KIŞ MEVSİMİNDE BESLENME ALIŞKANLIKLARINA DİKKAT

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuğba Baldede, kış mevsiminde kilo alımının fazla olduğunu ancak bu durumu tersine döndürmenin yine bireylerin elinde olduğunu söyledi.

KIŞ MEVSİMİNDE BESLENME ALIŞKANLIKLARINA DİKKAT

Konya Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuğba Baldede,kış mevsiminde bireylerin beslenme düzenlerinin nasıl olması gerektiği hakkındabilgi verdi. Soğukların artmasıyla beraber hastalıkların ve kilo alımlarınınartışa geçtiğini ifade eden Baldede, "Birçok kişi hem hasta olmaktanşikayetçi hem de kilo almaktan. Aslında bilinenin aksine kış aylarında kiloalırız diye bir yargı var, çok hakim bir yargı. Ama bunun tam tersi bir halegetirebiliriz. Kış aylarında hareketsizlik nedeniyle ister istemez kilo almalarbaşlıyor. Ama bunun beraberinde yeme düzeninizi kontrol ettiğinizde hemhastalıklara karşı koruyacak bir beslenme düzeni hem de kilo veriş hızınızıarttıracak bir beslenme düzeniyle bunun ayarlaması yapılabilir. Hareketsizlikve bunun dışında daha çok evde olmamız dolayısıyla ve kapalı mekanlardatoplanmamız nedeniyle yeme içmemiz de artıyor. Hem hareketsizlik hem de yemeiçmenin artması beraberinde birkaç kiloyu getiriyor” dedi.

  Vücut direncininartması için bu aylarda sebze ve meyve tüketiminin çok önemli olduğunun altınıçizen Diyetisyen Tuğba Baldede, “Günlük özellikle meyve tüketimini dozajlı birşekilde tüketerek alacağımız vitaminleri oradan alıp, kilo korumasını dasağlayabiliriz. Ama tabii ki istediğimiz miktarlarda kova kova meyvetüketmeyeceğiz tabii ki bu mevsimde. Miktarı çok önemli. Porsiyon kontrolü çokönemli. Dolayısıyla özellikle önerdiğimiz meyveler C vitamini içeriği yüksekolan meyveler. Zaten mevsim meyveleri portakal, mandalina, elma, nar gibimeyveler. Bunların C vitamini içeriği yüksek. Bilinenin aksine en yüksek Cvitamini içeriklerinden biri kividedir. Onun dışında yeşil yapraklı sebzelertüketilebilir, maydanoz, roka gibi. Bunlarda değerli sebze ve meyvelerimizden.Onun dışında Omega-3'e çok dikkat etmelerini istiyoruz. Çünkü bu dönemde yine vücutdirenci için Omega-3 değerli. Balıkta, cevizde, keten tohumunda güçlümiktarlarda var. Hem de balık mevsimindeyiz. Soğuk aylardayız. Çok güzelbalıklar çıkıyor. İç Anadolu olarak çok tüketmeyen bir bölge olsak da, tüketimiarttırmakta birazcık bizim elimizde. Haftada 1-2 balık tüketmeyi, altınıçiziyoruz tabii ki ızgara fırında olmak kaydıyla” şeklinde konuştu.

 

  "Zencefilvücut direncini arttıran çok önemli bir baharat"

  Kış mevsimindebitki çaylarının da çok fazla tüketildiğini kaydeden Diyetisyen Baldede, “Tabiiki, hem sıcak olması hem de birazcık direncimizi arttırmak amacıyla özellikleıhlamur, zencefil çayı ki zencefil zaten her zaman söylüyorum ve suların içineatmalarını rica ediyorum. Kuru, yaş hiç fark etmez. Bir şekilde tüketmelerini ricaediyoruz. Çünkü zencefil vücut direncini arttıran çok  önemli bir baharat. Zerdeçal da aynı şekilde.Ama çay olarak özellikle zencefil ve ıhlamur çayını özellikle bu dönem detercih edebilirler. Hem sıcak olması hem de, kalorisinin çok düşük olması nedeniyle  bir de vücut direncimizi arttıracaktır. Oyüzden günlük belli miktarlarda bitki çayları da tüketilebilir” ifadelerinikullandı.

 

  "Bitkiçaylarının kontrollü ve uzman eşliğinde tüketimi çok önemli"

  Bitki çaylarınınbazı kişiler için çeşitli riskler teşkil edebileceğini vurgulayan Baldede,“Birçok kişi istediği kadar bitki çayı tüketebileceklerini, her şeyitüketebileceklerini düşünüyorlar. Yalnız kronik hastalıklar, emzikli olması,gebe olması birçok bitki çayının da önünde bir engel. O yüzden uzman kontrollüiçinde kronik bir hastalığı ya da gebe emzikli durumu varsa kesinlikle danışıptüketmeleri gerekiyor. Örneğin yeşil çay... Bu önemli bir detay, çünkü yeşilçayı herkes tüketebileceğini düşünüyor. Ama ne yazık ki böyle bir şey sözkonusu değil. Zararlı bir şey değil ama içindeki kafein nedeniyle bizemziklilere, gebelere vermiyoruz. Kan sulandırıcı ilaç kullananlara vermiyoruzyeşil çayı. Bunun gibi birçok bitkinin de kullanımı uzman eşliğinde olmalı.Miktarı da dozajlı olmalı. Özellikle mesela papatya çayından örnek vermekgerekirse, sakinleştirir, uykunuzu düzenler ama fazla miktarı çok yoğun uykuyaneden olabilir. Dozajı, miktarı çok önemli. Bu basit bir örnek. Daha sıkıntılışeylere de neden olabiliyor. O yüzden bitki çaylarının kontrollü ve uzmaneşliğinde tüketimi çok önemli” diye konuştu.

 

  "Sade bitkiçaylarını içmek daha az risk içerir"

  Bitki çaylarınındoğruluğunun ve gerçekliğinin son derece önemli olduğunu söyleyen Baldede, “Oyüzden benim tavsiyem bitki çaylarını eczaneden, eczacılardan, onlarınkontrolünde almanız. Güvendiğiniz bir aktar olursa tabii ki olabilir ama başkabitki çayı bile temin edebiliyoruz gittiğimizde. Ne kadardır orada, nasılmuhafaza ediliyor gibi bir çok detay bitki çaylarının tüketiminde önemli ve enönemlisi aslında bitki çaylarını karıştırmak. Kendi başımıza yaptığımız bitkiçayı karışımı başka rahatsızlıklara neden olabiliyor. Her bitki bir ilaçtır. Oyüzden çok karıştırmamak, çok üst üste koymamak, sade bitki çaylarını içmekdaha az risk içerir” şeklinde konuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15