''KSÜ'DE KARİYER GÜNLERİ PROGRAMI DÜZENLENDİ'' 

Kahramanmaraş Çalışma ve İş Kurumu  İl Müdürlüğü tarafından “İşkur Kampüste” etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde  ‘Kariyer Günleri’ paneli düzenlendi.

''KSÜ'DE KARİYER GÜNLERİ PROGRAMI DÜZENLENDİ'' 

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte, kariyer yaşamında önemli noktalara gelen isimler, gerçekleştirilen panelde öğrencilerle buluştu. Panelin moderatörlüğünü KSÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Görücü yaptı. Panele konuşmacı olarak Kahramanmaraş Barosu Başkanı Av. Muhammed Burak Gül ve Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi Genel Müdürü Pınar Yüzbaşıoğlu katıldı.

BAŞARILARINIZ BİZLERİ MUTLU EDECEKTİR

İşkur İl Müdürü Ali Yüce programda, gençlere yönelik çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı.  Programın açılış konuşmasını Rektör Niyazi Can yaptı. Üniversite olarak her alanda kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliklerini devam ettirdiklerini ve bu ortak çalışmaları önemsediklerini ifade eden Rektör Can, ''Üniversitelerin şehir, bölge ve ülkeye öncülük etme misyonunu hatırlatarak içinde bulunduğumuz çağı ‘bilgi paylaşımı ve birlikte üretme çağı’ olarak değerlendirdi. Öğrencilik döneminde kariyer sürecine ilişkin edinilen bilgilerin mezuniyet sonrası istihdam edilmede önemli katkılar sunacağını ifade eden Rektör Can, “Staj dönemlerinizi en iyi şekilde değerlendirin. Üniversiteden aldığınız teorik eğitimi sahada edindiğiniz uygulamalarla birleştirin. Kendinizi geliştirmekten ve yeni şeyler öğrenmekten vazgeçmeyin. Sizlerin, kariyerinde önemli noktalara gelmesi en çok bizleri mutlu edecektir'' dedi.

MESLEKİ DENEYİM KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

Kahramanmaraş Çalışma ve İş Kurumu  İl Müdürü Ali Yüce de kısa bir selamlama konuşması yaparak etkinliğin amacının öğrencileri mezuniyetten önce iş hayatını tanımaları için kariyer sahibi isimlerle bir araya getirmek olduğunu söyledi.  İşkur olarak yılda bir kaç defa bu tür programlarda bir araya geliyoruz diyen Yüce şöyle konuştu; ''Kendi alanında başarılı olmuş iş adamlarımızı, meslek mensuplarını, çok kıymetli Özden hocamın moderatörlüğünde sizlerle buluşturarak, sivil hayata atılma konusunda sizleri onların tecrübeleriyle buluşturuyoruz. Kurumunuzun yeniden yapılanmasıyla birlikte iş ve meslek danışmanlığı adı altında yeni bir oluşum oldu. Nasıl herkesin bir aile hekimi varsa, artık kurumumuzda da her iş arayanın ve her iş verenin bir iş ve meslek danışmanı var. Mesai arkadaşlarım aracılığıyla sizleri de, kurumumuzun işleyişi, imkanları ve yaz dönemindeki okul dışında kalan zamanlarda, kurumumuzun sizlere sunmuş olduğu imkanlardan, istihdam paketleri ve staj programlarından sizleri faydalandırarak mesleki deneyim kazandırmak istiyoruz'' 

