KMTSO MECLİSİ 6. TOPLANTISINI YAPTI

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclisi 6. Olağan Toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Kahramanmaraş ekonomisi ve güncel ekonomik konular hakkında istişare yapıldı.

KMTSO MECLİSİ 6. TOPLANTISINI YAPTI

MeclisBaşkanı M. Hanefi Öksüz başkanlığında yapılan KMTSO Kasım ayı Olağan MeclisToplantısında, ekonomik gelişmeler ışığında şirketlerin alması gereken önlemlerve geleceğe dönük adımlar hakkında görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Toplantıya,KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz ve Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun’unyanı sıra, Yönetim Kurulu Başkan V. Şahin Balcıoğlu ile Yönetim Kurulu üyeleri veMeclis üyeleri katıldı.

 

Toplantınınaçılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, şirketlerin önümüzdekidönemde izlemesi gereken politika ve özellikle finansman konusunda dikkatetmelerinde yarar bulunan hususlara değinerek, şirket sermayelerinin farklıalanlara, gayrimenkule aktarılmasının yanlış olduğunu söyledi.

 

Öksüzşöyle konuştu: “Biliyorsunuz iş dünyamız son 5, 6 aydır özellikle de son 3aydan beri çok çalkantılı bir dönem geçiriyor. İki konu üzerinde benhassasiyetle durmuştum. Son olaylarda bunlar meydana geldi. Dedik ki, birinciolarak şirketlerin kazancını gayrimenkule yatırmayın, şirketleri zayıflatmayın,ikinci olarak ise uzun vadeli krediler alın. Her şirketin yapısı hepimizinbünyesi gibidir. Esas görev bize düşüyor yani patrona düşüyor. Bir kere zararettiğimiz yeri kangren gibi kesip atacağız. Bunların çok iyi planlanması lazım.Şimdi şu anlaşıldı ki, Türkiye’deki bu ekonomik dalgalanma kesinlikle siyasiamaçlı. Batıyla olan işler biraz düzelince bunlar da biraz gevşedi. Ama ne oldu,düzen bozuldu. Yeniden bu düzeni tesis etmeliyiz. Burada en büyük görev sizlerebizlere sanayicinin kendisine düşüyor. Benim naçizane tavsiyem, zarar edilenişlerin sakın üzerine gitmeyin. Her gün biraz daha maliyetle size gelir. Devletolarak da işletmeleri büyütmek için destek olunmalı. Biz ağacı büyütelim ki bolmeyve alalım, devlet de bol vergi alsın.”

 

KahramanmaraşTicaret ve Sanayi Odası Kasım ayı çalışmaları hakkında bilgi veren KMTSOYönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ise iş dünyasının en güçlü temsilcileriarasında yer alan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrin kalkınmasınaöncülük etmek, katma değerli alanlarda gelişimini sağlamak hedefi ileçalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

 

Zabunşöyle konuştu: “Özel sektörün sorunlarını, şehrimizin taleplerini, zamanında vedoğru adımlarla her fırsatta ve her platformda dile getiren, çözüm arayan,şehrimizin sanayisinden turizmine, tarımdan çevreye her alandaki sıkıntılarıntakipçisi olan bir oda olarak sizlerle birlikte tüm gücümüzü ortaya koymaksureti ile çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz.

Çokşükür ki, Odamızın öncülüğünde iş dünyamız, teşvikleri de doğru şekildekullanarak Türkiye’nin en büyük kuruluşlarının yarıştığı 1000 sanayi kuruluşuarasında 26 sanayi kuruluşu sayesinde en çok şirketi bulunan, en başarılı 8.Şehir unvanını kazanmıştır.

Buyönüyle artık Türkiye ekonomisinin as kadrosunda mücadele eden bir Kahramanmaraşdoğmuştur.”

