KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI YAPILIYOR!

Kış lastiği uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık itibari ile 81 ilde uygulanmaya başladı. Kahramanmaraş'ta sadece şehir için ulaşımda kış lastiği zorunlu değil. Haricen şehirler arası ve ilçeler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takmaması durumunda cezai işlem uygulanacak.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI YAPILIYOR!

Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi olarak önceki gün yaptığımız haberde 81 ilde başlayan Kış Lastiği uygulamasının Kahramanmaraş'ta sadece şehir içinde uygulanmayacağını belirmiştik. Sosyal medya üzerinden haberi yanlış anlayan bazı vatandaşlar Kahramanmaraş'ta kış lastiğinin uygulanmayacağını düşünerek paylaşımlarda bulundu. 

Bugün Gazetesi haber ekibi de konunun yanlış anlaşılması üzerine Kahramanmaraş-Gaziantep yolu üzeri uygulama noktasına giderek denetimleri sizler için görüntüledi. Kahramanmaraş Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Hakan Doğan, uygulama ile ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

''Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de kış lastiği uygulaması başladı. 1 Aralık, 1 Nisan tarihleri arasında şehirler arası yollarda, ticari amaçla yük ve yolcu taşıyan kış lastiği kullanımı zorunludur. İl merkezinden ilçelere girişte, ilçeler arası yollarda bu zorunluluk var. Kış lastiği dediğimiz bu lastiğe değinecek olursak, bu lastik 7 derecenin altında ki hava sıcaklıklarında kendi özel yapısı, kendi malzemesi ve yüzeyindeki özel malzemeleri ile yol tutuşunu ve fren mesafesini de artırmaktadır. Tehlikeli yollarda sürücüler için daha güvenli ve konforludur. Dolayısı ile ilimizde de bu uygulamayı başlattık. Kar lastiği takmak zorunda olup da takmayan araç sürücülerine şu anda 625 lira bir cezai işlem uygulanıyor. İlk yerleşim yerine kadar da gitmesine izin veriliyor ve orada kar lastiğini tedarik etmesi isteniyor.''

Sürücülerden kış lastiğini ihmal etmemelerini isteyen Doğan, ''Ticari araçlar kar lastiğini ihmal etmesinler. Takma zorunluluğu olan araçların kar lastiği takmayıp zincir takmaları kanunen uygun ve mümkün değildir. Mutlaka bu araçların kar lastiği takmalarını istiyoruz'' dedi. 

AĞIR TONAJ UYGULAMASI BAŞLADI

3-7 Aralık tarihleri arasında ülke genelinde başlatılan bir özel denetimimin olduğunu belirten Doğan, ''Genel müdürlüğümüzün talimati ile ilimizdede ağır vasıta dediğimiz kamyon, çekici ve tankerler ile ilgili bölge trafik mıntıkası ve şehir içinde bu uygulamayı başlattık'' dedi. 

Uygulama ile yollara verilen maddi hasar ve trafikte oluşabilecek tehlikelere değinen Doğan şöyle konuştu; ''Biz bu uygulamada araçların belgelerine, takograf bilgilerine  ön ve arka koruma çerçevelerine, gece görüşü arttıran araçların arkasındaki reflektörler, ışıklandırma sistemlerini kontrol ediyoruz. Ağır vasıtalar ülke genelindeki araçların toplamda 3.7'sini oluşturuyor. Ancak 2018 yılının ilk 10 ayında meydana gelen trafik kazalarının yüzde 7'si ağır vasıtaların karıştığı kazalardır. Ölümlü kazalarda ise yaklaşık yüzde 28'lik bir orana yükseliyor bu ağır vasıtaların kaza oranları. Arkadan çarpma şeklinde meydana gelen trafik kazalarında yaklaşık yüzde 28'ine ağır vasıtaların karıştığını görüyoruz. Bu özel denetimin amacı meydana gelebilecek bu tür kazaları bu tür denetimler vasıtası ile en aza indirmektir. Hem hususi hem de ağır vasıta araç sürücülerinin can ve mal güvenliği için bu tür denetimler yapılıyor. Zaman zaman ülke genelinde bu şekilde uygulandığı gibi Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü olarak sık sık bu uygulamayı yapıyoruz. Aynı zamanda yine araçların tonajları da kontrol ediliyor. Haddinden fazla yük yüklendiği zaman yollarımız zarar görüyor. Hem maddi kayıp oluşuyor. Hem de zarar gören yollar trafik güvenliğini tehdit ediyor. Bu nedenle ağır vasıta denetimlerimiz şuan da devam ediyor.''

Uygulamanın ülke genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş'ta da Cuma gününe kadar devam edeceği bildirildi. Ayrıca Kış lastiği konusunda da Kahramanmaraş'ta uygulanmayacakmış gibi yanlış bir algı oluştuğu, sadece şehir içi ulaşımda zorunlu olmadığı, haricen cezai işlemlerin uygulanacağının altı çizildi. 

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15