KAR PALETLİ AMBULANSLAR, KAR KIŞ DİNLEMİYOR

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ, kış aylarında kardan kısa süreli kapanan yolları kar paletli ambulanslarla aştıklarını söyledi. Hastalara ulaşmada hiçbir hava koşulu veya zorluğun sağlık hizmeti bekleyen hastalara ulaşmada engel teşkil etmediğini belirten ÖKSÜZ sözlerine şöyle devam etti:

KAR PALETLİ AMBULANSLAR, KAR KIŞ DİNLEMİYOR

“Özellikle kuzey ilçelerimizdeki kırsal mahallelerimizde yoğun kar vetipi etkili olduğunda yollar kısa süreliğine de olsa kapanıyor. Böyledurumlarda 112 Acil Sağlık Ekiplerinde görevli arkadaşlarımızın özverisi ilehastalarımıza paletli ambulanslarımızla ulaşıyoruz ve müdahalelerini yapıyoruz.Gerekli durumlarda en hızlı ve güvenli şekilde hastalarımızın sağlıktesislerine sevkini yine kar paletli araçlarımız marifetiyle yapıyoruz. Yoğunkar yağışı hayatı olumsuz etkilese de yaptığımız işin odağında insan hayatınınolması, hiçbir mazereti kabul etmiyor. Dolayısıyla biz hastalarımızagece-gündüz, kar-yağmur demeden ulaşmak zorundayız. “

İl Sağlık Müdürlüğü envanterindetoplam 6 adet kar paletli 1 adet de Snow-Track diye tabir edilen önünde karküreme aparatının olduğu her türlü kar yağışında kendi yolunu açarakilerleyebilen paletli ambulansın olduğunu belirten ÖKSÜZ “ 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerimiz tam donanımlı ambulanslarıyla7/24 vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunmak için görev başındadırlar” dedi.

Kış aylarının sert geçmesiyle karpaletli ambulansa ihtiyaç duyan hasta sayısının arttığını söyleyen ÖKSÜZ, “Kar paletli ambulanslarımızla 2018’inAralık ayında 33, 2019 Ocak ayında 57 hastaya ulaştık. Bu vakalarda, Dulkadiroğlu,Afşin, Elbistan, Çağlayancerit, Andırın ve Göksun’da yoğun kar yağışındanetkilenen ve yolları kısa süreli kapanan yerleşim yerlerine ulaştık. Yerindemüdahalelerin yanında hastaneye sevk edilmesi gereken hastalar, Necip FazılŞehir Hastanesi, Kadın Doğum ve Yörük Selim Ek Hizmet Binalarına ve İlçe DevletHastanelerine sevk edilerek sağlık tesislerimizde tedavilerine devam edildi. “dedi.

İl Sağlık Müdürü ÖKSÜZ, “Ülkemizde sağlık hizmetleri bu kadargelişmeden önce kış aylarında hastalara ulaşmak mümkün değildi. Kendi imkânlarıylahastanelere gitmeye çalışan hastalar kızak gibi ilkel yöntemlerle yolda ciddisıkıntılar çekerek daha da ağırlaşabiliyor, hatta donma tehlikesigeçirebiliyorlardı. Ancak o günlerden bugünlere çok büyük mesafeler kat edildi.Hava durumu, olağanüstü şart, gece gündüz dinlemeden hastalara bir telefonmesafesindeyiz. “ Dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15