KMTSO BAŞKANI ZABUN TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASI'NA KATILDI

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun, KMTSO Genel Sekreteri M. Akif Pakdil ile birlikte Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldı.

KMTSO BAŞKANI ZABUN TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASI'NA KATILDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği organizasyonu ile yapılan TürkiyeEkonomi Şurası; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı YardımcısıFuat Oktay; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı BeratAlbayrak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sanayi ve Teknoloji Bakanı MustafaVarank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,Oda ve Borsa Başkanları, Meclis Başkanları, OSB Başkanları ile çok sayıda işinsanının katılımıyla TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’ndagerçekleştirildi. 

Türkiye Ekonomi Şurası’nda iş dünyasının temsilcileri sorunve çözüm önerilerini birinci ağızdan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar ilepaylaşma imkânı buldu.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı SerdarZabun da Türkiye Ekonomi Şurası’na katılarak ticaret ve sanayinin önündekiengeller ve çözüm önerileri konulu bir rapor sundu.

Zabun sunduğu raporda, reel sektörün yatırım ve üretimkabiliyetinin güçlendirmesi adına, yeni bir yasa çıkarılarak, 5084 sayılıKanun’daki gibi enerji desteği ve sigorta primi teşvikinin yeniden uygulamayakonulmasının yatırımları güçlendireceğini belirtti. Raporda, tekstildeihtisaslaşan şehirlerde iplik ve dokuma yatırımlarının bölgesel teşvikunsurlarından yararlandırılması sağlanabilirse ekonomiye ciddi katkısağlayacağı da ifade edildi.

Metal mutfak eşyaları sektörünün rekabet gücünü ciddi ölçüdeolumsuz etkileyen yassı çelik ithalatındaki ek vergilerin kaldırılmasınınsektöre çok büyük bir ivme kazandıracağı ifade edilen raporda, Pakistan’ın,dünya pamuk ipliği ve pamuklu mensucat ihracatında %15 paya sahip olduğunavurgu yapılarak Pakistan ile yapılması gündemde olan serbest ticaret anlaşmasındatekstil sektörünün kapsam dışında tutulması gerektiği anlatıldı.

Kahramanmaraş’ta tarım alanları nedeniyle yeni sanayiyatırımları için arazi sorunundan bahisle Tomsuklu mevkiinde, atış sahasıolarak kullanılan ve içerisinde ağaç bulunmayan, 18 bin dekar arazinin organizesanayi bölgesi kurulması için gerekli düzenlemelerin yapılarak sanayiyatırımlarına yönelik arazi bulamama sorununun çözülmesi istendi. Organizesanayi bölgelerinin sorunlarına da değinilen raporda, OSB’lerin kamulaştırmasorunlarından arındırılması, Kahramanmaraş Tekstil İhtisas Organize SanayiBölgesi’nin  kamulaştırma işleri içinkredi tahsis edilmesi dile getirildi.

Özel sektörün finans alanında yaşadığı sorunların çözülerek, bankalardaşirketlere ilave limit tahsis edilmesi, “Hazine destekli KGF garantilikredilerin yeniden açılması ve en azından borcunu ödeyen firmalara açılanlimitleri kadar yeniden kredi verilebilmesi, Eximbank kaynaklarının artırılmasıve firmaların limitlerinin ve kredi vadelerinin artırılması, Eximbank teminatoranlarının düşürülmesinin sektörleri rahatlatacağına vurgu yapılan raporda, inşaatsektörü ile ilgili olarak da ihalesi önceki yıllarda yapılan taahhüt işlerinefiyat farkı verilmesi istendi. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15