 

Kahramanmaraş’ınihracatı hakkında bilgiler veren Zabun, “ihracatta 1 milyar doları aştık. Son12 aylık dönemde yüzde 10’luk büyüme ile 1 milyar 23 milyon dolar ihracatgerçekleştirdik. Bunun için çok çabaladık, şirketlerimizle birlikte yurtdışıçalışma ve fuar ziyaretlerinden dış ticaret eğitim programlarına birçokfaaliyetlerimizle ihracattaki gelişimi sürdürülebilir hale getirmeye çalıştık.Diğer yanda ise, uluslararası Kahramanmaraş tekstil makineleri fuarımız,uluslararası tekstil zirvesi ve sim sırma temalı defile programımız ileşehrimizin ticaret, ihracat, tasarım ve moda kabiliyetini geliştirmek adınaönemli projelere imza attık. Yatırımda, üretimde, finansmanda ve ihracatta,ihtiyacı olduğu her alanda Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olaraküyelerimizin yanında yer alıyor, hizmet yelpazemizi sürekli olarakgenişletiyoruz.” dedi.

 

Tarımkonusuna değinen Zabun şöyle konuştu: “Şehrimizin bir başka stratejiksektörlerinden birisi de hiç şüphesiz tarım. Her ne kadar Odamız çalışma alanıolarak tanımlanmasa da bizim için tarım vazgeçilemez bir sektör. Bu anlayışçerçevesinde, Kahramanmaraş’ta tarımsal üretimin geliştirilmesi, verimliliğin artırılması,tarım ile iştigal eden kesimin refah düzeyinin yükseltilmesi, tarım ithalatınınazaltılıp, ihracatın güçlendirilmesi için hazırladığımız raporları, tarım veorman bakanımıza ileterek çözüm yolları aradık. Yine, tarımda pazarlamakabiliyetinin artırılması bakımından önem verdiğimiz Kahramanmaraş Tarım Fuarı,inanıyorum ki bu alanda üretici ve tüketiciyi biraraya getirerek şehrimiz içinyeni pazarların kapısını aralamaktadır.” 

 

Kahramanmaraş’ınekonomide daha üst sıralara yükselmesi adına Ticaret ve Sanayi Odası’nın tümorganları ile birlikte bir bütün olarak çalışmasının önemine değinen Zabunkonuşmasını şöyle sürdürdü: “Meslek komiteleriyle, meclisiyle, yönetimiyleKahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, kaliteli ve hızlı hizmet kabiliyetinigüçlendirerek, temsil gücünü artırarak yoluna devam etmektedir. Bu anlamda,meslek komitelerimizin çalışmaları bizim için önem arz ediyor. Şehrimizinsektörel konularını istişare etmek, koordinasyonumuzu, işbirliğimizipekiştirmek adına gerçekleştirdiğimiz toplantılarda odamızın vizyonuna ciddikatkılar sağlanmaktadır. Aynı şekilde, şehrimizin ekonomik büyümesini sürdürmekadına paydaş kuruluşlarımızın da katılımı ile sektörlerimizin sorunlarınımasaya yatırarak önem arz eden konuları tartışıyor, hep birlikte çözümarıyoruz. Tüm bu istişare toplantılarımızda mutabakata varılan,Kahramanmaraş’ın önündeki engelleri kaldırmak ve daha fazla üretim ve ihracatyapmak için geliştirdiğimiz önerilerimizi Ankara’ya taşıyor, gerekmilletvekillerimiz gerekse bakanlarımızla birlikte neler yapılabileceğinideğerlendiriyoruz. Amacımız, Kahramanmaraş’ın kahraman insanlarına daha modern,daha güçlü bir şehir ve daha yüksek bir yaşam kalitesi sunmak. Şehrimizinekonomide daha üst sıralara yükselmesi adına odamızın tüm organları ilebirlikte bir bütün olarak çalışmasının, geçmişte birçok örneği olduğu üzere çokfaydalı olduğuna inanıyoruz.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane