'KIŞ AYLARINDA BİTKİ ÇAYLARI KOMPLİKASYONLARA SEBEP OLABİLİR'

Kış aylarının gelmesi ile hastalıklarda artış göstermeye başladı. Bu hastalıklar ile mücadele etmek için, hastalanmadan gerekli tedbirleri almak önem taşıyor.

'KIŞ AYLARINDA BİTKİ ÇAYLARI KOMPLİKASYONLARA SEBEP OLABİLİR'

Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gereken şusıralarda almamız gereken önlemleri anlatan İstanbul Esenyurt ÜniversitesiBeslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Öğrt. Üyesi Muhsin Öztürk, bitkiçaylarının tüketilmesi konusuna dikkat çekti ve “Bazı bitki çaylarının idrarsöktürücü, tansiyon düşürücü gibi birçok özellikleri olduğundan hastalıklar ileetkileşim içerisine girip komplikasyon oluşturma durumu söz konusu olabilir”dedi. “Bitki çayları komplikasyonlara sebebiyetverebilir”

Hastalıklar ile mücadele edilebilmesi için öncelikledengeli ve doğru beslenilmesi gerektiğini söyleyen İstanbul EsenyurtÜniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Öğrt. Üyesi Muhsin Öztürk,“Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmemiz gerekiyor. Mevsimine göre beslenmekhastalıklara karşı tedbir almada birinci etkendir. Kış ayları hastalıklarazemin hazırlayan bir faktör. Her zaman olduğu gibi sıvı tüketimi çok önemli.Meyvelerden kendimizi mahrum bırakmamalıyız. Özellikle turunçgiller, portakal, mandalinave her mevsimde olduğu gibi limon, bol C vitamini ihtiva eden meyvelerimizbunların bolca tüketilmesi gerekiyor. Kış aylarında özellikle pekmeztüketmeliyiz. Pekmezin içerisinde bolca demir ve vitaminler mevcut olduğundanenerji veriyor” dedi.
Bitkisel karışımlardan bahseden Öztürk, bazı bitkisel çayların antioksidanözelliklerinin olduğunun altını çizerek şöyle devam etti, “Ihlamur bolcatüketilmelidir. Nane limon, zencefil tüketebiliriz. Bunları ve diğer bitkiçaylarını bir hekime veya beslenme uzmanına danışarak almakta fayda var. Bunlarşifalıdır, kışın lazımdır evet ama her bünye, her vücudun özelliklerifarklıdır. Bu bitkisel çayları, karışımları kullanırken özellikle dikkatetmemiz gereken bir nokta da herhangi bir kronik hastalığımızın olupolmamasıdır. Bazı bitki çaylarının idrar söktürücü, tansiyon düşürücü gibibirçok özellikleri olduğundan hastalıklar ile etkileşim içerisine giripkomplikasyon oluşturma durumu söz konusu olabilir. Bu nedenle kesinlikle birhekim ya da beslenme uzmanına danışılmalıdır. Diyabet, hipertansiyon veya guatrgibi rahatsızlıklara her bitki çayı uygunumdur, bunu mutlaka bir hekimedanışmalıyız. En önemli kısım ise bünyemiz, yani bağışıklık sistemimiz. Herzaman söylediğimiz gibi beslenmenin yanında mutlaka ama mutlaka düzenliegzersiz ve düzenli uyku gerekiyor” diyerek cümlelerini sonlandırdı 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15