KSÜ'de, Türkiye'de Tarımsal Yüksek Öğretime Başlanmasının 173. Yılı Kutlandı

Türkiye’de “Tarımsal Yüksek Öğretime Başlanılmasının 173. Yılı”, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen programla kutlandı.

KSÜ'de, Türkiye'de Tarımsal Yüksek Öğretime Başlanmasının 173. Yılı Kutlandı

KSÜZiraat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen tören Ziraat FakültesiÖğretim Üyesi Prof. Dr. Durmuş Öztürk tarafından hazırlanan “Alın Teri AkanNehir” isimli sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

Programınaçılış konuşmasını Rektör Vekili Prof. Dr. Kadir Saltalı yaptı. Türkiye’detarımsal üretimin sınırlı imkânlara rağmen her geçen gün büyümeye devamettiğini belirten Rektör Vekili Saltalı,  tarımsal ürünlerin ihracat rakamlarınınithalat rakamlarının üzerinde olduğunun altını çizdi. Türkiye’de TarımsalYüksek Öğretimin 173. yılını kutlayan Rektör Vekili Prof. Dr. Kadir Saltalı,ülke tarımının bugüne gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Gençoğlan iseZiraat Fakültesinin güncel durumuna ilişkin bilgiler paylaştı. Türkiye’nintarımsal potansiyelinin yüksek olduğunu ifade eden Dekan Gençoğlan, tarımsektörünün 6 milyona yakın kişiye istihdam olanağı sunduğunu söyledi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Bozkurt da tarımın insanhayatı için vazgeçilmez olduğunun altını çizerek, tarıma verilen öneminarttırılması gerektiğini ifade etti.

Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı veKSÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ziya Dumlupınar da konuşmasında ziraatmühendislerinin istihdam sorununa dikkat çekti. Tarımsal öğretimin en önemlisorunlarından birinin de uygulama konusundaki eksiklik olduğunun altını çizenDumlupınar, ziraat fakültelerinde 3 aylık döneme sıkıştırılan staj sürelerinintüm yılı kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesinin ve öğrencilerin ziraat mühendisliğieğitiminin son yılını tarım sektöründe intörn olarak geçirmeleri için yasaldüzenleme yapılmasının eğitim kalitesini arttıracağını söyledi.

Programda çiftçiler adına Necip Duran, Ziraat Fakültesi öğrencileri adına ise4’üncü sınıf öğrencisi Nimetullah Büte birer konuşma yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel MüdürYardımcısı Mesut Akdamar “Türkiye’de Tarım ve Gıda Sektöründeki Gelişmeler”başlıklı konferans sunumunu yaptı.

Tarımınstratejik bir sektör olduğuna dikkat çeken Akdamar, küresel ısınma sonucundaiklim değişikliklerinin tarımsal üretimi olumsuz yönde etkilediğini ve buetkinin en aza indirilmesi için çalışma yürüttüklerini söyledi.

MesutAkdamar, Türkiye’de tarım sektörünün mevcut nüfusa ek olarak 40 milyon turistve 5 milyon mülteciyle birlikte toplam 125 milyona yaklaşan bir nüfusa hizmetveren önemli bir sektör olduğunu söyledi.

Program, konferans sunumunun ardından 2018yılı içerisinde başarı gösteren öğrenciler, akademikaşama kaydeden öğretim üyeleri, TÜBİTAK tarafından 2018 yılında kabul edilenproje yürütücüleri ve akademik teşvikte tam puan alan öğretim üyelerine protokolüyeleri tarafından ödül ve hediyelerinin takdimi ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15