Kiraz tezgahta yerini aldı

Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinin köylerinde üretilen yerli kirazlar pazarda ve marketlerin tezgahlarında yerini aldı.

Kiraz tezgahta yerini aldı

Yaz mevsiminin vazgeçilmezleri arasında olan ve sofraların baş tacı meyvelerden biri olan kiraz sebze ve meyve pazarlarında satışa sunuldu. Bertiz köylerinde hasadı yapılarak bir süredir toplanmaya başlayan sezonun ilk yerli mahsulleri arasında yer alan kiraz, halk pazarına kilosu 5 liradan satılmaya devam ediyor. Satışa sunulan turfanda kirazın fiyatı orta seviyelerde olmasına rağmen, özellikle çocuklar ile hamile bayanların tercih ettikleri öğrenildi.

''Festivali bile yapılıyor''

Heleteli vatandaşlar tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen Helete Geleneksel Kiraz Yaylası Şenliği’nin 8’ncisi Ramazan Bayramı’nın 3’üncü gününde gerçekleştirilmişti. Çağlayancerit'in Helete Mahallesinde düzenlenen etkinliğe, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç’ın da katıldığı şenlikte Heleteli vatandaşlar birlik ve beraberliğin en büyük örneğini sergiledi.

Geçtiğimiz ay yapılan şenlikte neler olmuştu?

Çağlayancerit ilçesine bağlı Helete Mahallesi sakinleri sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Kiraz Yaylası’na akın ederek, Avrupa ve Türkiye’nin birçok yerinde bulunan Heletelilerle şenlikte buluştu. Heleteliler, her yıl geleneksel olarak düzenledikleri kiraz yaylası şenliğinde buluşarak, yıllardan bu yana alışılagelmiş geleneklerini yaşattı. Geçmişte olduğu gibi binlerce Heleteli’nin ve çevre sakinlerinin katıldığı şenlikte yöresel oyunlar ve halaylar çekilirken, Helete halkı 7’den 70’e güneşin son ışığına kadar doyasıya eğlendi. 8’nci Helete Geleneksel Kiraz Yaylası Şenliği’ne, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Çağlayancerit Belediye Başkanı Hanifi Sarıaltun, Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozanlar, mahalle sakinleri ve gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında yaşayan çok sayıda Helete’li katıldı.

''Gönül sohbetleri yapıldı''

8’nci Helete Geleneksel Kiraz Yaylası Şenliği, bu yıl daha da coşkulu geçti. Kahramanmaraş Halk Ozanları Kültür ve Dayanışma Derneği’nin destekleriyle düzenlenen şenlikte, Kahramanmaraşlı ozan Hilmi Şahballı ve ekibi katılımcıları coşturdu. Şenlikte, Hilmi Şahballı, Esra Şahbaz, İhsan Öksüz, Alişah, Ozan Ademoğlu, Tolunay ve Avniye gibi Helete’nin tanınan isimleri sahne aldı. Sabahın ilk ışıklarıyla başlayan olan şenlik öncesi, mahalle halkı günler öncesinde evlerini boşaltıp yaylaya çıkarak kamp kurmuştu. Gurbetçiler de Avrupa’dan dönerek Kiraz yaylasına akın etti. Davul ve zurnalar eşliğinde halay çeken katılımcılar, geleneksel tura oyunları oynadı. Yıllar önce köyden çalışmak için Avrupa’ya gidenlerin çocukları ve torunları da gerçekleştirilen şenlikte buluştu. Birlik, beraberlik ve kaynaşmayı amaçlayan şenlikte geçmişte olduğu gibi her ağacın dibinde bir aile köfte yoğururken, mangallar yakıldı, demlenen çaylarla gönül sohbetleri yapıldı.

''Milletvekilleri'de katılmıştı''

Şenliğe katılan TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, birlik ve beraberliğin en önemli tablosunu Helete’de gördüklerini söyledi. Helete Mahallesi halkına kültürlerine sahip çıktıkları için teşekkür eden Güvenç, “Maşallah, çok güzel bir tabloyla karşı karşıyayız. Gençler eğleniyor muyuz yaylada? Yaylayı seviyor musunuz, Helete’yi seviyor musunuz, Türkiye’yi seviyor musunuz? (Kalabalık ‘Evet’ şeklinde cevap verdi) Biz de sizleri çok seviyoruz. Öncelikle hepinizin bayramını en kalbi duygularla kutluyorum. Allah huzur içerisinde, barış içerisinde, kardeşlik içerisinde ebediyete kadar bu topraklarda bağımsız olarak al bayrağın gölgesinde bayram yapmayı bizlere nasip etsin, huzurumuzu bozmasın. Sizleri gerçekten kültürümüzü sahip çıktığınız için, Türkiye’nin neresinde yaşarsanız yaşayın, hatta yurt dışında nerede yaşarsanız yaşayan Çağlayancerit’i, Helete’yi, Kahramanmaraş’ı unutmadığınız için, yılda bir kere de olsa buralara gelip geleneğinizi yaşattığınız için, aile bütünlüğünü devam ettirdiğiniz için teşekkür ediyorum, hürmetle selamlıyorum. Bu bayram günü fazla konuşmak istemiyorum, muhabbete, sevgiye, kardeşliğe ve barışa ihtiyacımız var. Onun için hane hane sizleri ziyaret ediyoruz ama üzerime bir borç, bu etkinliğe emek veren, öteden beri sahiplenen tüm muhtarlarımıza, tüm ilçe başkanlarımıza, tüm belediye başkanlarımıza, destek veren tüm STK’lara ve tüm partilere teşekkür ediyorum. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum” dedi.

''Yoğun katılım gerçekleştirildi''

Şenliğin düzenlenmesinde büyük katkısı olan Helete Mahallesi Muhtarı Ali Solak da şenliğe katılanlara teşekkür etti. Geleneksel Kiraz Yayla Şenliği’ni gelecek yıllarda daha da geliştirerek devam ettireceklerini kaydeden Solak, “Bu yıl 8’ncisini düzenlediğimiz Geleneksel Kiraz Yayla Şenliği’miz geçmiş yıllara göre daha geniş katılımla gerçekleştirildi. Çok şükür her yerden rağbet oldu, çevre illerden ve yurt dışından yoğun bir katılım oldu. Gelen herkesin ayağına sağlık. Bu şenlikle birlik ve beraberliğimizi artırdığımızı düşünüyorum, bağlarımızı çok daha da geliştirdik. Geleneksel Kiraz Yayla Şenliği’mize katılan TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç’e, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç’a, Çağlayancerit Belediye Başkanı Hanifi Sarıaltun’a, Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozanlar’a ve vatandaşlarımıza katılımlarından dolayı çok çok teşekkür ediyorum. Şenliğin düzenlenmesinde büyük emeği olan Çağlayancerit’teki 16 mahalle muhtarımıza ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Şenliğimiz çok güzel geçti, inşallah gelecek sene daha güzel etkinlikleri ekleyerek şenliğimizi geliştireceğiz. Halkımız çok memnun, halaylar çekildi, geleneksel oyunlarımız oynandı, ses sanatçılarımızla da yayla şenliğimiz şenlendi. Ufak tefek aksaklıklarımız olduysa da halkımızın bunu anlayışla karşılayacağına inancım tamdır” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından şenliğe katılanlar gönüllerince gece geç saatlere kadar eğlenmişti.

HABER: MİSLİNA EKİCİ

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15