KİTAP ŞÖLENİ YAŞANACAK

11-21 Ekim tarihleri arasında Kahramanmaraş Fuar Merkezi (KAFUM)’da gerçekleştirilecek 5. Kitap ve Kültür Fuarı ile ilgili Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakçı, Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

KİTAP ŞÖLENİ YAŞANACAK

Anadolu’da en fazla ziyaretçinin geldiği ve en çok kitapsatılan kitap ve kültür fuarında Kahramanmaraş dünyaya tanıtılacak ve yurtdışından devlet görevlileri fuara katılarak, kültürel bir etkileşim sağlanacak.Ayrıca daha bilinçli bir neslin yetişmesi için çeşitli sempozyumlardüzenlenecek.

Perşembe günü uluslararası 5. Kitap ve kültür fuarınınaçılışını KAFUM’da gerçekleştireceklerini ifade eden Kültür ve Sosyal İşlerDairesi Başkanı Cevdet Kabakçı, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih MehmetErkoç beyin projeleri arasında bulunan şairiyle düşünürüyle ozanıylaTürkiye’nin ve dünyanın edebiyat ve sanat şehri olan Kahramanmaraş’ımızda büyükbir kitap fuarının açılması başkanımızın göreve başlamasıyla gerçekleştirildi.Anadolunun en büyük kitap ve kültür fuarı diyoruz. Gerçekten hem fuar alanımızhem yapılan çalışmalarımız Kahramanmaraş Büyükşehir kültür dairesipersonelimizin gayretleriyle Anadolu’da en fazla ziyaretçi, en çok kitap satılankitap fuarı haline geldi” açıklamalarında bulundu.

“BİZLER DOĞUŞTANÖLÜME KADAR İLİM ÖĞRENEN DİYEN BİR DİLİN MENSUPLARIYIZ”

Başlangıçtan bu yana çok değerli edebiyatçıların şehriziyaret ettiklerini vurgulayan Kabakçı, “Bu seneki fuarımız 11 Ekim ile 21 Ekimtarihleri arasında gerçekleştirilecek. 100 aşkın standımız da 237 yayın evibulunmaktadır. Yayın evi konusunda çok seçici davranıyoruz. Çok değerlikitapları şehrimize getiriyoruz. Hükümetimizin de teşvikleriyle başlayan okumakampanyalarında çocuk kitaplarının etkinliğinin arttığını görüyoruz. Bu vesileile kitap evleri fuarımıza çocuk kitaplarını da taşımaya başladılar. Küçükyaşta okuma alışkanlığı elde edemeyen bireyler büyük yaşlarda da kitapokumaktadır. Bizler doğuştan ölüme kadar ilim öğrenen diyen bir dilinmensuplarıyız. Okuma konusunda tüm gayretlerimiz gösteriyoruz. Zaten KahramanmaraşBüyükşehir Belediyemiz Türkiye’de Hacettepe Üniversitesinde kütüphaneciliködülünü aldı. Kütüphaneler şehrimizin hemen hemen her mahallesindeyaygınlaştırılmaktadır. Beş kadar kütüphanemizin yapımına devam edilmektedir.Her öğrenciye ulaşmak ve kütüphanelerimiz bir okul ve ekol haline getirmekistiyoruz” şeklinde konuştu.

“UNESCO’YA EDEBİYATKENTİ OLMAK ÜZERE MÜRACAAT ETTİK”

