Kendi ilacımızı üretmeliyiz

Prof. Dr. Sefer Aycan’ın iktidar tarafından verilen Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Dair Kanun Teklifi üzerine MHP Grubu adına “İlaç ve eczacılık” konusunda TBMM’de söz aldı.

Kendi ilacımızı üretmeliyiz

MHP MYKÜyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, kamuoyunda “SağlıktaŞiddet Yasası” olarak bilinen yasa teklifi üzerine “İlaç ve Eczacılık”konusunda konuştu. Aycan “İlaç stratejik bir konudur. Kendi ilacımızıüretmeliyiz. ” dedi.

Aycan,konu ile ilgili şunları söyledi: “Kanun teklifinde ilaç ve eczacılıkla ilgilidüzenlemeleri genel olarak destekliyoruz. Eczacılık mesleğinin eczacılartarafından yapılmasını istiyoruz. İlaç satışının mutlaka eczacılar tarafındanyapılması, marketlerde ilaç satılmaması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Aslabir sermayenin zincirleri şeklinde eczaneler açılmamalı, eczaneler eczacılartarafından açılmalı ve eczacılar tarafından ilaç satılmalıdır. Bu konuda dahassasiyetimiz ve duyarlılığımız vardır. 
Elbette her türlü ilacın ülkemizde üretilmesini istiyoruz. İlaç millî birkonudur, stratejik bir konudur. Bununla ilgili önlem alınmasını ve bununlailgili AR-GE çalışmalarının yapılmasını destekliyoruz. Ülkemizde mutlaka herilaç bulundurulmalıdır. İlaç bulundurmak ve bununla ilgili düzenlemeleri yapmakda elbette Sağlık Bakanlığının görevidir. İlaç bulunmaması nedeniyle herhangibir vatandaşımızın tedavisinin aksamasına da doğru bulmuyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15