Kosgeb'ten 23 milyon tl destek!

Kosgeb'ten 23 milyon tl destek!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)  Kahramanmaraş İl Müdürlüğü 2018 yılında geri ödemesiz ve geri ödemeli olmak üzere toplamda yaklaşık 23 milyon TL’lik bir kaynağı Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren KOBİ ve girişimcilere aktardı.

Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulan KOSGEB'in desteğiyle Kahramanmaraş'ta 2018 yılında 494 kişi kendi iş yerini kurdu.

DESTEKLER HER YIL ARTIYOR

Kahramanmaraş'ın her yıl KOSGEB desteklerinden yararlanma çıtasının gittikçe arttığını belirten KOSGEB İl Müdürü Gülden Uslu, Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesine yaptığı açıklamada, ''2016 yılında Kahramanmaraş İline ödenen destek miktarı yaklaşık 9 milyon TL iken, bu rakam 2017 yılında 18 milyon TL’ye, geçtiğimiz yıl da 23 milyon TL’ye ulaştı. Bu 23 milyon TL ağırlıklı olarak Girişimcilik desteklerinden, başka bir deyişle işyerini sıfırdan KOSGEB Desteğiyle kuran işletmelerimizin kullandığı desteklerden oluşuyor'' dedi.

CİNSİYET DAĞILIMINDA CİDDİ FARKLAR YOK

2018 yılında şehrimize aktarılan destek dağılımları incelendiğinde Kahramanmaraş’ın ağırlıklı olarak Girişimcilik Desteklerinden yararlandığı görülüyor diyen Uslu, ''Girişimcilik Desteklerinde de sektörel bazda hizmet ve ticaret sektörleri baskın sektörler olarak dikkat çekiyor. KOSGEB desteğiyle Kahramanmaraş'ta toplam 494 işyeri ülkemiz ekonomisine kazandırıldı. Bu 494 kişiden 215’i kadın, 279’u ise erkek. Bu rakamları ilimizde girişimcilerin cinsiyet dağılımları arasında ciddi farklılıkların olmaması bakımından değerlendirebiliriz'' diye konuştu.

KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürü Gülden Uslu, Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi muhabiri Ömer Faruk Salman'a yaptığı açıklamada, ''Geçtiğimiz yıl geri ödemesiz ve geri ödemeli olmak üzere toplamda yaklaşık 23 milyon TL’lik bir kaynağı Kahramanmaraş İlinde faaliyet gösteren KOBİ ve girişimcilerimize aktardık. Kahramanmaraş her yıl KOSGEB desteklerinden yararlanma çıtasını gittikçe yükselten bir şehir. 2016 yılında Kahramanmaraş İline ödenen destek miktarı yaklaşık 9 milyon TL iken, bu rakam 2017 yılında 18 milyon TL’ye geçtiğimiz yıl da 23 milyon TL’ye ulaştı. Bu 23 milyon TL ağırlıklı olarak Girişimcilik Desteklerinden, başka bir deyişle işyerini sıfırdan KOSGEB Desteğiyle kuran işletmelerimizin kullandığı desteklerden oluşuyor. 2018 yılında toplam 494 kişi KOSGEB Desteğiyle kendi işini kurdu. Başka bir deyişle, KOSGEB desteğiyle toplam 494 işyeri ülkemiz ekonomisine kazandırıldı. Bu 494 kişiden 215’i kadın, 279’u ise erkek. Bu rakamları ilimizde girişimcilerin cinsiyet dağılımları arasında ciddi farklılıkların olmaması bakımından değerlendirebiliriz'' dedi.

2018 yılında şehrimize aktarılan destek dağılımları incelendiğinde Kahramanmaraş’ın ağırlıklı olarak Girişimcilik Desteklerinden yararlandığı görülüyor diyen Uslu, şöyle konuştu; ''Girişimcilik Desteklerinde de sektörel bazda hizmet ve ticaret sektörleri baskın sektörler olarak dikkat çekiyor. 2019 yılında ülkemizdeki özellikle yerlileştirme ve millileştirme politikasının bir gereği olarak, Stratejik Ürün, TEKNOYATIRIM, Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programlarına yoğunlaşacağız. Bununla birlikte teknolojik dönüşümünü, yüksek teknolojik alanlara evrilme adına orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında geliştirmiş ve üretim için destek isteyen KOBİ'lerimize de önemli oranlarda destek sağlayacağız. Bu doğrultuda, KOSGEB 4 Mart 2019 tarihinde İmalat Sanayinde Dijitalleşme temalı yeni çağrısına çıktı. Bu çağrı “2019.01 İmalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin desteklenmesi” ve “2019.02 İmalat Sanayi Sektöründe Faaliyet Gösteren KOBİ’lerin Üretim ve İlişkili İş Süreçlerinde Dijital Teknolojilerden Yararlanma Düzeyinin Arttırılması Proje Teklif Çağrısı” olan 2 alt konu başlığından oluşuyor.''

