KMTSO'DA 'GÜVENLİ TİCARETTE YENİ UFUKLAR' KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), üyelerinin kurumsal kapasitesini geliştirmeye devam ediyor.

KMTSO'DA 'GÜVENLİ TİCARETTE YENİ UFUKLAR' KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ

KMTSO Toplantı Salonunda, Türk Eximbank ve EulerHermes’İin katılımı ile “Güvenli Ticarette Yeni Ufuklar” konulu bir seminerdüzenlendi.

İki bölümden oluşan seminerde, Euler Hermes Genel MüdürYardımcısı Ömer Gürcan Köseoğlu, ticari riskleri ve alacakları güven altınaalacak yöntem önerilerini aktardı.

Seminerde ayrıca, Türk Eximbank Gaziantep Şube MüdürüMetin Çelik, “Türk Eximbank İhracat Kredi Programları”, Kahramanmaraş’tagörevli Türk Eximbank Daire Başkanı Özcan Özverim de “Türk Eximbank AlacakSigortası” konusunda sunum yaptı.

Küresel gelişmelerin yanı sıra dünyadaki ekonomikgörünümün değerlendirildiği ve Euler Hermes’in, Kahramanmaraş’takifaaliyetlerinden bahsedildiği toplantıya KMTSO Genel Sekreteri M. Akif Pakdil dekatıldı.  

Euler Hermes Satış, Pazarlama ve Ticari Tahsisten SorumluGenel Müdür Yardımcısı Ömer Gürcan Köseoğlu toplantıda, dünya çapındagelişmeler ve Türkiye’deki makroekonomik görünümü değerlendirerek, “Dünyageneline baktığımızda ABD, Çin ve AB arasında artan korumacılık önlemleri, OrtaDoğu’da devam eden belirsizlik, emtia fiyatlarında dalgalanma, yükselen petrolfiyatları, gelişmekte olan ülkelerde finansmana erişim olanaklarınındaralmasının yanı sıra döviz kuru volatilitesi gibi olumsuzluklara rağmen 2018yılında Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) büyümesinin Türkiye’de yüzde 3,3, dünyadaise yüzde 3,2 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

“KAHRAMANMARAŞ’TA SAĞLADIĞIMIZ TEMİNAT DESTEĞİ YAKLAŞIK100 MİLYON TL”

Köseoğlu, “Euler Hermes tarafından Kahramanmaraş’takişirketler üzerinde taşınan toplam teminat yaklaşık 100 milyon TL civarında.Tekstil ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler bu teminatın yüzde80’inden fazlasını oluşturuyor” dedi. Köseoğlu sözlerine şöyle devam etti:“Kahramanmaraş’ın en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında Almanya, İspanya, İtalya,Mısır, Portekiz ve Yunanistan gibi Euler Hermes’in çok güçlü olduğu ülkeler yeralıyor. Euler Hermes 5 kıtada, 50’den fazla ülkede yerel ofisleri olan birkuruluş. Bu ülkelerdeki alıcıları yakından takip ederek ihracat yapanmüşterilerimize tam destek sağlayabiliyoruz” dedi.

 

“OPERASYONEL YÜKÜNÜZÜ HAFİFLETİYORUZ!”

Köseoğlu, 100 yılı aşkın tecrübeye sahip olan ve dünyagenelinde 200’ün üzerinde ülkede faaliyet gösteren 40 milyonun üzerinde şirketitakip eden Euler Hermes’i farklılaştıran önemli özelliklerden bahsederkensözlerine şu şekilde devam etti: “Ticaret hacimlerini büyütmek, ihracatta yeniülkelere yayılmak, yeni pazarlar ve müşteriler kazanmak isteyen şirketler içinrisk yönetiminde yol gösterici olmak, alıcı bazlı kredibilite enformasyonu sağlamakve sektörel araştırmalar ile poliçe sahiplerine iş ortağı olarak yol göstermekve tüm bu desteği sağlarken operasyonel yükü en alt seviyede tutmak EulerHermes Türkiye’nin en büyük farkı. Riskin önlenemediği durumda ise, yerel hukukprosedürlerine hakim yerel tahsilat ofislerimiz sayesinde alıcı hangi ülkedeolursa olsun, tahsilat yetkisini devralarak hukuki ve tüm bürokratik işlemleriilgili ülkede doğrudan yürütüp, müşteri ilişkilerini koruyarak olumlu sonuçlaralıyoruz. Ayrıca yıllardır Türk ihracatçısına uygun koşullarda finansmandesteği sunan üçüncü partilerle güçlerimizi birleştirerek yeni olanaklarsağlıyoruz. Ticaretin desteklenmesi doğrultusunda Euler Hermes ile müşterimizarasında düzenlenen ticari alacak sigortası poliçesine finansman kuruluşunundain-i mürtehin olarak atanmasını takiben tespit edilecek alıcılarından oluşanihracat bedeli iskonto edilerek ihracatçılarımıza finansman imkanısağlanabiliyor.”

Toplantıda Euler Hermes Türkiye’nin güvenli ticaretyapılması için sunduğu alacak sigortasının yanı sıra bankacılık sistemininsağladığı teminat mektuplarına muadil olan kefalet sigortası ürünü dekatılımcılara aktarıldı.

 

Toplantının 2. oturumunda Türk Eximbank Gaziantep ŞubeMüdürü Metin Çelik Türk Eximbank’ın kredi programları hakkında bilgi verirken,12 şube ve 14 İrtibat bürosu ile ihracatçılara daha yakın olduklarını belirtti.

Kahramanmaraş’ta görevli Türk Eximbank Daire BaşkanıÖzcan Özverim ise Türk Eximbank alacak sigortası programları hakkında bilgivererek, destek verdikleri ihracatçıların kur riski ve alacak tahsil riskitaşımalarını istemediklerini, bu nedenle alacak sigortası ürünü ile ilgiliolarak sahada daha çok olup bu ürünü tanıtacaklarını söyledi.

 

Euler Hermes Hakkında:

Euler Hermes alacak sigortasında dünya lideri olmasınınyanı sıra kefalet sigortası, garanti ve tahsilat alanlarında da sektörün liderşirketleri arasındadır. 100 yılı aşan tecrübesiyle, Euler Hermes şirketlerarası müşterilerine nakit ve ticari alacakların yönetimini destekleyecekfinansal hizmetler sunmaktadır. Euler Hermes, sahip olduğu bilgi ağı ileküresel GSYİH’in yüzde 92’sini temsil eden pazarlarda faaliyet gösteren küçük,orta ve çok uluslu şirketlerin kurumsal ödeme gücünde günlük değişimleri takipve analiz etmektedir.  Merkezi Paris’teolan şirket 52 ülkede 6 bin 50 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. AllianzGrup üyesi Euler Hermes, Paris Euronext borsasında işlem görmektedir. Grup,Standard & Poor’s ve Dagong Europe tarafından AA notuna layık görülmüştür.

 

Türk Eximbank Hakkında:

İhracatın geliştirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerinçeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması, ihracatçılarınuluslararası ticarette paylarının artırılması, ihracatçılar ve yurtdışındafaaliyet gösteren müteahhitler ve yatırımcılara uluslararası piyasalardarekabet gücü ve güvence sağlanması, yurtdışında yapılacak yatırımlar ileihracat amacına yönelik yatırım malları üretim ve satışının desteklenerekteşvik edilmesi amacı ile faaliyet gösteren Türk Eximbank, ihracat ve dövizkazandırıcılara faaliyetlere yönelik kredi programları ve ihracat sigortasıürünleri sunmaktadır.   (HABER MERKEZİ)

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15