KÖTÜ ALIŞKANLIK!

Yaz ayıyla beraber inşaat sektörünün de hareketlenmesiyle görmeye alışık olduğumuz tehlikeli görüntüler, yürekleri hoplatmaya devam ediyor. Özellikle küçük çaplı inşaat firmalarına yönelik denetim eksikliği veya çalışanların yeterli eğitimi almaması fotoğraftaki kötü alışkanlığı devam ettiriyor.

KÖTÜ ALIŞKANLIK!


ÇALIŞANLARA İŞGÜVENLİĞİ BİLİNCİ AŞILANMALI

Kurumsal firmalarda hem iş güvenliği uzmanlarının denetimlerihem alınan yasal tedbirler hem de çalışanlara verilen eğitimler, iş güvenliğinoktasında belli bir bilincin yerleşmesine imkân tanısa da genel anlamdaistenilen düzeyde değil. Daha çok küçük çaplı firmalarda veya kayıtsız birşekilde mevsimlik çalışan gruplarda denetim çok zayıf. İş Güvenliği Yasası kurumsalfirmalar için etkin olurken; küçük çaplı firmalar ve kayıtsız çalışan gruplariçin daha etkin denetim yollarının oluşturulması gerekiyor.  İş güvenliği Yasasıyla, son yıllarda işvereninçok büyük cezalar almasının işverenleri gerekli önlemleri almaya teşvikettiğini ifade eden TMMOB İnşaat Mühendisler Odası Kahramanmaraş İl TemsilcisiHanifi Toptaş, her şeyin işveren ile de bitmediğini çalışanların dabilinçlendirilmesi için daha etkin çalışmaların ortaya konulması gerektiğinisöyledi.


DENETİM MEKANİZMASIGÖZDEN GEÇİRİLMELİ!

İş güvenliği alanında aktif olan denetim mekanizmasınınyeniden gözden geçirilerek işverenin yanında denetleyen kişi ve kurumlar ileçalışanlara da sorumluluk yüklenmesi gerektiğini kaydeden Başkan Hanifi Toptaş,şöyle konuştu: “Müteahhidin çalıştırdığı insanın değil aynı zamanda denetlememekanizmasında çalışan kişinin de ceza alması lazım. Aslında iş güvenliğini 3farklı bir aşamada ele almak lazım. Bunlardan bir tanesi işverendir. İkincisidenetleme mekanizmasının çok iyi çalışması lazım. Üçüncüsü de çalışanlarınbilinçlendirilmesi lazım. Daha etkin bir denetim yolu oluşturmak için kamuspotları oluşturulabilir. Teknolojiyi kullanarak etkin bir Whatsapp İhbar Hattıile sorumluluk sahibi vatandaşların da bu işe dâhil edilmesi denetimleri dahafaydalı kılar. İşin özü bu tarz riskli çalışmalarda sadece olayın bütünsorumluluğunun tamamıyla işverene ve şantiye şeflerine yüklenilmesi problemiçözmez. Böyle yapılması durumunda sadece günah keçisi aranmış olur. Olayınneticesinde günah keçisini de bulunur, ona ceza kesilir.”


Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner19

banner13

banner17