KIŞ LASTİĞİ ZAMLANDI!

Ticari araçlar için 1 Aralık itibariyle zorunlu olan kış lastiklerinin fiyatları yüzde 50 zamlandı. Kahramanmaraş'ta da kış hazırlığı yapan şoförler bu durumun kendilerini zor durumda bırakacağını söyledi.

KIŞ LASTİĞİ ZAMLANDI!

Dolar kurundaki dalgalanmalar sonrasında yurt dışından ithaledilen bir çok ürünün zamlanmasından, yerli üretimlerinde bir kısmı etkilendi.Ham maddesi yurt dışından ithal edilen yerli üretim ürünlerde zamlandı. Halböyle olunca vatandaşlar bu durumdan etkilendi.

Ticari araçlar için 1 Aralık itibariyle zorunlu olacak kışlastiklerinin maliyeti vatandaşları düşündürmeye başladı. Hem binek hem deticari araçlar için kış lastiklerinde, fiyatlar yerli üretimde yüzde 40'a varanoranlarda artarken, yurtdışında üretilip Türkiye'de satılan lastiklerinfiyatları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 50 artış gösterdi.

KIŞ LASTİĞİ HUSUSİ ARAÇLARDA ZORUNLU MU?

Kış lastiğine ilişkin yapılan düzenleme hususi olarak tesciledilen taşıtları kapsamıyor. Kış lastiği sadece şehirler arası yük ve yolcutaşıyan ticari araçlar için zorunluluk taşıyor. Hususi araçlar için uygulamanınzorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kışşartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını tavsiye ediliyor.

KAR LASTİĞİ TAKMAMA CEZASI NE KADAR?

Kar lastiği takma zorunluluğuna ilişkin esasları belirlemeyetkisi Resmi gazete'de yayımlanan 687 no'lu Kanun Hükmünde Kararname ileUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına verildi. Uygulama 1 Aralık ile1 Nisan arasında geçerli olurken, bununla birlikte, kış lastiği zorunluluğunauymayan araçlara denetimler kapsamında 2017 yılı için 625 TL iken, 2018 yılındabu cezanın 715 TL'ye yükselmesi beklenmektedir.

HABER: ÖMER FARUKSALMAN

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15