''DİJİTALLEŞMEK İSTEYEN KOBİ'LERE DEVLET DESTEĞİ''

''Sanayinin küresel ölçekte rekabet edebilmesi için en önemli unsurlardan birinin akıllı dijital teknolojilerle ilgili Ar-Ge süreçlerini önemli ölçüde tamamlayıp ürün aşamasına getiren ve ayrıca üretim süreçlerini dijitalleştirmek isteyen KOBİ’lere ilk kez devlet tarafından destek verilecek. Uygulanacak olan bütüncül yaklaşımla hem dijital teknolojilerin yerli üretimini ve ticarileşmesini hem de kullanımını destekleyerek güçlü bir dijital ekosistem oluşturulması hedeflenmekte. Bu çağrı ile aynı zamanda ilk defa açık kaynak kodlu yazılımların kullanımını teşvik edilerek, yaygınlaştırılacak. Proje çağrısının bütçesi 250 milyon TL. Teknoloji geliştiricisi KOBİ’lere yönelik çağrı kapsamında işletme başına 300 bin TL’si geri ödemesiz, 350 bin TL’si teminat karşılığı geri ödemeli olmak üzere toplam 650 bin TL’ye kadar destek verilecek. Akıllı dijital teknolojileri imalat süreçlerine katmak isteyen KOBİ’ler için ise işletme başına 300 bin TL’si geri ödemesiz, 700 bin TL’si teminat karşılığı geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon TL’ye kadar destek verilecek. Kamu kurumlarının desteğiyle projesini tamamlamış veya teknoloji geliştirme bölgesi ya da Ar-Ge Merkezlerinde projesini sonuçlandırmış olan yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’ler, doğrudan ticarileştirme amaçlı proje desteği alabilecek. Bu program kapsamında KOBİ’ler akıllı dijital teknolojiler alanındaki bilgi birikimi ve emeklerini ticari ürüne dönüştürecekleri gibi dijital dönüşüm sürecinde yerli kaynak kullanımını da özellikle desteklenecek.''

KOBİ’LERİN PROJELERİ SEÇİCİ KURULLAR TARAFINDAN PUANLANACAK

Dijital teknolojilerin geliştirilmesinde ya da iş süreçlerine adapte edilmesinde açık kaynak kodlu yazılımları içeren proje başvurularının öncelikli değerlendirilecek olup, açık kaynak kodlu yazılımların geliştirilmesinde, hem geliştiricilerin performansı hem de ekosistemin bütününün etkin işlemesi oldukça önemli. Bu kapsamda mevcut kabiliyetlerimizin keşfi, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi ve onlara uygun ekosistemin oluşturulması ilk önceliğimiz olacak. Gençlerimizi heyecanlandırmak ve bu alanda yoğunlaşmaları için motive etmek istiyoruz. Çünkü bu işin temelinde ve başarısında her şeyden önce insan kaynağı var. KOBİGEL kapsamında desteklenecek projelerin seçimi, yarışma usulüyle yapılacak. Başvuru kriterlerini karşılayan ve KOSGEB veri tabanında kayıtlı olan KOBİ’ler KOSGEB kurumsal web sayfasında (www.kosgeb.gov.tr) ilan edilen şekilde online olarak başvuru yapabilecek. Başvurusunda eksik bulunmayan KOBİ’lerin projeleri seçici kurullar tarafından puanlanacak. Uygun bulunan projeler puan sıralamasına tabi tutulacak ve en yüksek puandan başlamak üzere desteklenecek projeler belirlenecek ve ayrılan bütçe çerçevesinde desteklenecek. Akıllı dijital teknolojilerle ilgili ürün ve çözüm geliştirmiş ve ürün aşamasına gelmiş KOBİ’ler ile Akıllı dijital teknolojileri imalat süreçlerine uyarlamak isteyen KOBİ’ler, “Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı”, “İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti”, “İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri”, İmalat Sanayinde Otonom Robot Teknolojileri “Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri” ve “İmalat Sanayinde Siber Güvenlik” alanlarında proje sunabilecek. Başvurular 2 Mayıs 2019 günü sona erecektir. Çağrılarla ilgili www.kosgeb.gov.tr linkinden bilgi edinilebileceği gibi Müdürlüğümüze de başvurulabilir. Başvuru şartlarını taşıyan tüm KOBİ’lerimizin başvurularını bekliyoruz.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15