YEREL BASIN ULUSAL'IN MUTFAĞIDIR

Kahramanmaraş'ta Bugün Gazete Genel Müdürü Pınar Yüzbaşıoğlu, kendisine yöneltilen sorular üzerine, akademik kariyerinden ve yaptığı çalışmalardan bahsetti. Yerel basın, ulusal basının mutfağıdır diyen Yüzbaşıoğlu, ''Yerel basın olmadan, ulusal basın olmaz. Bizden topluyor ulusal basın haberleri. Esas haberleri yapan bizleriz. Bunu da bilen devlet, bize basın yayın aracılığı ile ayakta kalalım diye bir miktar ödemede yapmakta.  Şartlar çok zor. Çok severek yapmanız gerekiyor. Gecesi gündüzü yok. Doktor gibisiniz.Her an bir haber gelebilir. Hemen haberleştirmeniz lazım. Artık teknoloji var ve herkes her şeyi hemen öğrenmek istiyor. Ben bir saat haberi geç girsem, herkes öğrenmiş oluyor, bir anlamı kalmıyor haberin. Gençlerin gazeteciliğe ilgisi nasıl?  Çok fazla var mı? bilmiyorum. Bölüm yok çünkü. Dışarıdan gelen arkadaşları da ben kaptım zaten. Çok zor zamanlar geçirdiğimiz oluyor. Mesai saatlerimiz belli değil çünkü. Ayrıca çok fazla istihdam da yok'' dedi.

Mühendislik mezunuyum ve çıktığımda Jeoloji Mühendisim diyemediğini belirten Yüzbaşıoğlu, ''Çokta iyi eğitim aldım. Stajımı bizde 1 ay olmasına rağmen ben 3 ay yaptım, ama 3 ayda yeterli değilmiş sahaya çıktığımda anladım. Sizlerde kendinizi geliştirin arkadaşlar. Kendinizi geliştirirseniz, her işte başarılı olursunuz. Buna Gazetecilikte dahil'' ifadelerine yer verdi.

Gazete olarak sizin yerel basın mı güçlü? Yoksa ulusal basın daha mı güçlü? sorusu üzerine Yüzbaşıoğlu, ''Ne zaman teknoloji ilerledi, yerel ile ulusal arasında çok bir fark kalmadı. Onlar nasıl benim haberlerimi kullanıyorlarsa, bende onların haberlerini kullanıyorum. İnternete haberi ilk giren kazanıyor. Genelde İHA'ya ilk düşüyor haberler ve biz sitemize hemen atıyoruz haberleri. Bu yüzden haberi ilk giren öne çıkıyor'' dedi.

STAJ DÖNEMİNİ VERİMLİ GEÇİRMEK ÇOK ÖNEMLİ

Öğrencilere tecrübelerinden bahseden Yüzbaşıoğlu, ''Mezun olduğunuz bölümün işini yapmayabilirsiniz ama yaptığınız işi sevmek zorundasınız. Çok çalışmanız gerekiyor. Bana gelen arkadaşların bir çoğu tecrübesizdi hatta ilk iş yeri olarak bizde çalıştı. Ancak okudukları dönemde sürekli çalışan arkadaşlar geldi. Stajını çok iyi yapmış, ulusallarda yer almış. Tecrübeli olarak geldiler bana. Bu şekilde tecrübeli insanlarla çalıştığımda çok zorlanmıyorum. Çünkü işi biliyorlar. Bunu basın ve işletme için söylüyorum. Herkes işini bilen ve başarılı insanlarla çalışmak ister. Bu yüzden lütfen çalışın ve tecrübe kazanın. Çünkü herkes tecrübesiz almak istemiyor. Sizde okurken tecrübe kazanabilirsiniz. Staj sürelerinizi uzun tutabilirsiniz, yada ilgi duyduğunuz bir alanda okurken çalışabilirsiniz. bu size hem hayata hem işe hazırlar'' dedi.

