KSÜ, Ebediyete İntikalinin 80. Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Andı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 80. yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde (KSÜ) düzenlenen törenlerle anıldı.

KSÜ, Ebediyete İntikalinin 80. Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Andı

KSÜ’de ilk tören AvşarYerleşkesi Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Atatürk Anıtına RektörYardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak tarafından çelenk konulmasının ardından saat 09.05’tesirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıile buradaki program tamamlandı.

Saat 9.15’te ise ‘10 KasımAtatürk’ü Anma Günü’ kapsamında KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda, Fen-EdebiyatFakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Dr.Öğretim Üyesi Erhan Alpaslan tarafından “Atatürk’ü Anmak ve Anlamak” konulukonferans verildi.

Konferans programınaÜniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Rektör Yardımcıları Prof. Dr.Zekeriya Pak, Prof. Dr. Kadir Saltalı, üniversite senato ve yönetim kuruluüyeleri ile akademik ve idari personel katıldı.

“Atatürk’ünülkemize kazandırdıklarını ve kazandırmayı hedeflediklerini çok iyi anlamakzorundayız.” diyen Dr. Öğretim Üyesi Alpaslan, Atatürk’ün çağdaş uygarlıkdüzeyine ulaşmayı ve ötesine geçmeyi, milletimize temel hedef olarakgösterdiğini hatırlattı.

Atatürk’ünfikir ve devrimleriyle yalnız Türk Milletine değil bağımsızlık için mücadeleeden bütün uluslara ilham verdiğini belirten Alpaslan, “Gazi Mustafa KemalAtatürk düşünceleri ve yaptıklarıyla ulusun içinde yaşamaya devam etmektedir.”diye konuştu.

TürkMilletinin, Atatürk’ün önderliğinde yenilmiş bir imparatorluktan bağımsız birTürk devleti kurduğunu ifade eden Alpaslan, “Atatürk’ün düşüncelerini vedevrimlerini daha ileriye taşımak bizlerin en önemli görevidir.” dedi.

Üniversitemizdegerçekleştirilen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Programı, konferans sunumununtamamlanmasıyla son buldu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2018, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15