KIŞLIK EKMEK TELAŞI BAŞLADI

Kış aylarının yaklaşmasıyla evleri de tatlı bir telaş sardı. Kahramanmaraşlı kadınlar içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan ve kış boyu tazeliğini koruyan yufka ekmeği açmak için büyük bir çaba sarf ediyor.

KIŞLIK EKMEK TELAŞI BAŞLADI

Reçel konserve ve kurutmalık gibi hazırlıklarını yapanKahramanmaraşlı kadınlar, şimdi ise yufka ekmek yapımına başladı.Kışın kar yağan yörelerde ekmekler önceden hazırlanıp kış boyu muhafazaediliyor.

İMECE USULÜ YAPIYORUZ

Kahramanmaraş’ta kadınlar sonbaharın bu son günlerinde ekmekpişirme işini imece usulü yapıyor. Yufka ekmek yaparken izlenen yolları anlatanKahramanmaraşlı kadınlar, Sabah’ın erken saatlerinde bir araya geliyoruz. Kadınlarınbazıları hamur yoğurup bezeler hazırlıyor bazıları da oklava ile yufka açıptandırda yufkaları pişiriyor. Akşam geç saatlere kadar hazırlanan yufkaekmekler, kış boyu tüketilmek üzere kilerlerde muhafaza ediliyor”açıklamalarında bulundular.

YUFKA EKMEK BİZİMGELENEĞİMİZDİR

Yaptıkları ekmeğin zorluklarına da değinen köylü kadınlarekmeğin pişirilme aşamalarını şu şekilde anlatıyorlar: “Bu ekmek yapmayı bizan­nelerimizden atalarımızdan gördük. Bu yüzden bu ekmek bizim kış aylarınınvazgeçilmezidir. Yufka ekmek bizim geleneğimizdir. Bu ekmeği yaptığımız unbizim kendi unumuz bahçemizde yetiştirdiğimiz buğdaydan yapıyoruz. Dolayısıyladoğal ve sağlıklı ekmeklerimiz.”

KIŞ BOYU BOZULMUYOR

Yufka ekmeğin kış sofralarının vazgeçilmezlerinden olduğunadikkat çeken Kahramanmaraşlı kadınlar, Daha çok kırsal kesimlerde tercih edilenyufka ekmekler kış boyu bayatlamıyor. Ve katkı maddesi içermiyor. Ekmeklerindaha doyurucu olması için kepekli un tercih ediliyor. 5-6 bayan bir araya gelipher gün bir eve ekmek yaparlar. Bu ekmekler katkı maddesi içermez gayetsağlıklı ve kış boyu bozulmazlar. Kahramanmaraşlı kadınlar 50 kg’lık unçuvalından 400 ekmek yufka ekmek hazırlıyor” şeklinde konuştular.

HABER: MERT POLAT

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15