ŞEHRİMİZİN EN BÜYÜK EKSİĞİ TANITIM

Kahramanmaraş'ın ilk bölgesel dergisini çıkaran Yüzbaşıoğlu, dergi üzerine yöneltilen sorulara şöyle cevap verdi; ''Kahramanmaraş'ın en büyük eksiklerinden birisi tanıtım. Dondurma dışında Kahramanmaraşla ilgili pek bir şey bilmiyor insanlar. Biz basının içerisinde yer aldığımız için biz bunu nasıl tanıtırız diye düşündük ve dergi çıkartmaya karar verdik. Kimse bana destek olmadı, çünkü çok akılkari bir iş değildi, O dönem dolar çok yükseldi ve kağıt fiyatları artmıştı.Biz gazete sayfa sayısını düsürmek zorunda kaldık, bir çok gazete ve dergi kapandı, Biz yine de çıkarttık ve pişman değilim.  insan inandığı işi yapmalı, Şu an ikinci sayımız baskıda. Ulusal gibi olmasını istemiştim ki bölgeye dağılıyor. İnşallah ulusal'a da çıkarız. Adana, Antep, Osmaniye, mersin, ceyhan gibi yakın çevreye dağılıyor. Şu anda her şeye internetten bakıyoruz ama her şey orada olmayabiliyor. Mesela dergide olanların bir çoğunu biz kendimiz araştırdık. İnternette olmayan şeyler var. Yeşil Göz diye bir değerimiz var bunu kimse bilmiyor. Bir dalgıç arkadaşımız,  Suyun kaynağını bulmak için daldı mesela. Büyük bir lastik buldu Yeşil Göz'ün içinde ama onun oraya girmesinin imkanı yok. Başka bir kaynaktan geliyor demek ki. İnşallah her şey yolunda gider ve Kahramanmaraş'ın tanıtımını en iyi şekilde yaparız.''

EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ

Programın diğer konuğu Kahramanmaraş Baro Başkanı Avukat Burak Gül, eğitim çalışmalarına çok önem verdiklerini belirterek, ''Bunu barolarla yaptığımız çalışmalar var. Biz Kahramanmaraş'ta yönetimimiz ile birlikte mesleki eğitimlere önem veriyoruz. Aşağı yukarı her ay çalışma yapıyoruz. Çünkü bilgi güç demektir, ancak bilgiyle önümüzdeki sorunları aşabiliriz. Sayımız belli. Sayı arttıkça sorunlarda artabiliyor. Siz kıymetli öğrencilerde bundan sonra farklı farklı mesleklerde çalışacaksınız. Öne çıkmak ve herkesten farklı bir takım çalışmalar yapmak, yine çalışmaya bağlı meslek içi eğitimlere şu dönemde her zamankinden fazla ihtiyaç var. Buna yönelik çalışmalar yürütüyoruz'' dedi.

YARGININ ÜÇ TEMEL ÖĞESİ VAR

Sorular üzerine, Avukatın bağımsız savunmayı temsil ettiğini ifade eden Burak Gül, ''Adil yargılamanın temel 3 öğesi var. Bu iddia, savunma ve hükümdür. Ortadan eğer savunmayı çıkarırsanız sizlerinde takdir edeceği üzere adil bir yargılama olmaz. Bu adil yargılamanın, ve yargının en önemli kurucu unsuru avukatlardır. Bu noktada Avukatlara bireysel olarak, baroya, barolara çok önemli görevler düşüyor. Ülkemizde sürekli mevzuat değişiklikleri olabiliyor. Çok sayıda mevzuatı ve kanunu olan bir ülkeyiz. Belki bir çok konu daha az ve sade kanunlarla düzenlenebilir. O kanaatteyiz. İyi niyet bir çok şeyi çözebilir. Hukukta da bu var. Bunları insanın kendine ölçü edinmesi var. Bir insanın özgürlüğünün, başkasının özgürlüğün başladığı yerde biteceği bir gerçek var. Biz kişisel alanlarımızda, kendi bireysel alanlarımızda, bir başkasının özgürlüğünün başladığı noktada bittiğini bilmemiz lazım. Biz Avukatlar olarak bir takım sorunlarda yaşayabiliyoruz. Sayıyla ilgili, yargının kendi içindeki durumlarla ilgili oluyor.  Yargı kavramı deyince bu geniş bir kavram. Avukat, Hakim Savcı meslektaşlarımızı da kapsıyor. Mesleğe yeni başlayan çok sayıda avukat arkadaşlarımız var. Bizler bu noktada adaletin tecellisi için elimizden gelen gayreti yürütüyoruz.'' diye konuştu.

Panel oturumunun ardından Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Mehmet Fevzi Gerger, Kariyer Günleri etkinliğine ev sahipliği yapan Rektör Prof. Dr. Niyazi Can’a teşekkür hediyesi takdim etti. Panel konuşmacıları ise hediyelerini Rektör Can ve protokol üyelerinin elinden aldı.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15