Kapalı Çarşıda Bayram Bereketi

Kahramanmaraş’ta Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala çarşıda bayram mesaisi başladı.

Kapalı Çarşıda Bayram Bereketi

Türkiye'nin en büyük çarşıları arasında yer alan Kahramanmaraş'taki tarihi Kapalı Çarşı'ya Ramazan Bayramı hazırlığı için çok sayıda kişi geliyor. Merkez Dulkadiroğlu ilçesinde yer alan 2 kilometre uzunluğundaki 500 yıllık tarihi çarşı, bayrama sayılı günler kala sabahtan akşama kadar alışveriş yapanların uğrak yeri oluyor. Kıyafetten ayakkabıya, kuyumculardan oymacılara, bıçakçılardan bakırcılara, bayramlık ikramlardan hediyeliklere kadar hemen hemen her talebe cevap verebilen esnaf, çarşıda özellikle baharat ve şeker satışlarına yoğun talebi karşılamaya çalışıyor.

YAVAŞ YAVAŞ HAREKETLENMEYE BAŞLADI

Ramazan ayı dolayısıyla durgun ve zor günler geçiren esnafın, bayram hareketliliği ile birlikte bir nebzede olsa işleri hareketlendi. Bayram öncesinde çarşılara ve pazarlara aileleriyle birlikte akın eden Kahramanmaraşlı vatandaşlar, yaptıkları bayram alışverişi ile esnafın yüzünü güldürdü.

ALIŞ VERİŞ EKONOMİYE HAREKETLİLİK GETİRDİ

Bayram yoğunluğunun en çok yaşandığı iş yerlerinin başında şekerciler, kahve ve lokum satıcıları, bıçakçılar, tuhafiyeciler, bakırcılar, mağazacılar, bijutericiler ve hediyelik eşya satan yerler geliyor. Bayram alışverişi esnafın yüzünü güldürürken vatandaş ise bayram öncesi eksiklerini tamamlamak için çarşı-pazar dolaşıyor. Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde çarşılar hareketlilik kazandı. Bayram telaşının en yoğun görüldüğü yerlerden olan Kahramanmaraş’ın tarihi Kapalı Çarşısı’nda kıyafetten ayakkabıya, hediyelik eşyadan şekerlemeye, sebzeden meyveye kadar vatandaşların tüm ihtiyaçlarını karşılama imkânı bulduğu çarşıda, her keseye uygun ürün bulunuyor.

“KEŞKE 10 GÜNDE BİR BAYRAM OLSA”

Yaşanan hareketlenmeden memnun olan esnaf ‘Keşke 10 günde bir Bayram olsa. İşlerimiz

açılıyor’ dediler. Bayramın bu sene bereketiyle geldiğine dikkat çeken giyim sektöründe ki esnaf,

vatandaşlara seslenerek ‘son güne bırakmayın’ çağrısı yaptı. Vatandaşların genellikle bayram alışverişlerini son bir iki güne bıraktığını hatırlatan esnaf, “Bu bayramda daha erken alışverişe çıkanlar var ama yoğunluğun yine de son birkaç güne bırakılacağını tahmin ediyoruz. Bu kez böyle yapılmasın vatandaşlarımız alışverişlerini erkeden yaparlarsa hem kalabalığa kalmazlar hem daha fazla seçenekleri olur hem de uygun fiyatlarla alışveriş yaparlar” dediler.

“ACİL İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILIYORUZ”

Vatandaşlar ise ekonomik güçleri oranında çok gerekli olan giyim parçalarını satın aldıklarını

hatırlatarak şunları söylediler; “Evet çarşı pazarda ufakta olsa bir canlılık var. Ancak esnafında

dediği gibi yoğunluğun son günlerde yaşanmasını bekliyoruz. Bu sene ekonomik sıkıntılar

nedeniyle alışveriş ortamının iyi geçeceğini sanmıyoruz. Ancak acil ihtiyaçlarımız nedeniyle yine

de çarşı pazara elbette gideceğiz” dediler. (HABER: İLKER YİYEN)

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15