bitirilmemesi ile ilgili sorunları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesine cevap geldi.

Kahramanmaraşlının Yol Çilesi Ne Zaman Bitecek?

Bakanlık tarafından CHP’li Öztunç’a verilen yanıtta,Elbistan-Nurhak-Kapıdere-Gölbaşı yolunun bazı projelerinin henüz eksik olması nedeniyleihalesinin dahi yapılmadığı, 54,5 km olarak planlanan Göksun-Elbistan DevletYolu’nun(Elbistan Şehir Geçişi Dâhil) ise henüz 10 km’lik kesimin tamamlandığıve kalan kısmın 2020 yılında bitirileceği ifade edildi.

‘BAKANLIK DESTEK OLACAK MI’ SORUSU YANITSIZ KALDI

Öztunç’un doğalgaz çalışmalarının artması ve yıpranmayabağlı olarak yolların bozulması sonucu çözüm anlamında yetersizlik yaşayanBüyükşehir Belediyesine, Bakanlık bünyesindeki Karayolları Genel Müdürlüğütarafından destek olunacak mı sorusunun cevapsız kalması ise Kahramanmaraşlınınyol çilesinin daha devam edeceğini gösterdi.

Öztunç’un soru önergesi ve gelen yanıt aynen şu şekilde:

Kahramanmaraş’ta Elbistan Göksun arasındaki, İçAnadolu’yu Güneydoğu’ya ve Doğu Anadolu’ya bağlayacak en kısa yol olacak olankarayolu ile bu yolun devamı Elbistan-Nurhak-Kapıdere-Gölbaşı yolu yıllardırbitirilememektedir. Ayrıca Kahramanmaraş ve ilçelerinde şehir içi yollarıdoğalgaz çalışmaları ve yıpranma nedeniyle köstebek yuvasına dönmüş durumdadır.

Buna istinaden;

SORULAR

1-Elbistan Göksun Kara yolunun yapımının durdurulduğuyönündeki iddialar doğru mudur?

2-İç Anadolu’yu ve Doğu Anadolu’ya bağlayacak en kısa yololacak olan bu yol neden bitirilememektedir? Bitirilmeme gerekçesi nedir?

3-Bu yolun devamı olan Elbistan-Nurhak-Kapıdere-Gölbaşıyolu yapımı neden durdurulmuştur? Durdurulma gerekçesi nedir?

4-Söz konusu yolların yapımını ne zamantamamlayacaksınız?

5- Şehir içi ve ilçe yollarının doğalgaz çalışmalarıve yıpranma nedeniyle bozulması ve Büyükşehir Belediyesinin bu yolların yapımıkonusunda yetersiz kalması nedeniyle Bakanlık olarak, Karayolları BölgeMüdürlüğü Aracılığıyla Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bu konuda destekolunması yönünde bir girişimde bulunacak kısınız?

CEVAPLAR:

Göksun-Elbistan Devlet Yolu(Elbistan Şehir Geçişi Dâhil)54,5 km uzunluğunda olup, 10 km’lik kesim bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kaplamalıBölünmüş Yol (BY) olarak tamamlanmıştır. Söz konusu yolun kalan kesimininyatırım programına uygun olarak 2020 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.

Öte yandan, Elbistan-Nurhak-Kapıdere-Gölbaşı yolununproje çalışmaları kapsamında yatay-düşey hatları onaylanmış, kavşak projeleriise onay aşamasındadır. Söz konusu yolun proje çalışmalarının tamamlanmasıylaYatırım Programına alınmasını müteakip, ihalesi yapılabilecektir.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2018, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15