Köylünün üstüne kül yağıyor

Kül nedeniyle yağan kar siyaha dönüştü

   Köylünün üstüne kül yağıyor

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesi Çoğulhan Mahallesi'nde vatandaşlar,Afşin-Elbistan A Termik Santralinin çevreye verdiği kirlilikten rahatsız  

  - Çevreye verdiğizararlarla gündeme gelen ve iki yıl boyunca üretim yapmayan Afşin-Elbistan ATermik Santrali özel şirketin santrali devralmasıyla yeniden kül saçmayabaşladı

 

  (Fotoğraflı)  

 

  FethullahArslantaş  

  KAHRAMANMARAŞ (İHA)- Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde vatandaşlar, Çoğulhan Mahallesi'nde bulunanAfşin-Elbistan A Termik Santralinin çevreye verdiği kirlilikten rahatsızolduklarını belirtti.

  Yaklaşık 35 yılenerji üreten ve çevreye verdiği zararlar nedeniyle iki yıldan beriçalıştırılmayan Afşin-Elbistan A Termik Santrali özel sektöre devredilmesininardından tekrar enerji üretimine geçti.

  Termik santralinyanı başında bulunan Çoğulhan Mahallesi'nde yaşayanlar baca gazı arıtma sistemiolmayan termik santralin bıraktığı külün çevre felaketine yol açtığınısöylediler.

  Santralin çevreyeverdiği zararlar nedeniyle iki yıl önce kapatıldığını söyleyen ÇetinZencirkıran adlı vatandaş, "A Termik Santrali yaklaşık 35 yıldır elektriküretimi yaptı. Devletimiz bu sürecin ardından santralde baca gazı arıtmasisteminin olmadığı ve bölgeye zarar verdiğinden dolayı revizyon edilmesi içinsantrali kapattı. Geçtiğimiz günlerde de A Termik Santrali ve kömür işletmesiile birlikte 20 yıllığına bir firmaya devri yapıldı. Santrali devralan firmaburayı baca gazı filtresi yaparak çalıştıracaktı. Firma santrali devralır almazhiçbir filtre sisteminin onarımını yapmadan enerji üretmeye başladı. Külyağıyor, beyaz olması gereken kar görüldüğü üzere siyah. Bu mahalledekiinsanların yüzde 80’i kanser ve solunum yolu hastalıkları ve rahatsızlıklarınedeniyle hayatını kaybediyor. Benim babam kanserden hayatını kaybetti. Bumahalledeki insanlar ya akciğer ya gırtlak ya da mide kanseri. Diğer solunumyolu hastalıklarını saymıyorum" dedi.

  Enerji üretiminekarşı olmadıklarını belirten Zencirkıran, “Biz sadece baca gazı filtresinintakılarak zararın en aza indirilmesini istiyoruz. Filtresini taksınçalıştırsın. Bu insanları bu kül ve zehir ile baş başa bırakmasınlar. Eskinüfusumuzun beşte biri kalmadı. İmkanı olanların hepsi göçtü gitti. Buradaşimdi 1 evi olan ve gitme imkanı olmayan insanlarımız kaldı. Buna bir çözümbulunsun. Artık kül ile zehir ile boğuşmak istemiyoruz” diye konuştu.

  İki yıl öncesantralin kapatılmasıyla mahallelinin rahat nefes aldığını belirten Cuma AliŞahin ise, “Bölge milletvekillerimiz mahallemizi ziyaret ettiğinde AfşinElbistan A Termik Santraline baca gazı arıtmasının takılacağını ve çevre kirliliğineçözüm bulunacağını ifade etmişlerdi. Ardından santral eski olduğu ve bakımyapılacağı için kapatılması bizleri sevindirdi. 2 yıl santral çalıştırılmadı.Geçtiğimiz günlerde santral devredildi ve filtreler takılmadan tekrardandevreye alındı. Biz artık mahallemize gelemiyoruz. Biz santralin sebep olduğukirliliğe çözüm bulunmasını istiyoruz. Kasaba konumunda olan mahallemizinnüfusu önceden 10 bin kişiydi. Şimdi bin 500 nüfusumuz kaldı” şeklinde konuştu.

  Baca gazı arıtmasistemi olmayan termik santralinden saatte 280 ton kül atıldığını iddia edenMehmet Ekici, atılan külün Çoğulhan ve çevre mahalleleri etkilediğini söyledi.

  10 yıldır akciğerhastası olduğunu belirten İbrahim Gözükara da, “Siyasiler şu karı görüpsantralin çalışmasına müsaade ediyorlarsa hiçbir şey söylemiyorum” ifadesinikullandı.

  

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15