 Kahramanmaraş’ın edebiyatınve şiirin başkenti olduğuna dikkat çeken, Kabakçı, “İki kişiden birinin ozan veşair olduğu bir kentte her mahallede bir kütüphane olmasını istiyoruz. Bununiçin belediye başkanımız her türlü gayreti göstermektedir. Ve çocuklarımızın enkısa zamanda kitaba ulaşmasını, kütüphaneye gitmesini, kütüphanelerimiz insanadokunan tarzda olmasını istiyoruz. Şehir dışından 237 yayın evi geliyor. 180’niaşkın şair, ve şehrimizin içerisinde 200’ü aşkın yazar katılacak. 400’ü aşkınyazar fuarımızda olacak. Milli eğitimle ortaklaşa düzenlediğimiz çalışmaneticesinde bu 400 yazarımız görevlendirilerek okullarımıza gidecekler.Öğrencilerimiz şair yazar buluşmasıyla bir araya gelecekler. Ve yazarlarımızöğrencilerimize dokunacaklardır. Bu insanlar okullarımızda konferanslar veseminerler verecekler. Öğrencilerimize kitaplarını imzalatacaklar. Bu sene5.’sini yapacağımız kitap ve kültür fuarımızda Büyükşehir Belediyemizingayretleriyle otobüsler kiralayarak 11 ilçelerimizden vatandaşlarımızı fuaralanına getireceğiz. Biz büyükşehir belediyesi olarak UNESCO’ya edebiyat kenti olmaküzere müracaat ettik. Önümüzde ki yıllarda bu da gerçekleşmiş olacak.  Geçen sene 200 bine yakın kişi fuarımızıziyaret etti. Bu sene bu sayıyı arttırmak istiyoruz. Yazarlarımızdan RasimÖzdenören, Dursun Gürlek, İsmail Kara, Hayati İnanç, Süreyya Sırma, Osman SarıYavuz Bülent Bakiler, Durdu Mehmet Doğan, Nihat Hatipoğlu, Ali Ural, VehbiVakkasoğlu, Hüseyin Su, Ahmet Taşgetiren, Ahmet Demircan ve daha birçok yazarfuarımıza gelecektir” ifadelerini kullandı.

“KAHRAMANMARAŞ’TANPORTEKİZ’E LEZZET VE KÜLTÜR YOLCULUĞU”

Fuar için anlamlı bir davetiye oluşturduklarını belirtenKabakçı, “Okumaya davet diye bir kitap çalışmamız oldu. bu okumanın 5N 1K’sıdediğimiz çalışma bu kitabı fuar alanında dağıtacağız. Bu değerli yazarlarımızkentimizde konferanslar verecekler. Nihat Hatipoğlu 15 Ekimde Mehmet Akifkültür merkezinde konferans verecektir. Sergilerimiz açılacak, kültür sokağındakum sanatı gösterisi, resim sergisi, Kahramanmaraş’a özgü çocuk oyunlarınınetkin bir şekilde yapılması sağlanacak. Çat kapı şair yazar buluşmalarımızdevam edecek. Türkiye yazarlar birliğinin çok değerli yazarları, 40 yılınhikayesi adlı hikayeciliğimizle ilgili bir çalışmayı sempozyum olarakşehrimizde gerçekleşecek. Bu sempozyuma çok önemli yazarlarımız katılacak.Şehrimizin adını ön plana çıkaran değerli yazarımız Rasim Özdenöreninbelgeselinin 11 Ekim akşamı galası yapılacak. Kahramanmaraşlı aşçımız İzzetÖzdemir Bey, Kahramanmaraş ve Portekiz yemekleriyle ilgili bir kitap yazdı. Bukitabın adı Kahramanmaraş’tan Portekiz’e lezzet ve kültür yolculuğudur. Bukitabını değerli aşçımız fuarda imzalayacak. Ve Portekiz büyükelçisinişehrimizde misafir etmiş olacağız. Bir Avrupa topluluğu ülkesinin yetkililerişehrimize gelecektir” dedi

“FİKİRLER DÜĞÜMLENDİĞİZAMAN ÇÖZÜM OKUMAKTIR”

Kahramanmaraş’ta 50’ye yakın baraj göletinin bulunduğunavurgu yapan, Kabakçı, şu şekilde sözlerini sonlandırdı: “Su sporları sonyıllarda etkin bir hale gelmiştir. Türkiye’nin en büyük ekstrem merkeziKahramanmaraş Kapıçam alanında açılacak. Bu açılış 18-21 Ekim tarihleriarasında ve bir festival havası içerisinde olacak. Bu amaçta çeşitli sporlargerçekleştirilecek. Bu senin onur konukları felsefe tarihçisi Murtaza Korlaelçive Cumhurbaşkanımızın danışmanı İbrahim Kalın olacak. Fikirler düğümlendiğizaman çözüm okumaktır. Anadolu’nun Moğol istilası altında inim inim inlediğindeDerviş Yunus’un söylediği bir söz var. İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir.Sen kendin bilmezsen ya nice okumaktır.”

HABER-FOTO: MERT POLAT

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17