KMTSO'DA 'MESLEKİ YETERLİLİK VE TEŞVİKLER' KONULU EĞİTİM YAPILDI

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), üyelerinin kurumsal kapasitesini desteklemeye devam ediyor.

KMTSO'DA 'MESLEKİ YETERLİLİK VE TEŞVİKLER' KONULU EĞİTİM YAPILDI

KMTSO Eğitim Salonunda gerçekleştirilen program ile KMTSOüyelerine yönelik ‘Mesleki Yeterlilik Belge Zorunlulukları, Gerekleri veTeşvikleri” Eğitimi gerçekleştirildi.

5544 sayılı Kanun ile belirlenen “Mesleki Yeterlilik BelgeZorunlulukları, Gerekleri ve Teşvikleri” hakkında ayrıntılı bilgiler verilen eğitimprogramına KMTSO Genel Sekreteri M. Akif Pakdil, Mesleki Yeterlilik KurumuSınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet Ordukaya, Mesleki YeterlilikKurumu Uzmanı Fatih Bilen ve çok sayıda KMTSO üyesi şirketlerin temsilcileri katıldı.

Eğitim programının açılışını yapan KMTSO Genel Sekreteri M.Akif Pakdil, konunun önemine değinerek, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasıüyesi firmaların çalışanları için mesleki yeterlilik konusunda eğitim vebilgilendirme faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Dairesi BaşkanıMehmet Ordukaya, Mesleki Yeterlilik Kurumu çalışmaları hakkında bilgi vererek paydaşlarlabirlikte, yeterlilikleri tanımlayan uluslararası düzeyde kalite güvencesisağlanmış Ulusal Yeterlilik Sistemini kurmak ve işletmek misyonu ile nitelikliinsan kaynağının oluşmasına öncülük ettiklerini söyledi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Uzmanı Sayın Fatih Bilen ise İşSağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde KararnamelerdeDeğişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un ile birlikte 5544 sayılı MeslekiYeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yapıldığını, budeğişikliklerin en önemlilerinden birinin çalışma ve iş dünyasını yakındanilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olduğunu söyledi.

Kanuna göre;  tehlikelive çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardıyayımlanan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca çıkarılan tebliğlerdebelirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonraMesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki YeterlilikBelgesine sahip olmayan kişilerin çalıştırılamayacağı hükme bağlanmışbulunuyor.

MYK MeslekiYeterlilik Belgesi Nerden Alınır?

MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri, Mesleki Yeterlilik Kurumu'nunyetkilendirdiği Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları tarafından yapılansınavlar sonucunda başarılı olan kişilere verilmektedir.

Belgelendirme kuruluşları tüm Türkiye’de sınav merkezioluşturma ve sınav gerçekleştirme yetkisine sahiptir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesini almak isteyenler hangiillerde bu sınavların gerçekleştirildiğini (https://www.myk.gov.tr/) adresindengörebilir ve ilin üzerine tıklayarak o ilde sınav yapan veya yapmayı planlayankuruluşların iletişim bilgilerine ulaşıp belgelendirme süreci hakkında bilgialabilir.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15