KIŞ HASTALIKLARINA KARŞI ÖZEL ÇAY: 'BOMBA'

Kahramanmaraş’ta vatandaşlar, hastalıklardan korunmak için bol baharatlı özel karışım "Bomba" adı verilen çay tüketiyor.

KIŞ HASTALIKLARINA KARŞI ÖZEL ÇAY: 'BOMBA'


Kahramanmaraş'tayoğun şekilde tüketilen Bomba adlı içecekte bol baharatlı özel karışım bitkiselürünler bulunuyor. Bitkisel çayların yanı sıra çay ocaklarında da yoğun olaraktüketilen Bomba, daha çok zencefil, zerdeçal, tarçın, karanfil gibi baharatlarile hazırlanıyor.


  Üşütmeye bağlısoğuk algınlığına iyi gelen baharatların karışımı içeceklerin satışınıyaptığını söyleyen Mehmet Tatlı, “Şuanda gündemde olan baharat çayları var. Tümüşütmeyle ilgili ve soğuk algınlıklara karşı baharat karışımı çaylar var.Zencefil, zerdeçal, hibiskus, tarçın, karanfil ve karabiber karışımı sıcak suile karıştırılıp içilebilecek çaylar var" dedi.

 

Kahramanmaraş’taher çaycıda Bomba adlı bitkisel çayın bulunduğunu söyleyen müşterilerdenMustafa Uludağ, “Kahramanmaraşlıların değişik baharatlardan oluşturup içtiği vebütün çayhanelerde bulabileceği çay vardır. Bu çay özellikle gribal enfeksiyonakarşı ve metabolizmayı iyi çalıştıran şifalıdır” diye konuştu.


  SaraçhaneÇarşısı’nda 32 yıldır çay ocağı işleten Recep Yiğit, kış aylarındahastalıklardan korunmanın en kolay yönteminin bol karışımlı bitki çayı olduğunusöyledi. Yiğit, “Genelde kekik, ada çayı ve Bomba gibi içecekler müşterilerimiztarafından soğuk günlerde tüketiliyor. Bu çayların hem hastalıklardan korunmahem de hasta olmadan önce içilebilir olması rağbeti artırıyor” ifadelerinikullandı. 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2018, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15